CROSSCHECK (Praha) + P.N.S. (Praha) + OLDE YORK (New York)
12.1.2010
180,- Kč; RC Strojovna - „Severka“

            Pár měsíců před tímto koncertem vydal Luca a jeho Countdown records nové CD new yorské HC bandě Olde York. CD se mi dost zalíbilo, protože je obdařeno jak dobrou hudbou, tak i silnou textovou stránkou míchlou Oi! tématy, ale i veskrze sociálními otázkami jako násilí na ženách, postavení lidských tříd a podobně. Získal jsem kontakt na kytaristu Blakea a čirou náhodou jsem se tak dozvěděl o jejich chystaném koncertě v HK. V klubu Severka (RC Strojovna) jsem ještě nebyl, tudíž jsem jel autem. Na koncerty za střízliva si už tak nějak pomalu zvykám. Jelikož brácha nejel na jeho tahouny Napalm Death (protože koncert, který si našel, měl ročník 09, ačkoliv teď už je rok 2010, haha-trošku se překoukl :-), tak se připojil ke mně.

Původně měli s O.Y. hrát ještě Vendetta z Itálie, ale vyklubali se z nich pěkný šmejdi, protože chtěli za aparát 600 Eur, ačkoliv původně říkali, že ho propůjčí zadarmo. Takže O.Y. jim ukázali prostředníček a na turné vyjeli sami.

Hráli několik koncertů v Německu, Itálii a jediný v Čechách. V Severce bylo pár známých obličejů z ex-Jedna Krev, Everyday H8, ale i pár členů z ex-Hovorkových chuligánů. No a samozřejmě i Helmut jako pořadatel tohoto večírku. O.Y. měli obsazený stůl s distrem (trika, mikiny, CD) a působili naprosto v pohodě. Chlastali tvrdej black death a ještě před koncertem jsme prohodili pár slov, abychom se trošku oťukali před live-interviem, protože dělat live rozhovor byla moje premiéra.


Jako první nastoupili CROSSCHECK, což je takový crossover s častými rapovými vsuvkami. Do té doby jsem netušil, že má Prágl 2 kapely s velmi podobným názvem. Protože tento Crosscheck je jmenovitě stejný s Crosscheckem z Německa a blízký Hard Coreu. A ten druhý Crossczech je Oi! a dříve byl spíše Oi!Core. A já do poslední chvíle myslel, že jde právě o tuto kapelu. Takže teď už jsem zase o něco moudřejší.

Vlastně ani na tuto kapelu a ani na PNS, což je vyřvaný hardcorepunk neoplývající moc melodií nikdo netancoval. V podtitulu měli nápis hardcore toxic punk, takže ani to mě moc neoslovilo. Pod pódiem byl jenom jeden vlasatý typ s kudrnatou hřivnou, který se svlékl do modrých trenýrek, odložil brýle a v kanadách rozbalil šou pro zbytek osazenstva :-)


Na Olde York se ale parket naplnil a HC hoši rozbalili své hulvátské pogo plné kopanců, do kterého bych nevlezl ani zadarmo, takže jsem si užíval v klidu po straně a fotil. Amíci pak kvitovali nápad s projekčním plátnem, kde se zobrazovala loga kapel a před samotným koncertem krátily chvíle streetpunkové klipy. O.Y. byli přivoláni znovu na pódium a odehráli „Crucified“ od Iron Cross, načež se skandovalo a řvalo „skinhead“ :-)

Zpěvák představil tuto píseň jako anti-nazi song určený pro opravdové skinheady a ne nácky.

O.Y.mají občas na turné také černého basáka a jejich koncerty jsou běžně navštěvovány všemi možnými skins různých národností, takže jejich postoj je jasný. Po koncertě už byl čas na hromadné fotky a na rozhovor, který jsme ale stihli jen z půlky, protože se Severka zavírala. Cesty byly brutálně zachumelené a cesta domů trvala hodinu. Ve 2 ráno jsem byl v posteli a za 3 hodiny mi zvonil budík a bylo mi pěkně hnusně od žaludku. I kapela pokračovala dál do italského Vicenza. Ale na koupání v moři to fakt asi nebylo :-) Dobrá akce, která proběhla naprosto v klidu a člověk se ani bez piva nenudil!