Pivo, Oi! a Vlastenectví

Zdravím tímto všechny vlastenecké nerasistické antifašistické skinheady! Vážím si vašeho mnohaletého úsilí, vašeho přátelství a vaší neoblomnosti!!!

Po rozpadu Orlíku by se mohlo zdát, že nastalo jakési vakuum pro kališníky ve vojensky zelených bomberech a bílých tkaničkách. Landa se chytl na sólové dráze (zprvu dosti útočně a nekompromisně) a třeba David M. si pár let ještě žhavil prsty s Třema Sestrama. Takže se poslouchalo převážně toto, protože kapel s čistě vlasteneckým hávem bylo jak vody mezi prstama a pod patronací VL jakbysmet. (Teď jsem měl na mysli hlavně kapely skutečně patriotické a dejme tomu pro-skinheadské. Občasné národovecké výkyvy mnohých punk kapel teď v úvahu neberu-to by bylo na knihu- a neberu v potaz ani fašistické a rasistické svinstvo shovávající se za „národ“). O Landových sólových albech nemá cenu mluvit, protože je zná každý. Od diskofila po metlouše. Dan má každé album dosti specifické a na každém CD má písně jak dobré, tak špatné. Vždy jsem si ale vybral tak 3-4 kousky, ke kterým se vracím neustále a u kterých mě, pravda, mrazí ještě po letech poslechu.

Za svoji osobní hymnu beru „Ztracení hoši“ a dodnes jsem mu neodpustil, že mi je v Hradci nezahrál, ha. Poslední jeho vydané album „Neofolk“ je právě tím, co se zasadilo o to, abych něco takového jako je tato mini stať napsal! Pro mě osobně je to jedno z nejlepších a nejryzejších alb s patriotickým podtextem! Pro písně jako Blaničtí, Bílá Hora, Táta nebo Protestsong nemám dostatečná slova uznání a když tohle nepřinutí toto stádo nazývající se národem přemýšlet, tak co teda?!! Skrze tyto vály se pro mě stává Neofolk velice zdárným pokračováním Vltavy. Dan je Pan textař a vězte, že tuto větu jsem nevyplodil sám, ale že se na ní shodlo vícero skladatelů vyloženě skinheadských písní. Nejnovější album se mnou prostě hnulo a já nebudu mít klid, pokud to neroztroubím do světa. Vím, pro někoho je Landa komerčák, ale pro mě osoba, která je mnohdy velice kontroverzní, ale v té své vnitřní podstatě s neměnnými postoji (i když navenek jedná často dost chaoticky!). „Své“ poselství šíří skrze obrovské množství posluchačů a ČR s ním už musí tak nějak počítat. Jeho posluchačstvo není zanedbatelné a proto je třeba osvětlit, o čem to vše je. Kdo by měl mimochodem pochybnosti o tom, jestli je či není ve své podstatě stále svůj, tak vás odkážu na starý Hubert s článkem Skinhead Fete, což je reportáž psaná Danem o německém srazu…a já vám tvrdím, že ten člověk má ta stejná stanoviska už léta, i když se k nim ne vždy jasně vyjádří. A když už nic, tak tohle je skrze jeho cestu showbusinessem obdivuhodné!! Je to hvězdička, která si za vystoupení neříká méně než šestimístné sumy, ale to je zas o něčem jiném (to, že je milionář vypovídá o jeho pravicovém pro-ODSáckém myšlení). Taky se mně zdálo, že občas neví co mele, když v každém rozhovoru odpovídá jinak, ale nezapomínejme na hyenismus novinářů a taky na to, že ten kdo se má neustále snahu se za něco omlouvat, tak se do toho všeho nakonec pěkně zamotá!! To je potřeba mít stále na paměti.

Nevím, zda-li všechny kapely které níže zmíním myslí svůj vlastenecký postoj vážně a nebo zda jde o vlastenectví spíše latentní, ale faktem je, že si úctu zaslouží. Už jen proto, že se dají spočítat na prstech jedné ruky! V této době se zřejmě nějaké uvědomění nenosí a nadrámcové přemýšlení mezi mládeží už tuplem ne. Lepší je užívat si, žít konzumně a nepřehánět to s myšlením. A proto mám tyhle kluky z těch kapel rád. I když jsem „komouš“ a levičák, tak hodnoty a tradice bychom si neměli nechat brát, a jako každý skinhead k těmto věcem něco cítím. Pro vlastenectví je v této době více než místo! V době utlačování kultur, monopolismu, vyprodávání naší země, mondialismu, a v časech globálního fašismu se musíme i my ohánět. Kdysi jsem prohlásil, že dokud nebude národ skutečně sociálně spravedlivým a čestným národem, tak do té doby pro mě mají přednosti barvy třídní před národními! Za tímto si stojím nadále až do krve! Ale kritizovat a nic nedělat svede každý! Ale útočit na nepravosti a pojmenovávat je skutečným jménem není jen tak. Nepěji tu vůbec ódy o Vlastenecké Lize, která mnohdy opatrovala tyto kapely. Je to organizace, která tak jako každá prošla svým vývojem, kdy nejprve byla pro-skinheadská a pak naopak široce občanská až skinheady zhnusovala. Ale je pravdou, že Liga je občanským sdružením, které se o něco snažila. Které jen neremcala, ale navrhuje i opatření! A aktivní člen jakéhokoliv sdružení (samozřejmě antifašistického, antitotalitního) je mi přednější než „jedinec“ zalezlý kdesi v kanále a remcající o „boji proti systému“. Tak to prostě je. Pokud chceme něco změnit, musíme to dělat jako občané, ze své bezprostřední povinnosti a ve svém okolí (I.T.A.). A právě k takovýmto krokům odboje slouží takováto sdružení. Jako antifašista bych nechtěl bojovat za život bez systému také pro ty, kteří vraždí, nebudují, kradou a znásilňují! A v době kdy má vrah právo na psychologa a je živený z MÝCH peněz, načež pro pozůstalé po oběti nikdo nehne ani brvou, tak v takové situaci objímám každého, kdo se k tomuto negativně vyjádří! Pak už je krůček k tomu, sáhnout k odvetné akci bez ohledu na příslušnost!!!! TEĎ, momentálně, je třeba bojovat za bezpečnost okolí převážně v naší blízkosti…boj proti příčině je běh na dlouhou trať. Já se ho nemíním vzdát, ale chci taky řešit vážné problémy HNED!

A ať si kdo chce co chce říká, ale opět si někteří čtenáři SkinReada budou muset sáhnout do svědomí. Taky jsem totiž někde slyšel, že VL jsou fašouni a takový bludy. Pravda, mraky lidí (jako za každou organizaci) se za VL schovává. Např.naši „známí“ litoměřičtí „vlastenci“, co hajlujou, mlátěj punkáče a „anarchisty“ a pogují vesele na Randall Gruppe! Tak přesně s takovými by VL asi zametla, kdyby byla sebemenší příležitost (a kdyby formálně existovala). Já si moc dobře vzpomínám na léta (a trvala dlooouho), kdy tady nebyla žádná skinheadská opozice (o levicových skins ani nemluvě) a hrází, která se otevřeně stavěla proti neonacismu, byla právě kališnická horda! Tehdá se ještě hrálo na rozpoznávací znamení – kališníci bílé tkaničky nebo černé, nutně vojensky zelený bomber a vyholená hlava (žádný ostrůvek). Načež u boneheads přetrvávala černá barva bomberů, kapsáčů, červené tkaničky, ofinka, svěšené červené šle a metromaskáče.

Skupiny se takto identifikovaly a bylo to fajn. A právě v těchto dobách to neměli kališníci jednoduchý. A tak byli skutečnými antifašisty hlavně oni. Rvaní fašistických nášivek z boneheadských bomberů, , podávání trestních oznámení na vydavatele nazi zinů a firem vydávající jejich nosiče, navštěvování diskoték a rubání neonacistů …yeah! To bylo, je a když bůh dá, tak i bude :o) Záleží hodně na mladé krvi, my staří fotři už asi těžko, hehe! V dobách starého Kalichu byli skinheadi kališníci jedněmi z prvních, kdo se vůbec odvážil fyzicky se postavit náckům a hlavně si vůbec nebrali servítky s motivy odsuzujícími fašismus a hojně je nosili. Když mi bylo 13, tak jsem vídával zkomercializovaná trika na punkáčích „fuck off nazi punk“ nebo „nicz nacizm“ polského dovozu. Ale jako dnes si pamatuju, když jsem jako kluk na Slapech potkal bandu kališníků s tričkama jako „Přidej se i ty k boji proti fašismu“ nebo s českým lvem drtícím svastiku. To jsou momenty, které se do mě vryly a ligovci mě i dnes neustále přesvědčují, že to s nenávistí vůči rasisitckejm šmejdům myslí smrtelně vážně!!!! A právě proto, myslím, mají právo nazývat se vlastenci. Nehledě na to, že už dávno nejde o uzavřený spolek sektářů (o pravicové extremisty nešlo nikdy!!!), ale o prima chlapi a mnohdy staré fotry :o), se kterými se moc dobře povídá a bumbá. Zůčastnil jsem se sám mnohých výprav do českého pohraničí za účelem maximální dokumentace pásma opevnění a tvrzí. A ta moc, síla a úcta s odpovědností, která na mě po 70ti letech z těch mohutných železobetonových staveb dýchala, byla rozrušující! Stejně jako ostatní jsem skoro nedokázal zamáčknout slzu zpátky…Když tam stojíte a je to vše tak hmatatelné, nemůžete uvěřit lidské síle, uvědomění a tvořivosti a českým zlatým ručičkám, které mají tyto geniálně řešené komplexy na svědomí. Byli jsme prodáni a měli jsme se bránit…to je vše co k tomu můžu říct!!! Když stojíte vedle dělostřeleckého srubu a cestou k němu zakopáváte o zkamenělé pytle se ztvrdlým cementem, srdce se rozbuší a chtěli byste vrátit osud…

1938-1968-1998-2008??? Co ty NATO??? Historie se opakuje – jsme na ni připraveni?!

V době, kdy Lanďoch vydal Pozdrav z fronty, tak vyšlo i parádní album Walcer. Měl ho na svědomí Walter Kraft a kdo chtěl, tak si tam to své našel! I když popravdě, moc na skrývanou se tam nehrálo. Mně jen mrzí to, že ani ne za 3 roky skončilo toto CD ve výprodeji. Podle mě bylo naprosto úžasný, silný a emotivní a nevím proč bylo tak moc nedoceněno kritiky. Dále od něj následovalo ještě lepší album Není rum, není šturm. Některé vály byly předělanými z debutního CD a dost písní je skutečně povedenými militaristickými vlasteneckými baladami. Poslední song je boxersky laděný techno úder a jaksi v něm Walter naznačil svoji další cestu. Tou bylo CD Azazel zazpívané s Bartošovou a mám tam asi 3 písně, o kterých se stojí zmínit. Zbytek je house-techno podvraťárna. Walter se hledal až se našel. Drsňák to je pořád, hehe, ale stále budu radši vzpomínat na jeho vystoupení v botkách, kšandách a Perrym v Rozjezdech pro hvězdy! Takovíto naši „zpěváci“ bývají podporování vlivnými osobnostmi jako např.Fanánkem nebo hudebníkem Dodo Doležalem. Ten stál i u zrodu demo kazety moravských Kontrast (a nejčerstvěji u Proi!ektů)! Yeah, tu kapelu miluju celým svým zvířecím srdcem! Jako dnes si vybavuju den, kdy mi ji Vláďa poslal i s bookletem (vzhledem k jeho časové vytíženosti jsem na ni čekal více než 3! dlouhé roky!) Ale vyplatilo se. Poslouchal jsem ji stále dokola až jsem ji celou ohrál. Musel jsem si to pak dodatečně vypálit pracně na CD-R. Teď jsou spíše zábavovou kapelou fungující pod názvem Punk Floid. Stále jde o propracovaný chytlavý a inteligentní streetpunk. A kdo by si myslel, že když hrají na punkových festech, že se vzdali textově úplně všeho, tak ten se mýlí. Musíte malinko tápat v paralelách, ale stále jde o střízlivé texty útočící hlavně na lidskou tupost (a Dášenku s Václavkou). Akorát že se to okořenilo zpěvnými chóry o pivečku a moravském hodokvasu. Dodo také vydal pár vlastních projektů, jejichž obaly leckdy také zdobíval stejnými emblémy jako raný Orlík. Jen tak pro zajímavost: S Kontrastem jste mohli číst rozhovor i v lokálním zinu PragOi!, který byl obdobou Štyngecu a dělali ho Mára, SHARPoví bratři Černoši a zbytek crew.Velice profesionálními se zdá také být Aréna. Nejprve šlo o scénovou záležitost plnou undergroundu, ale po vydání jejich debutu si mysleli, že udělají do světa díru a chtěli se narvat i do médií a každého přesvědčovali, že když si budeme přát aby v rádiích hráli jejich písně, tak že z nich budou populární umělci. Viking s nima byl v kontaktu a neustále slibovali, že nám pošlou CD..nakonec skutek utek a já o Aréně už nikdy neslyšel.

V dobách koncertů pražských Protest s nimi často hrávali i Jablonecký protest. Pěkné koncerty plné skvělých lidí, kteří už ale dávno nenosí businessky a pro většinu z nich jsou skins asi už jen burany. Pryč s nostalgií. Jablonecký protest vyrukoval s těžkou vahou a svým demo snímkem prokázal svoji odvahu na plné čáře. Dekadentní národovecký oi!punk, jednoduché tóny zahaleny do temna a kouře severních Čech. Rýpalo se snad do všeho a i když to tehdy moc lidí nevidělo, tak téměř každý song byl velice impresivní a patriotický. Najdete tu vedle ryzího streetpunkového výzoru taky cover od 4Skins a Fuori Controllo!! V bookletu je pak děkovačka i anglickému SHARP páru (jak jsem napsal – na tu dobu skoro jedinečné a hodně moc odvážné :o). A jelikož těch Protestů už bylo dost, tak došlo k přejmenování na Patria, což dodalo o něco vážnější ráz a taky už jasný směr. I tady šlo o punx and skins united, ale přeci jen už to bylo regulérní album (i když vypalované) a k prodeji bylo určeno pouze na 300 kusů! Každé CD obsahovalo moc pěknou nášivku a tenkrát každý kdo ji chtěl nosit podléhal „lustračnímu“ opatření. To pro to, aby ji nemohla nosit každá močka. Pamatuji si, jak mě Standa Klokočník přes Prahu lustroval, jestli nejsem nácek nebo tak něco :o) Z raritních nahrávek Patrie se pak staly všem přístupné vály, když je webmastr Bulldogu hodil volně ke stahování! Patria se pak rozpadla jednak pro to, že pár kluků jelo makat do Izraele a nemohli zkoušet a snad i kvůli jedné píčovině, když jedni byli vyloženě pro-SHARP a pár dalších jakoby s hláškami typu „Sharp, co to je….“ Ať tak či onak, už je to pasé a já mám doma shovaný dopis s pozdravem „Dupej, dupej dál“ :o)

Posledním záchvěvem patriotické muziky bylo vydání garážového dema (s precizním zvukem) Hovorkových Chuligánů. Vždy když si zamiluju nějaký band, tak se v zápětí rozpadne. A u vlast-kapel to platí dvojnásob. A v případě Hovorkovců tomu nebylo jinak. Od Splodge (kytarista) mám ještě záznam koncertu, kde zazněly asi 2 písničky s ryze ostrým nábojem a ty jsou pro mě osobně asi tak cenné jako živáky českých oi!s z let 87-88. Chuligáni se rozpadli, řekl bych, z mladické nerozvážnosti a já bych jim hodně moc přál vylézt znovu na stage!!
To je zatím konec pohádky…Kdo bude další?

Tyto stránky jsou věnované všem českým mužům a ženám, kteří opustili vše a obětovali své životy v boji za svobodu a lepší zítřky našeho lidu. Bojovali proti fašismu, bojovali proti rudému teroru který měl tu drzost nazývat se lidovou demokracií a komunismem, budovali opevnění jako hráz proti nacismu. Byli svobodomyslnými bojovníky a neměli bychom dopustit, aby se kvůli novodobým rasistům a neofašistům lidem při slovech jako „vlastenectví či patriotismus“ ježila kůže. To by bylo zneuctění jejich odkazu. Patriotismus znamená milovat jiné kultury stejnou měrou jako svoji. Kdo obdivuje něco svého, snáze pochopí a bude milovat tzv.odlišné!

PROTO POVSTAŇ A BOJUJ PROTI RASISMU VŠEMI PROSTŘEDKY A NEZAPOMÍNEJ, ŽE RASISMUS MÁ MNOHO TVÁŘÍ !!! I tu pozitivní!!!!

These pages are didicated to all czech men and women who left everything and died in the fight for freedom and the next better days of our people. They fought against fascism and tyranny, they built fortress like a wall against nacism. They believed in liberty and we should fight against nowadays neonacism. Because nowadays racists and neofascists misuse words like „patriotism“. Patriotism means to love other cultures, different people. Who loves own tradition, will be easily love others!! STAND UP AND FIGHT AGAINST RACISM…BUT REMEMBER, RACISM HAS MANY FACES!!!