SUMMER PUNK festival

Hradec Králové – 22.7.2011, 99,-
Bad Lovers, Nátěrová hmota, SPS, Distance, NVÚ, Volant


Mojí návštěvě tohoto minifestivalu na jeden večer předcházelo interview s naší asi nejlepší českou punkovou kapelou starší éry – s SPS ! Zdeňkem mi bylo oznámeno, že když dovalím, tak budu mít lupen zdarma. Já bych to kilo klidně zaplatil (pořádal to Štěpán z NVÚ), ale proti gestu žádný dišputát a zaplatil se mi tak aspoň benzín a nealko pivo a jed zvaný kofola. Takže děkuji moc Zdeňkovi za vřelé gesto, které jako vydavatel fanzinu neodmítnu, protože každá koruna je mi drahá. Od nás jedu pouze se starým kališníkem Džískou, jelikož všichni ostatní jsou leniví jak cypi! 1.kapelu jsme nestíhali, ale znám ji z pořádání našeho koncertu společně s Lucky Punch. 2.kapelu jsme zastihli jen s konečnými písněmi, ale pozornost jsem jim nevěnoval, neboť jsme se naháněli s Růžou ze Snížené Pracovní Schopnosti :-) Pozdravil jsem se  s kámošema a byl jsem rád, protože původně jsem tam měl potkat pouze Jindru a vyměnit si s ním raritní kousky našeho českého undergroundu nahrané ještě na magnetofonové pásce (mladší generace již asi neznají :-). Kámošů ale nakonec dorazilo nadbytek! Od různých HC maniaků až po známé Oi!Skins kališnického bratrstva Svornosti :-) Bylo to fajn!!!
SPS zahráli kolem 19.hod, takže trošku odskákali to, že bylo světlo a že lidi nebyli ještě nachcaní! Ale atmosféra byla fajn i tak! Zpěvák uvedl svou formaci s tím, že je léto, „takže chlastejte, bavte se, prcejte...“ :-D ! 1 píseň věnoval i Oi! klukům, protože nás v hledišti bylo takových dost. V Hradci nic neobvyklého, ale pro někoho kdo to nezná to může být docela šok, vidět toliko skinheads na koncertě ;-) Dokonce sem zabloudili i pomyslně 2 skins z dávného Bzence (při troše fantazie :-).
SPSka dohráli celkem brzo (k nelibosti všech), ale co se dá dělat, v noci ještě hráli v Gottwaldově a pak pokračovali do Piešťan na festival! Ale hlavní hity zazněly a to i z nového CD (včetně techno intra, haha).
Pak jsme se rozloučili, udělali pár fotek a póďák už obsazovali Distance z Hradubic :-). 2 známé tváře jsem mezi nimi našel (jednou z nich Mára – basák z Jedné Krve). Aspoň se mi tak dostalo zadostiučinění, protože jsem ztrátu Jedné Krve oplakával dlouho.
Dle mého to byla nejlepší česká hardcoreová banda se skinheadským duchem, ke které se mi vážou dosti nostalgické vjemy :-) Distance zpívají anglicky, což je škoda! Slyšel jsem je jen naživo, takže těžko usoudit jejich kvality, budu si je muset najít na netu. Ale obávám se, že Jedna Krev to prostě nebude už nikdy. Mára měl fajn mikinu – Angry White Boys Worldwide (fajn nápad :-). Pak už se začalo stmívat a nastoupili NVÚ, což bylo fajn. Bo jsem je viděl po XX letech!!! Songy jsem si kupodivu pamatoval skoro všechny a dosti mě to navnadilo koupit si jejich nové CD! Štěpán by si pro příště mohl odpustit flusání do davu (blééé), ale je to asi jeho folklór, prý to k němu a k jeho projevu patří :o! Pojal to za své. Nechtěl bych chodit k němu na katedru, haha! Dokonce si s nimi pár písní odzpívala i jedna sličná děvucha :-)) Co se týče hudební stránky a vůbec nasazení, tak bylo stoprocentní! Hodně písní toho večera bylo mířených proti komunistům a bývalému režimu, což trošku nechápu a asi nepochopím nikdy, protože je to umělé vytahování bubáka z pytle!
21 let po sametové sračce je to fakt už trapný...jediný zmrdský režim, který nenenchá nikoho v klidu je právě ten, ve kterém žijem teď. Tomu bychom, přátelé, měli věnovat svoji energii, aby nás nesemlel a všechny nás jednoho pěkného dne nepozavíral. Protože právě tento režim (stejně jako ten minulý, dnes však již bezmocný) jde po nás všech, kteří myslí vlastním rozumem a odlišují se od šedého stáda a nežerou všechno co nám předhazují !!
Pak už padla desátá hodina a nastoupil Volant. Prý to jsou pamětníci z Pardubic vystupující ve starých fízlovských uniformách. Mají i nějaké ty dechy...dle mého ale nic moc! My jsme se vydali směrem k autu, bo jsem slíbil, že budu do jedenácti doma. Na bráně jsme míjeli ochránce zákona, kteří se přišli vyptávat kdy už akce skončí, bo asi rušila noční klid. Neměli by být spíš tam, kde je lidi skutečně potřebují ?? Během festivalu také pár lidí řešilo audienci několika pravicověji orientovaných plešek, což jsem ale přehlížel, protože si myslím, že by bylo kolikrát více na snadě řešit to, jak by jsme se všichni zachovali v případě, že by tento poloskinheadský koncert navštívili naši dežovští bráchanci s mačetama, jak je teď v tomto demokratickém zřízení v oblibě !!!
Machry dělá každej, ale v době, kdy se něco semele, se do slipů neposere jen málokdo! Docela by mě zajímaly za takové vyhrocené (a krajně nepříjemné) situace reakce všech těch hrdinů co řeší banality (všichni ti fašisté, nefašisté, antifašisté, neofašisté a jiní „isté“...).
Další poznatek, který jsem měl byl příjemný, ale v HK již trvalý! Na koncert dorazila strašná spousta ženských a holek všech možných věkových skupin. To mě vždycky potěší, že tento žánr není jen doménou chlapů. Dalším už ne tak pozitivním poznatkem byla brutální fronta na nápoje a hajzlíky a taky to, že tam nechali tu nejhezčí holku sbírat naplněné popelnicové pytle a poházené kelímky, jako by pro ni neměli lepší práci :o ! Za bar by se hodila naprosto dokonale! Tak, to by bylo asi tak všechno. Před barákem v tom našem „chánově“ jsem vystoupil v bombru a v botách a nebýt roušky tmy, tak jsem zase za největšího exota, protože tady to v širokém okolí prostě už nikdo nenosí...možná tak jen burani u popelnic :-)
Tomu se říká zachovávání vlastní identity i za cenu toho největšího sedláctví ;-)