PUNK S POZITIVNÍM NÁBOJEM - STRAIGHT EDGE – sXe
SkinRead byl a musí být originální se svými články a rozhovory.Pokud je ale něco tak zajímavého nebo skutečně nevídaně dobře zpracovaného, tak si beru za své, že s s vámi o to musím podělit, ačkoliv nejde úplně o můj původní výtvor. Tento článek jsem také získal malou „loupeží“, ale má pro mě veliký význam a věřím, že se v něm mnozí z vás najdou také! Stylově se mi hudba, která provází sXe myšlenky moc nelíbí (zlatou výjimkou jsou Path of Resistance) a k životu a kultu skinheads také moc nepatří (ani ta samotná myšlenka), ale obrátit se na tento druh individualismu a originality v dnešní době není zas tak bezpředmětné. Tzv.měkké drogy včetně chlastu huntují i naše kamarády a s lidmi z našich řad dělají doslova divy! A nechci se dožít toho, že se bude „tráva“ i mezi skins kouřit tak běžně jako třeba cigarety! A už vůbec nechci akceptovat potěšení z požívání „tripů“, „houbiček“ nebo dokonce „perníku“ za účelem „lépe si užít koncert a jet naplno“ !!! sXe je skutečná zbraň proti slabosti a blbosti. Nikdy jsem nepožil drogu, nepiju kafe ani moc čaj. Snažím se být monogamní. Jediná věc, která mě překáží k tomu být sXe (vydržel jsem to 8 měsíců) je láska k pivu a poctivé pálené slivovici. Miluju pivo a jsem znalcem piva. Nevoní mi každý druh, ale rád ochutnám. Beru to jako kulturní specialitku, když navštívím jinou zemi nebo město. A nad čím jiným se posadit se svými přáteli v hospůdce, když je pivo stále nejlevnější a dostanete ho nejvíce ? A jediné pivko pomáhá překonat počáteční stres, únavu atp. No a slivovička? Tu nemusím mít každý den. Ale čím jiným si chcete pročistit střeva když jste na exotické dovolené? Čím jiným si spravit chuť k jídlu a srovnat si trávicí procesy? Ale tím to končí...A vy pouliční rváči si dávejte bacha na přítomnost alkoholu v krvi při nějakém incidentu! Je to pro ACABy skvělá záminka vás internovat a zavřít do klece jako zvěř !!! SxE je síla, zkuste to, vytrváte-li, buďte na sebe pyšní!!!!
"Nekouřím, nepiju, nesouložím," křičel na pódiích amerických undergroundových klubů na začátku osmdesátých let do mikrofonu zpocený mladík za vydatné podpory hlasité punkové kapely. Byl to Ian McKaye, zpěvák washingtonských Minor Threat, kteří se postavili do čela těch, kteří už měli dost nihilismu, který ovládl punkovou scénu. Alkohol, drogy a sexuální promiskuita ruinovaly teenagery. Radikální poselství Minor Threat přišlo právě včas a našlo si odezvu mezi kids, kteří nechtěli skončit s cirhózou jater nebo jako drogami zničené zombie s virem HIV v krvi. Zrodil se straight edge - punk s pozitivním nábojem.
STIGMA X NA RUKOU
Subkultura straight edge vyrostla přímo z punkového podhoubí washingtonské mládeže a asi právě proto se její do té doby v rock'n'rollu neslýchaný apel na drogovou abstinenci a sexuální zdrženlivost chytil, na rozdíl od podobně zaměřených kampaní z oficiálních míst. Těžko můžete očekávat, že náctiletí punks budou poslouchat kázání svých rodičů nebo řeči nějakého chlapíka v kravatě o tom, jak špatné je brát drogy. Minor Threat byli ale jedněmi z nich, chodili do stejných klubů, byli stejně staří, poslouchali stejnou hudbu a navíc se jako kapela stávali stále populárnějšími. Stěžejní byly dva texty, které napsal Ian McKaye v roce 1981: Out of step (with the world) a Straight Edge. Oba jasně formulovaly základní filosofii hnutí - zbavit se alkoholu, drog a nahodilých sexuálních styků. Tento pozitivní přístup k životu se začal rodit už na konci sedmdesátých let v předchozí McKayeově kapele Teen Idles.
Každé hnutí ale potřebuje jasný a výrazný znak, který by viditelně spojil stejně smýšlející lidi. V tomto ohledu se to straight edge podařilo víc než dobře. Straight edge kids poznáte na koncertech snadno, na ruce si totiž malují velká X. Stejný motiv mívají jejich tetování, potisky triček. Co ono X znamená a jak k němu přišli? Na těch punkových koncertech, které byly přístupné pro všechny bez dolní omezující věkové hranice (v USA je jinak většinou možné jít na klubové koncerty až od osmnácti nebo od jednadvaceti), označovali pořadatelé fixy namalovanými tlustými X ty, kteří ještě nedosáhli věku osmnácti let, aby si nemohli u baru koupit alkohol. Straight edge pak X převzali jako vyjádření jasně odmítavého postoje ke konzumaci alkoholu. Zkřížené ruce s výraznými X zdobily už v roce 1980 obal desky Teen Idles s názvem Minor Disturbance.
Minor Threat: Out of step (with the world) - 1981
Nekouřím
Nepiju
Nesouložím
Přinejmenším jsem, do prdele,
schopnej přemejšlet
Nemůžu stíhat, pokud jsem mimo
NOVÉ VLIVY
Původní straight edge byl pouze o zřeknutí se škodlivých závislostí, ale velmi brzo do něho začínají pronikat myšlenky ekologických hnutí a bojovníků za práva zvířat. A i když se pojídání masa nedá považovat za závislost, bylo vegetariánství a veganství přijato kladně a počet lidí s 'bezmasou dietou' dnes v celé hardcoreové scéně tvoří největší procento. Vegetariánství jako takové je ale o více než sto třicet let starší než 'edge'. Slovo 'vegetarian' bylo poprvé použito v roce 1847, kdy byla založena Vegetarian Society of the United Kingdom. Ještě tvrdší podmínky pro složení svého jídelníčku si stanovili vegani. Ti nejedí ani mléčné výrobky, med a vejce, někteří se vyhýbají i kvasnicím. Nepoužívají produkty, jejichž materiál pochází ze zvířat - kožené boty, výrobky z vlny a hedvábí, lanolin. Sehnat ale oblečení, které by úplně vyhovovalo těmto parametrům není v normálních obchodech vůbec snadné. Je zde však několik firem, které veganům vycházejí vstříc. Jednou z nich je také Eblood Clothing, která ve svých reklamních materiálech uvádí: "Nemyslíme si, že je nutné vykořisťovat taková krásná zvířata, abychom my sami vypadali dobře."
Názor na škodlivost kofeinu a theinu obsažených v kávě a čaji není tak výrazně vyhraněný, jako je tomu u ostatních drog. Kofein a thein jsou návykové látky, ale jejich negativní účinky nejsou ve srovnání s jinými legálními drogami, jako jsou cigarety, tak velké. Někteří straight edge tedy kávu a čaj pijí, jiní to odmítají. Závislost může vzniknout i na lécích. Častým případem je aspirin nebo prášky na spaní. Zbytečnému užívání léků by se, podle některých, měl straight edge vyhýbat, pokud ovšem nejsou předepsány při závažných onemocněních.
Z čistě osobního charakteru originálního straight edge, kdy bylo cílem uchránit své tělo před škodlivými návykovými látkami, se hnutí stále více politizovalo a na jeho orientaci měl nezanedbatelný vliv silný levicový prvek v hardcore punku. Aktivity v organizacích, jako jsou Amnesty International nebo Greenpeace, nejsou nijak výjimečné. Některé extremní odnože straight edge označované jako hard line (tvrdá linie) proklamují boj za veganský svět a uchylují se k ozbrojeným akcím proti laboratořím, kde se na zvířatech testuje kosmetika, nebo proti dealerům drog. Nekompromisnost vyjadřuje jasně jejich znak: dva zkřížené samopaly. Pro-life myšlenky se dotkly silně i straight edge, což se promítlo do odmítání intrerrupce jako jednoduchého řešení nechtěného těhotenství. Život dítěte je cenný vždy, tedy i v prenatálním stadiu. Jak hard line, tak i pro-life tendence jsou ale ve straight edge scéně v menšině. Pravý straight edge byl vždy o osobní a svobodné volbě nechlastat a nebrat drogy, proto například fyzické napadnutí někoho za to, že kouří na hardcorovém koncertě, je ze strany straigt edge kids jevem hodně vzácným.
Do straight edge proniklo paradoxně i náboženství, proti němuž panoval dříve mezi punks výrazný odpor jako proti něčemu, co potlačuje svobodné rozhodování člověka. Nejlépe se v hardcoru daří hnutí Hare Kršna, které je straight edge blízké svým vegetariánstvím a životem bez drog. Ve straight edge nechybějí ani křesťané, většinou jsou to konvertité z ateistického prostředí (tzv. new born christians). Při prosazování života bez alkoholu ad absurdum vzniká ale jeden problém. Mohou křesťané, kteří jsou straight edge, přijímat při bohoslužbě Krev Páně, která je symbolizována vínem?
Jednoduchá formule (I) don't smoke, don't drink, don't fuck se během let značně proměnila a straight edge se stal komplikovaným souborem pravidel, na jejichž dodržování mnozí striktně lpí a netolerují svobodnou volbu ostatních, což mnohdy poškodilo obraz straight edge jako pozitivního proudu mezi teenagery. "Celý straight edge pro mě nebyl o tomhle puritánském životním stylu, kde se předpokládalo, že povedu masy k lepším zítřkům," řekl Ian McKaye v roce 1995 pro fanzin Thicker. V rozhovoru v zinu Touch&Go prohlásil: "Lidé vehnali straight edge do extrému. Co se mě týče, vše, co jsme udělali, bylo to, že jsme přišli s určitou myšlenkou."
Fakt, že mládež z hardcore scény, která si vzala za své ideály straight edge, je 'drug free' (čistá od drog), nemohl uniknout ani úřadům a odborníkům na protidrogovou prevenci. Dr. Darrell Irwin z University of North Carolina prováděl rozsáhlý výzkum zaměřený na to, jaký vliv má straight edge na životní styl teenagerů na Long Islandu, NY. Dr. Irwin považuje straight edge i s jeho sexuální zdrženlivostí za fascinující hnutí, které může být pro mladé velmi přitažlivé, více než snahy státu a škol o stejnou věc. Vychází to přímo od nich, není to výmyslem rodičů. "Straight edge se svou hudební scénou, tetováním a rebelií proti konzumnímu způsobu života nabízí teenagerům volbu být drug free a nebýt zároveň vyvržencem v současné společnosti, v níž se drogy a alkohol staly normou," míní Dr. Irwin.
PUNKOVÉ KOŘENY
Straight edge je nemyslitelný bez hardcore punku, který je tmelem celého hnutí a prostředím jeho zrodu. Straight edge hardcore je rychlý, silový, s naštvanými, ale přemýšlivými texty, v nichž vedle protidrogových témat hrají roli další patologické jevy ve společnosti. Obecně se tedy dá říct, že ti, kdo se označují jako straight edge, poslouchají nebo hrají hardcore. Není to ale nějaká striktní povinnost. Hardcore jako 'punk s názorem' se začal v USA výrazně formovat na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, a to hlavně na západním pobřeží, kde pro něj byla připravena živná půda dlouhou tradicí radikalismu a rebelie. Termín hardcore punk se uchytil jako označení hudby kapel druhé punkové vlny, jako byly Minor Threat, Black Flag, Bad Brains nebo Hüsker Dü, které zněly tvrději a razantněji než jejich předchůdci Sex Pistols či Clash. Na popularizaci pojmenování 'hardcore' měli neopomenutelnou zásluhu D.O.A. svou deskou Hard Core '81. A kdo byl mezi těmi úplně prvními? Chrome vydali hardcorové LP už v roce 1976, o rok později přišli Germs (jejich kytarista Pat Smear hrával později s Nirvanou a také s Foo Fighters, bubenice Belinda Carlisle se záhy chopila mikrofonu v dívčí kapele Go-Go's a následně se zabydlela na pop scéně jako sólistka, zpěvák Derby Crash se díky své tragické smrti po posledním koncertě Germs stal americkou obdobou Sida Viciouse ze Sex Pistols), Black Flag (frontman Henry Rollins je respektovanou postavou na nejen hardcorové scéně) a Misfits (Glenn Danzig, zpěvák kapely, z Misfits odešel a založil si hororpunkové Samhain, později se začal věnovat svému metalovému projektu, zbytek skupiny se dal nedávno opět dohromady, nahrál desku a vyrazil na koncertní turné).
Teen Idles byli první drug free punks - 7" vydali v roce 1980. Ian McKaye a Jeff Nelson se vzápětí sešli v kultovních Minor Threat. Obě kapely patřily spolu se State Of Alert (S.O.A) Henryho Rollinse, Untouchables (působil v nich bratr Iana McKaye) a skupinou Government Issue k pilířům washingtonské straight edge scény. Pozitivní myšlenky punkerů z hlavního města se rychle šířily po celých Spojených státech. Abused z New Yorku dali svou skladbou Drug free youth scéně silný slogan. V Bostonu se do strun opírají S.S.D. (jejich hudba byla jedním ze zdrojů pro vznik extrémně tvrdého a rychlého grindcoru), F.U.'S. a D.Y.S. (zpěvák posledně jmenované kapely, Dave Smalley, pak působil ve veleúspěšných Dagnasty, krátce se mihl v jiné známé skupině, v All, a nyní je frontmanem Down By Law). Západní pobřeží dává světu 7 Seconds, v Detroitu se rozjíždí Negative Approach. První vlna amerického straight edge končí okolo roku 1983.
Po krátké době přešlapování a usínání po polovině osmdesátých let razantně startují další mladé straight edge kapely, s novou energií a vegetariánstvím v erbu, bohužel i s rostoucí netolerantností k okolí, které nevyznává jejich hodnoty. Klasickým příkladem militantního hard line straight edge byli Vegan Reich. Přes Youth Of Today a Cro-Mags přichází do hardcoru Hare Kršna. Průnik náboženských prvků do hardcoru přinesl ale i mnoho sporů. Leader kapely Chain Of Strenght to komentoval následovně: "Bejt závislej na nějaký sektě je horší než chlastat."
Druhá vlna straight edge odeznívá spolu s rozpadem hardcorové scény na počátku devadesátých let na různé styly (S.E., skate punk, crust, emo...), jejichž příznivci se ne vždy vzájemně uznávají. Tato druhá vlna se mohla pyšnit na východním pobřeží skupinami Youth Of Today (Ray Cappo a John Porcell hrají dnes ve velmi úspěšných Shelter), Judge, Gorilla Biscuits nebo Straight Ahead. Západní pobřeží reprezentovali Uniform Choice, Stalag 13, Justice League, No For An Answer či Insted. Na přelomu osmdesátých a devadesátých let nahrává svůj významný 7" singl skupina Inside Out vedená Zackem De la Rochou, který je dnes spíš známý jako frontman 'komerčních' radikálů Rage Against the Machine.
Scénu v devadesátých letech velmi poznamenal metal, který je inspirací například pro Earth Crisis - kapelu nekompromisní ve svých straight edge názorech - nebo pro Strife. I když je hardcore svou podstatou protitendenční, určitým módním vlnám se přeci jenom nevyhnul. Na konci devadesátých let mladé kapely pokukují po svých předchůdcích z poloviny předchozí dekády a tento revival 'staré školy' (old school) je v USA v současné době velmi populární. Ray Cappo, bývalý zpěvák Youth of Today a nynější vůdčí osobnost Shelter a jeho nová kapela Better Than Thousand jsou dobrým příkladem této vlny přímočarého hardcoru v duchu osmdesátých let. S návratem ke kořenům souvisí také snahy o znovusjednocení hardcorové scény. Straight edge kapely se sbližují hlavně s kapelami hrajícími crust a power violance. Tvář straight edge v roce 2000 formují In My Eyes, 97 A, Reach the Sky, Ensign, Kill Your Idols, Good Clean Fun nebo například What Happens Next.
INVAZE DO EVROPY
Evropa měla v přejímání straight edge filosofie ze zámoří určité zpoždění. Jako první evropští straight edge bývají označováni holandští Larm, kteří s kříži na rukou objížděli kluby v letech 1984 až 1988. Larm přinesli do hnutí hodně levicových prvků - patřili k silnému squatterskému hnutí. Svou politickou angažovaností působili zpětně na americké kapely té doby. Tři bývalí členové Larm hrají nyní v další silně politicky orientované kapele, v Seeing Red. Významní byli také jejich krajané Man Lifting Banner, dnes jsou to Reaching Forward. V Belgii se na konci osmdesátých let zformovali Nations On Fire, z Dánska se hlasitě ozývají Fairfuck. Silná scéna je ve skandinávských zemích: Norsko - Insurance, Risk a Sportswear, Švédsko - Refused, Section 8 a DS13. Kapel se straight edge zaměřením bylo a je podobně jako v USA spousta, k těm zásadním se mohly v polovině osmdesátých let počítat ještě například Skeezicks z Německa.
Když byla v Československu po pádu komunismu prolomena železná opona, straight edge si našel cestu i sem. Zelení kanibalové mohou být považováni za jeho průkopníky v Čechách přelomu osmdesátých a devadesátých let a první domácí kapelu, jejíž členové si na ruce malovali kříže. "Můj první kontakt se straight edge proběhl někdy v roce 1985, kdy mi Poláci, co tu byli na brigádě, nahráli Minor Threat, S.O.A. a Government Issue," vzpomíná bývalý bubeník Kanibalů Martin Badman a pokračuje: "Zdrojem informací v druhé polovině osmdesátých let pak byly pravidelné burzy desek v Praze, kde se vedle nahrávek kapel jako Youth Of Today daly občas sehnat i některá čísla časopisů Maximum Rock'n'roll, Trasher nebo Flipside...Při čtení textů Minor Threat, Uniform Choice nebo Youth Of Today si člověk najednou uvědomil, že může být hardcore punk, aniž by chlastal nebo hulil trávu." Zelení Kanibalové po sobě zanechali skladby na kompilaci Epidemie, vydané v roce 1990 firmou Multisonic.
Od roku 1993 začali hrát No Reason. Svůj ostrý S.E. hardcore zvěčnili ve vinylové podobě jako split singl s americkou legendou Final Conflict. To bylo ale až rok po jejich rozpadu v roce 1998. Bad Dave, bývalý zpěvák No Reason (nyní člen Too Many Days Off a Short Fuse) říká: "Celý to pro mě má stále velký význam, i když jsem přestal být straight edge. Pomohlo mi to překonat tu dobu, když je člověku patnáct šestnáct a je nejvíc náchylnej spadnou do drog a chlastu." Žhavou současnost českého straight edge reprezentují velmi úspěšní a koncertně aktivní Delusion. Na značce CBR, vlastněné Milošem Dodo Doležalem, jim vyšlo metalem silně ovlivněné album You against you (1999). Personálně jsou Delusion spjati s jinou straight edge partou - Underfire. Ti hrají klasický rychlý hard core punk inspirovaný kapelami z osmdesátých let a jsou zastoupeni na kompilaci More Than X On Our hands, vydané holandskou firmou Commitment Records. Průvodní slovo k této desce nenapsal nikdo jiný než sám Ian McKaye. Straight edge je v Čechách společným jazykem i pro Balaclavu a 99 Sugar shots.