PROLOG
VÁNOCE 2014

 Jak již bývá každoročním zvykem, tak i tento ro(c)k napíšu něco k zamyšlení, něco od srdíčka, nějaké resumé celého roku. Těch okolností, situací a vlivů, které formují naše myšlení, je nespočet. Člověk je tvor rozumný, obdarovaný empatií a myšlením. Krotí tím živočisné pudy. Je naprsoto normální, že mění své hodnoty, názory a že neustále hledá pravdu. Kdo byl v mládí zarytý „pravičák“, může být pod jařmem zaměstnavatele ortodoxní levičák. A bouřlivý rebel a anarchista dospívajících let se pod okovy systému a společnosti skloní a umravní, aby později přebral ideály silného státu a sociální nesolidarity. Člověk je tvor rozumný, ale zároveň i dosti proměnlivý a nečitelný. Vím, že globálně nelze míchat neslučitelné! Těžko k jednomu stolu posadíš rasistu (WP skinheada) a anarcho-skinheada. A už vůbec z toho nevznikne nějaký konsensus. ALE mě jako hledači a věčnému hloubavci jde o tu podstatu…Najít to, co oba vede tam, kde jsou! Ta podstato, ono gró je totiž u obou naprsto totožná!!! Napříč všemi politickými spektry a vlivy je ta podstata tím, co je tvoří „podobné“, ačkoliv jsou úplně odlišní! Takže, aniž bych si sral do huby, tak se snažím tady sdělit fakt, že se občas nechávám strhnout k tomu, abych to gró hledal z bližší vzdálenosti, než by se třeba na vydavatele tohoto zinu hodilo a slušelo a patřilo…
A jelikož naše subkultura je tvořená lidmi, i ona prochází vývojem. A mnohdy je to vývoj přímo revoluční a radikální! Dříve zde byla kupa nácků a pár apolitiků, kteří byli automaticky označeni za „šarpáky“ a „levičáky“ či „redskiny“. S apolitiky koexistovali všichni ti Oi!Punx, kališníci, SHARPs, Rude boys a okrajově i RASH/Redskins, kterých bylo ale jako šafránu. Ono i těch apolitiků byla jen hrstka.
Pak začali státní restrikce a hákoši začali ztrácet pod vlivem zahraničních vlivů svoji identitu. Přebírali black-bloc od anarchistů, opouštěli skinheadskou vizáž ve velkém, opouštěli řady RAHOWy! Apolitici začali vévodit ulicím a scéně, neboť lidé začali fungovat skutečně na bázi „United“. Oi! kapely a street-punk či HC kapely začaly být tak dobré, že oslovily i další NS aktivisty, kteří se chtěli bavit a ne řešit své komplexy. Začalo to být 50:50 a v nějakých městech to začalo být hodně zajímavé.

Dnes se karta obrací. Skinhead je dnes ohrožený druh. Vlastně náglové už skinheady prakticky nejsou. Hrají „hate-core“, metal, punk, Oi!, ska, rock... Na Facebooku se předhánějí, kdo je větší aktivista. A je to tak dětinská hra, že mi je z toho špatně! Na internetuz jejich strany mozková masáž o tom, jak nastoupí invaze islamistů do Evropy. Že extrémní levice chce podlomit státy a spojit se s imigranty v boji proti řádu. Že bílá populace bude vyhlazena a zem přelidněna barevnými islamisty. Jasně, i na vysokých školách se učí, že Evropa by měla být jednotná a silná. Měla by být hrází proti nešvarům z východu, ať už je to neřízená masová imigrace a nebo zmetkové produkty ohrožující zdraví. 5 a 5 si dá dokupy i dítě. Ale kdo řídí stát? Bílí politici! Kdo je volí? Bílí občani? Takže rasismus je zde totálně zcestný, stejně jako xenofobie! Pojďme si nejprve narovnat své vlastní území! Uspořádejme stát a společnost tak, aby vše fungovalo. Abychom měli práci, abychom živili rodiny. Abychom měli jistoty. A až potom se uvidí, jestli model zafungoval dobře a až pak se uvidí, jak se postavit k dané hrozbě… Řeknu to narovinu!!!! Jako člověka, který věří ve svobodu, v rozum a rovnost, mě uráží, že jsou na světě místa, kam se neodváží ani fízlové! Že jsou tato místa ovládaná nespravedlností a násilím!!! Kdo tohle může dopustit? Jak je možné, že se ženy bojí chodit po ulicích samy? PROTI TOMU BUDU VŽDY STÁT! A nácek mi nebude tvrdit, že za to může komunismus!!! Tohle dělají lidi! Evropani, Američani, Australani! Nic než lidi! A jestliže se zvedá vlna odporu a hlasy dostávají nasraní chlapi a ženy (různé ty jakoby extremistické pravo-levicové frakce), ze kterých demokratický zlořád činí extremisty, tak je to jedině dobře!!!
Mnozí z vás, mých známých, mi předhazují moji kontroverznost. Ale mě to nesere. Vím, co je dobré. Vím, co je špatné. A ať je jedno „zleva“  a druhé „zprava“, je mi ukradený!!! Mezi námi – levo a pravo už dávno schematicky neexistuje. Když si přečteš názor na skinheads od anarcho-kapely nebo od redskins a porovnáš to s názorem od Kena z Brutal Attack nebo Eda z BFG, tak výsledek bude naprosto totožný!!! Nevím, proč bych měl žít v kleci a razit jen to a to… Měl jsem vždycky rád hudbu s názorem! Sdělení skrze hudbu mi bylo, je a bude poselstvím. A nevím, co bych si měl ve 30i a více letech brát z textů typu „dej si pivo-klidně dve-a nebo víno-oi!-ožralej seš hned-skinhead!“ !!!

Ne vždy zvítězí „PROTI VŠEM!“ a i ve scéně se začali spojovat kámoši z mládí a bylo jedno, na jakou stranu barikády kdysi patřili. Na jednu stranu je to dobře, že se spojil člověk s člověkem. Inteligence zvítězila nad povrchností. Sám mám stovky zkušeností s tím, že lidem je prakticky putna, co píšu, co říkám. Ale berou mě jako osobnost, jako člověka, jako přítele, kamaráda do nepohody! Jsem hrdý na to, co dělám. SKINREAD je pro hodně lidí kontroverzní plátek! Ne všechno, co tam je, osloví všechny! Snažím se mít ale takový záběr, aby si každý našel to své. Aby vznikl prostor pro diskuzi. Takových neslaných-nemastných plátků bez názoru a nadhledu je ve světě nespočet. Ale plátek, který Tě zvedne ze židle a nutí roztočit mozkové závoty, je ojedinělý. Jsem rád, že jsem se za těch 15 let zbavil těch, kteří chtěli pořád něco řešit. Mě nikdo nezmění. A proto si vážím těch, kteří se o to nikdy nepokoušeli. A když ano, tak s dávkou humoru a přátelské tolerance. Život je krátký a s tímto mozkem ho žijeme jen jednou. Snažím se pojmout co nejvíce a neustále hledat pravdu a tu pravou podstatu. Je pár dogmat, které vím, že pravda jsou a ty nikdy nezměním a tvoří i pilíře mého skinhead zinu. Jedním takovým pilířem je fakt, že SKINHEAD NEZNÁ HRANIC. NEEXISTUJE ŽÁDNÝ STÁT. SKINHEADSKÝ NÁROD MÁ JEN JEDEN STÁT – TUHLE ZEMĚKOULI. SKINHEAD NENÍ O BARVĚ KŮŽE. ANI O NÁBOŽENSTVÍ (vzrůstající počet kapel z muslimských zemí to jen potvrzuje. Křesťanské Oi! kapely tomu jen žehnají…). SKINHEAD ale NENÍ ani o sexismu a nadřazenosti, když už jsme na ten islám narazili. SKINHEAD JE O ROVNOSTI, SVOBODĚ, BRATRSTVÍ!
JE O TOM BÝT OPOZICÍ PROTI ŠPATNÉMU SYSTÉMU, PROTI HLOUPOSTI, SLABOSTI A STÁDOVITOSTI !!!
Každý chytrý člověk chce bojovat proti nespravedlnosti. Proti systému. Ale svůj boj vidí lidi moc subjektivně. Někdo ze skinheads rezignuje a uchýlí se k chlastu nebo „lehkým“ drogám. Někdo si vytvoří svůj malý svět a cvičí, až je velikej, protože to mu dává pocit jistoty v tomto boji. Někdo bojuje perem. Někdo se druží s ostatními. Někdo má víru ve svém srdci a raději se stará o rodinu a tvoří hodnoty doma, než aby jel za muzikou, kde by mu na koncertě pár idiotů jeho víru ještě pošramotilo. Dělejte, jak myslíte. Mnozí z vás opovrhují cigány. Já si naopak myslím, že se od nich musíme ještě hodně moc učit…
Například solidaritě a pomoci!!! Když zemře cigán, má plný pohřeb. Když zítra chcípnu já, přijde třeba jen pár lidí. Když dostane na držku cigán, je krvavá odveta. Když já, málokdo by měl čas vůbec přijet na pomoc nebo aspoň zvednout telefon. Přitom plešaté kapely, kterým tak holdujete, o tomto všem zpívají. Glorifikujete boj proti bezpráví, pouliční serenády a šarvátky. Ale skutek utek? Do roku 2015 nám všem přeji, abych se v tomto mýlil!!!
Přeji vám, abyste byli rozumnými myslícími lidskými bytostmi!!!
Abyste nepodléhali předsudkům, ať už mají jakýkoliv podtext!!!
Abyste na první místo vždy kladli lidský život, přátelství a lásku. A až potom teprve politické přesvědčení…

MY VŠICHNI, AŤ UŽ „LEVÍ“ NEBO „PRAVÍ“ MÁME STEJNÉHO NEPŘÍTELE!!!
Přeji vám, aby stádovitost nahradila individualitu! Aby se ti, kteří mají vlastní názor, nemuseli skrývat za tuctová trička připosraných kapel, které sice každý poslouchá a nikoho tím neurazíte, ale které dokáží zpívat jen o tom, jak je skvělé skinhead být a pivo pít.
PŘEJI VÁM, ABYSTE SI UVĚDOMILI, že pokud to v naší zemi bude totálně v hajzlu a pokud ve volbách budou vyhrávat ti, kteří jsou nahoře nyní, TAK SI VY VÁŠ SKINHEADSKÝ ŽIVOT NEUŽIJETE!!!
Jak si můžete užívat reggae párty, když vás cestou na koncert bude chtít banda zmrdů sejmout jen proto, že máte holou hlavu a kšandy s botkama?
Jak vám může chutnat pivo, když do půllitru syčíte svoji frustraci z toho, jak vás systém zžírá a boss v práci neustále uráží?

Přeji vám, abyste si zbytečně nedobírali ty, kteří věří ve změnu. Hele, já taky nevím, jakou variantu nového uspořádání bych zvolil. Nejsem intelektuál. V historii několik pokusů proběhlo a ne všechny byly neúspěšné. Naopak! Ona i ta anarchie (nebo pravý komunismus, chcete-li) funguje v několika částech zeměkoule a nemusíte zrovna do pralesa. Já akorát vím, že to, co je zde teď, je špatné a musím se proti tomu vyhraňovat!
Nevím, jaký „ne“-řád by měl být nastolen. Ale co je nazýváno extrémem, nemůže být špatné ;-). To nám káže i historie!!! Já budu věřit a budu dýchat pro to, že to jednou přijde!

Do té doby budu podporovat kapely, které to chtějí změnit, které na to poukazují. Ať se vám to líbí nebo ne!
S vámi nebo bez vás! SKINHEAD JE BOJ! PROTI VŠEM…!

  NEZAPOMÍNEJTE – DRŽTE SPOLU!!! BUĎTE OPRAVDU SSS:     

                     SOLO-SAPIENS-SKINHEADS !!!