Scene report z města Eisenhuettenstadt

Dostal jsem docela složitý úkol napsat scene-report východního Německa nebo dokonce celé země. Ale oplatil jsem to stejnou měrou. Objednal jsem si to samé o české scéně. Teď sedím před svým PC a přemýšlím. Bude to zatraceně těžké napsat cokoliv o jedné z největších scén na světě, která je rozšířená v mnoha městech, posádkách, městečkách a regionech. Najít čistou pravdu je celkem nemožné a já chci být co nejvíc objektivní. Proto jsem se rozhodl napsat o městě Eisenhuettenstadt, které je mi vlastní a které nejlépe znám. Dobrá, povím vám něco o městě v srdci východního Německa se silnými kořeny a malou, ale zajímavou scénou a minulostí.

Eisenhuettenstadt – Město a Punk

Eisenhuettenstadt bylo prvním městem vybudovaným za hlubokého socialismu. Bývalo vzácným úkazem celé DDR. Město mělo svébytné znaky a obyvatelé dostávali sociální výdobytky, o kterých se ostatním lidem mohlo jenom zdát. Bylo postaveno jako osada vedle oceláren nazvaných Eisenhuettenkombinat Ost (EKO). Dělníci byli najímáni ze všech koutů Německa. Dostávali dobré jídlo, pěkné byty nebo baráčky, vynikající životní prostředí a vysoký standard žití. Město rostlo a rostlo a když v 89tém strhli zeď, tak čítalo 62.500 obyvatel.
V pozdních 80’tých letech se punk konečně dostal až do východního Německa a vtisknul pár stop i do našeho města Eisenhuettenstadt. Ale o této pidi-scéně nemá cenu hovořit, protože šlo jen o pár jednotlivců, kteří se navzájem ani neznali. Základní ideou byla rebelie proti systému a společnosti se svým pohledem na módu. Měli jsme práva a svobodu, ale práva byla tak omezená, že kdykoliv jsi otevřel pusu, hned Tě špízovali. Východní punx poslouchali Sex Pistols, The Clash, The Exploited, Ramones a taky západo-německé kapely Slime nebo Toxoplasma a první východní kapely jako Schleimkeim, KVD nebo Lattentat. Myslím, že o scéně měli docela dobrý přehled a věděli která bije, i když šlo o věc novou a neznámou. A pak už se objevily první punkové kapely u nás ve městě, např.: LANDESWUT, ANUS PRAETER, BRECHREIZ.
ANUS PRAETER hráli Crust-Punk a nahráli 3 DIY EPs (jedno z nich bylo split s brazilskou Crust-Punk kapelou). Koncertovali po celém Německu. Stále jsou nejznámější kapelou z Eisenhuettenstadtu. LANDESWUT a BRECHREIZ hráli styl nazvaný “Deutschpunk”. Jde o styl, který hrají pouze německé kapely a jde o výraz bicích a položení zpěvu. Ale zároveň se rozrůstala i jiná scéna…

Protikladná subkultura (hoši s oholenými vlasy)

Typuju to na rok ’92 nebo ’93 kdy se počal skinhead boom v tomto městě. Skoro každý týpek, který chtěl být drsnej si oholil hlavu, koupil MA1 bombera a boty s ocelovou špičkou. Svoji první punkovou kazetu jsem sehnal v 90tých letech, ale přesto jsem se o skinhead kulturu vážně zajímal. Ale v porovnání s punkery neměli skinheads žádnou jasnou vizi ani sebemenší znalosti o jejich subkultuře. Více než co jiného šlo o postoj proti všemu co by mohlo být nějakým způsobem slabé, buržoazní a obzvláště levičácké. Šlo o jednoduchou hru: všichni Punks jsou levicoví a všichni skinheads jsou pravicoví. A média jen přilévala benzín do ohně. Takže každý kdo chtěl být pravičák se stal skinheadem a každý smýšlející opačně se stal Punkerem. Proběhlo strašně moc krvavých bitev mezi punkery a boneheads. Zdejší boneheads poslouchali kapely jako Endstufe, Störkraft, Kahlkopf atd. Ale taky mnoho nefašistických kapel bylo velice populárních. Např.: Rabauken, Bierpatrioten a Springtoifel. Někteří z nich už dnes nejsou žádní boneheads, ale stále mají rádi tu hudbu. A někteří prostě jen splynuli s davem.  

Můj první kontakt se subkulturou

V r.1995 jsme se začali vážně zajímat o skinhead kult. Obstarali jsme si nějaké oblečení a nazvali jsme se Bootboys, protože v těch časech jsme neměli žádné „lano“ čeho se chytnout. Tak to trvalo zhruba rok, dokud jsme se neostříhali a nezačali hledat materiály o tom co jsme chtěli být. Ale bylo to těžké něco si najít, protože jsme nevěděli koho se zeptat. Pomohl nám až novinář Klaus Farin, který napsal několik objektivních knih o skinheads se všemi jejich možnými politickými spektry. Tam jsme našli několik adres a začali jsme psát dopisy – ano čtete správně – psali jsme dopisy, protože jsme neměli internet. Takže jsme měli možnost objednat si naši první skutečnou skinheadskou muziku a staré RAC kazety byly už natrvalo vyhoštěny z našich přehrávačů.

Cafe Olè a spojení subkultur

Muselo to být asi počátkem 90tých let, kdy se ve městě objevili první Oi!-Skins, které jsme ale neznali. V r.1994 byl založen klub “Café Olé”, což byl první mládežnický klub pro punkery. V následujících letech tam bylo množství koncertů jako Dritte Wahl, Lousy, O. B., Manos, Bierpatrioten, Crusaders a Roimungstrupp. Taky ale dost zahraničních kapel sem zavítalo, jako např.velmi dobře známá kapela Operace Artaban. Od začátku roku 2005 do poloviny 2007 jsem společně s přáteli a se svou dívkou Marií uspořádal několik dalších koncertů. Vždy se sešlo okolo 150 lidí od motorkářů, hooligans, punkerů po skinheads a jiné subkultury. To byl slavný čas tohoto klubu, ale v r.2007 ho zavřeli a je to něco co v tomto městě moc chybí. Já a mí přátelé ale zkoušíme najít nějakou novou budovu včetně nahrávacího studia pro kapely a nějaké místečko pro mladé.  

Steeltown Records / Fanzine “Lockenkopf”

V r. 2006 Maria založila label s názvem Steeltown Records, který pomáhá presentovat naši scénu i momo hranice tohoto města. Ve stejném roce jsem vydal první číslo zinu “Lockenkopf”, který se zaobírá Oi!, Punk, Hardcore a dalšími záležitostmi. Pracuji už na čtvrtém čísle, které snad bude hotové ještě než dopíšu tento report.

Dnes  

Dnes je zde mnoho potomků punkové scény. Mnoho z mých přátel jsou mladí skinheads a myslím, že tuto životní cestu budou udržovat.  
Také zde máme několik mladých kapel jako Reaction Rubbish nebo Flachmänner, které se snaží získat si pozice ve velké německé scéně. Ale je zde spousta dalších mladých kapel, které chtějí opustit své zkušebny a hrát na pódiích. Nejvíce známá a jediná Oi!-kapela z tohoto města je Roimungstrupp. Já jsem její bubeník a hrajeme více než 10 let. Někteří z vás nás mohli vidět hrát na 7mé Streetkids Party v Brně. Roimungstrupp vydali 3 alba na CD a 2 na vinylu. Také na nás můžete narazit na spoustě kompilacích. Hráli jsme více než padesátkrát v Německu, Švýcarsku a Rakousku.
Většina fašistických zmrdů se už neobléká jako Skinheads, což činí život v našem městě přijatelnějším. Jsem hrdý, že jsem část tohoto města a této scény.
Doufám, že se vám mé krátké story líbilo. Níže jsou nějaké odkazy, kde můžete najít více informací o výše zmiňovaných kapelách.

www.steeltownrecords.de
www.roimungstrupp.de
www.myspace.com/roimungstrupp
www.myspace.com/cafeole

Držte spolu !

Thomas (lockenkopf-fanzine@web.de)