17.9. mi volá na bunkry Nikol, že je v Prase Landa, přičemž já jsem překvapen a ostatní vůbec. Všichni už to věděli. Domlouváme se, že uděláme hordu a že vyjedem hromadně z HK a okolí vlakem a že bude riot. Nakonec 14dní před koncertem zjišťuju, že si málokdo z těchto uvědomělých lístky koupil, haha. Takže shánějí na poslední chvíli a málokdo už sežene. Aréna vyprodána více než pro 13.000 kousků. Když už mám lístky a vím, že zřejmě nepojedou ostatní, tak se mi moc nechce. I když mám zamilovanej Neofolk (v rámci „komerční“ scény, samozřejmě že ne v rámci scény plešatý), tak stále dumám, zda-li jet či ne. Před 2 lety jsem byl spokojenej, i když avantýrky typu proslovů k vojákům v Afghánistánu jsem rozdejchával dlouho! Ale měl to být poslední jeho koncert (měl údajně nález na hlasivkách, ale stejně tak dobře to mohl být tah promotérů!!), tak jsem si řek´, že buď se zklamu a nebo dostanu přinejmenším stejně dobrej zážitek jako tenkrát v Hradci.

Nakonec vyrážím ve 3 hodiny se třema babama v autě. V hale jsme od šesti večer a plní se tak rychle, že jsme nuceni stát na 1m v kotli (a takhle nehybně jsme stáli 4,5 hodiny!). Lidi už jsou nervózní a v půl osmý dostávám od Páji K. telefon, že bude předkapela. Hlásím to okolo a lidi sou už fakt nerudní. Nastává davová hysterie a kdykoliv se někdo objeví na pódiu (zvukař, osvětlovač) lidi řvou, zvedaj ruce, křičej...uff, tak tohle vážně NE! Tohle není papež ani Iggy Pop, ale obyčejnej člověk co smrdí na hajzlu stejně jako všichni ostatní…Je mi za ty lidi trošku trapně! Nemám nic proti vzdávání úcty, ale hysterické skoro zbožšťování a vyvolávání jednoho člověka mi prostě nejde ani přes rozum ani přes rty…Takže skandace Landa, Landa mi rvala uši. Bohužel tam nebyl Raduz, abychom si taky zařvali: NO LEADERS haha (vtip!).

Vystupují Cocote Minute, kteří mě překvapili! Znal jsem je jen dle názvu. Jde o okořeněný crossover s četnými hip-hop pasážemi. Oblíbil jsem si „Měl bych tě sejmout“. Musím si sehnat nějaké jejich CD, ale myslím, že na koncertě to mělo větší šťávu! Pak už přichází mírně pohublý Landoch (vypadá teď líp, dámy, ne jako buřt) se zpěvným doprovodem a bez Varteckého. Před turné Landa rozhlašoval, že dá prostor jiným songům než na Vltava tour. To mi trošku pokazilo náladu, protože ty mé nejvíce oblíbené hrál právě na Vltavě. Zbytek písní je už pro mě průměrem. A nemýlil jsem se. Sice zahrál útokem Blaničtí, Bílá Hora, Vltava, Příšery, Janek, Čaruj a Protestsong, ale jelikož nesnáším Jazz, tak mě zazdily vály jako Zlatý drak a všechny tyhle typové hloupé utahováky. 2x se nechal vyvolat znovu na pódium, protože lidi fakt šíleli, ale moc to nevytáhl, protože zasadit nažhaveným lidem Motýlek (vykurvenej odrhovák) nebyl nejlepší tah. Také si udělal promotion a zahrál 1 píseň z Tajemství (na který máte 100,- slevu po uplatnění vstupenky – no nekup to, muzikál za 600,-hehe, za to žeru v kantýně celej měsíc, takže na kulturu seru, hehe). V kotli nebylo ani vedro ani zima. Lidu jako svině, nějaké ty plamenné efekty a zástava Neofolku, před kterou se spustila při chorálu ´Ktož sú boží bojovníci´ obří československá vlajka. Tento chorál zazněl celkem 3x (1x s hudbou). Vůbec nezazněl song z elektronického alba Konec ani ze Smrtihlava. Takže chybělo jakési tajemno, které v HK bylo. Landa se vyjádřil i k situaci v Paříži: „evropský multikulturalismus jde ruku v ruce s nacismem a je stejně nebezpečný…“ –na tomhle je spousta pravdy. Tímto proslovem uvítal song o sladké Francii z Pozdravuz fronty. Bylo to dost aktuální – jako by tu píseň napsal koncem října!!

Ke koupi byly mikiny Gladius za 12stovek a trika bouře za 280,- takže nic moc. Během vystoupení hodil mezi lidi triko, tílko a Gladiusku. S tím motivem neofolkového „fí“ to bylo až moc protlačovaný, až moc přehnaný. Pochybuju, že třetina lidí vůbec věděla, o čem to písmeno je a co znamená. Ale věřím, že se stane ze strany jeho fandů stejně konzumním jako třeba křížek s růžencem (to měli skoro všichni na pódiu s Landou v čele). Nevím, ale dle mého to naklání směrem k něčemu, čemu sám ani nevěří a co se mu jen líbí (mám obavu, že jde jen o prázdná hesla, touhu po mystičnu a sílu kultu). Nikoho tím neomezuje takže ať si dělá co chce, ale Templáři a Křížové výravy určitě neznamenaly lásku a úctu, o kterou Landovi tak jde…Církev je svinstvo, aparát utlačování, ruka bohatých kast, opium slabých, sobecká organizace vydělávající na největším podvodu lidstva zvaném náboženství a Bible. Templáři jdoucí ruku v ruce s čarodějnickými procesy, s upalováním, znásilňováním, vražděním a stálými nařčeními nevinných!! A vůbec – kurva, Dane, kde vlastně stojíš? Na straně češství a husitství nebo na straně cizáctví a Křižáků, kteří vždy bojovali jen pro mamon a ve jménu kříže vraždili a plenili pod hesly šíření lásky a ničení zlých Arabských a tureckých bezvěreckých hord?!!! Pane Landa, je třeba si udělat jasno…
Před songem 1938 prohlásil „nejsem fašista, nacista ani rasista a kdo tvrdí opak lže. Jsem jen velký provokatér“. Souhlasím. Taky rýpal do X Doležala (na můj vkus moc přátelsky, ok?!). Doležal je feťák, dezorientovaná „osoba“ s věčným antiskinheadským postojem, tak proč ho šetřit! Taky se Landa opřel do Havla a bránil se jeho článku, kde Landu nařkl z neonacismu a etnických čistek. Landa tu prohlásil, že mu odpouští, protože ví, že Havel je rozumný chytrý člověk…Hovno!! Zahrál Ztracené hochy, ale před opět prohlásil: byl jsem skinhead-dnes již nejsem. „Nevadí mi kališníci, vlastenečtí skinheadi ani apolitičtí skins, protože ti nepředstavují hrozbu pro tento svět. Co nesnáším jsou extrémy jako nacismus a komunismus…“ Opět si to musíte přebrat. Lanďoch zná strukturu skins jen tak z novin, přičemž asi neustále žije v domění, že se to u nás dělí na 3 skupiny, které vyjmenoval. Asi nikdy nemluvil s SHARPem, Skunkem nebo nedej bože s antirasistickým skinheadem. Pak by zjistil, že ne jen on tu bojuje za lepší svět a za lepší lidské vztahy bez oboustraného rasismu! Kdyby jen tušil, že jsou tu levicoví skins, RASH atp, pak by musel vědět, že není „komunismus“ jako komunismus a že stojíme stejně tak proti nacismu jako „komunismu“ ! A jestliže„apolitičtí“ nejsou hrozbou pro tento svět, tak to mu nedaj ani hlas do volební urny – to mu nedošlo?? Haha.

A osazenstvo? Veskrze mladí lidé. Nějací skins a renees (samozřejmě bez identifikačních jevů, takže zřejmě mladičtí kališi a nebo nevyprofilovaní hákoši, hehe), sparťanští skins, mraky lidu v Lonsdalech, ale proběhlo i hodně Thorsteinarů (v teniskách a skejťáckých kalhotech), nějaké jižanské vlajky, pit bully a thorova kladiva…každopádně tito lidé asi nevědí co je to stud! Ale těžko někoho sejmout když nevíš kam strká čumák!

Mým cílem tady nebylo plivat oheň a špínu, protože jak jsem napsal – Landu mám ze všech komerčních plív nejraději. Vymyká se konzumnímu komerčnímu davu a hlavně poukazuje na špatnosti a občas útočí na lidi, na které se prostě útočit má (i když nepodává žádné řešení). Poslouchám jeho hudbu, vnímám jeho texty, takže nemám důvod ho hanit za každou cenu. Moje žena ho poslouchá, moji přátelé taky…takže bych měl být objektivní posuzovatel. O to se mi hůř píše, že je opravdu lepší, když ho člověk nevidí a nemusí poslouchat jeho komentáře. Že by ta trocha naricstického sobectví rostla a rostla? Nevím co by to udělalo se mnou, když by na mě řvalo 13.000 lidí moje jméno, možná bych vystoupení pojal taky personálně subjektivně až sobecky. Ale nejvíce mě nasral, než zahrál song Táta. Na tuto píseň jsem čekal, ale dost mě zamrzelo, když ji věnoval jen svým dcerám!! Dcerky a všechny ženy vůbec by si zasloužily, aby jim aspoň globálně ten song věnoval. A on ne…nasměřoval ho sobecky jen sobě a svému rodinnému okruhu…ok, je to jeho show, ale tohle se nedělá!

Každopádně kdyby šlo těch 13.000 do ulic, byla by to síla (to by ale česká nátura nesměla být taková jaká je, hehe) ! Ten člověk má sílu vázat na sebe masy a apeloval na lidi ať jdou k volbám a ať zametou s těmi politiky nahoře. To bylo ale docela trapné gesto, protože každej ví o jeho přátelíčkování se s ODS a o jeho vlivných stycích s jejich předními poslanci. Takže jeho parafráze o strachu z moci lidí se míjely účinkem na plné čáře! Jestli si myslí, že volba ODS je menší zlo, pak se mýlí!!! Sám se dere do politiky se svou stranou, tak jsme na program móóóc zvědavi! Jestli bude kopírovat modrou šanci (rozuměj šanci jen pro bohatý a bezpáteřní) tak to potěš, takových individualistů s antisociálním myšlením je tu hafo…Ale doufejme že ne. Snad zahraje taky na sociální strunu a nejen na tu, která patří státnímu „národnímu“ kapitálu, který se za českou vlajku schovává jen proto, že má strach z konkurenčního kapitálu zahraničního!!!
Během vystoupení hráli z repráků Kurtizány, po koncertě Chris Rea a světe div se: SKA-P!!! Myslím, že anarchistické, antistátní a antikapitalistické SKA si tam Landa dobrovolně nepustil! Nebo že by jeden z jeho mnoha kontroverzních kroků??!

Tento report píšu bezprostředně po koncertě, takže jsou mé emoce žhavé a je dost možný, že časem bych se přímo takhle nevyjádřil. Mám ale nevyvrátitelný pocit, že jsem tentokrát měl zůstat doma a poslouchat si cédéčka. Příště už tomu tak bude…
P.S.: Pane Landa, jsem hrdej na to, že můžu být tzv.hrozbou pro tento svět! Jsem ta lůza, která hýbala dějinami…To strašidlo, které urvalo kapitalistům nároky vlastnit lidi jako věc, prodávat veškerou jejich práci s ukrutnou nadhodnotou! Jsem chudá dělnická, avšak duchem bohatá síla!! A jestli ze mě má někdo strach, tak jen ti bohatí…Vrátil jsem lidskost a duševní váhu ženám,vydobyl jsem volební právo pro všechny, rozdorbil jsem církve a zneškodnil feudály! Krví jsem vyprotestoval základní sociální zajištění a podmínky pro důstojný život. Odbory se staly rudými a akčními za práva obyčejných lidí. Neznám právoplatnější zástupce hustiství než jsou členové mé pracující třídy!
Takže asi nebylo správný pojmenovávat toto všechno hrozbou…komunismus není určitě hrozbou pro tento svět, protože ten už víc dokurvit nejde!!! To je vše co k tomu mám…
EAT THE RICH – MY CLASS RULES THE WORLD!!!