“Levicoví skinheads v Indonésii bojují za práva dělnické třídy, protože se jim těchto práv od vlády nedostává.”

 

Plešouni, můžete se nám představit? Kdy byla vaše kapela založena a co bylo hlavní hybnou silou?

STA-PREST BOYS jsou:

Soni Bald - bicí/zpěv, věk: 28, práce : IT. Didi - kytara 1, věk: 30, práce: Security. Vidi Kalashnikov - kytara 2/ zpěv, 31, Sociální pracovník. Harryman - Basa/zpěv, 29, maloobchodník. Budi - kytara 3, 25 let, zemědělec

 Sta-Prest Boys vznikli roku 2008. Tuto kapelu jsme založili, neboť jsme se nudili a hudbou jsme chtěli zabít čas. Naše původní kapela ANARCHY 99 (oi/street punk) založená roku 1999 se rozpadla. Tak jsme se rozhodli pro STA-PREST BOYS, což bylo taktéž nudné, ale teď jsme naopak plni života!


Právě jste nahráli nové splitko. Máte ve své diskografii ještě něco? Na kolika kompilačkách jste participovali? Jaké kapely vás nejvíce ovlivnily?

Discography:

1.      2010 - Skinhead Troopers .ep “CDs”

2.      2010 - Strength Thru Exotic Oi! 4 way split album. Oi! Squad (Hongkong), The End (Jakarta), Skinlander (Bintaro) & Sta-Prest Boys (Bintaro). Steel Town Records, Oi! The Nische Records a Tällärwäschär Dreckords (Germany) “Cassettes”

3.      2013 - V/A Made In Indonesia u Aggrobeat Records (Netherland) “CDs”

4.      2014 - 101% Proud, 4 way split album. Red Alert (England), Foreign Legion (Wales), Compatriot (Bintaro), Sta-Prest Boys (Bintaro). RD Records (Bintaro) “Cassettes & Vinyl”

5.      2015 – Oi! It’s a World Invasion Vol. 2 Split Album, Rejects S/A (Brazil) a Sta-Prest Boys. Rusty Knife Records, Rumagna Records & Clockwork Records. (France) “CDs”

 

Ovlivnili nás The Last Resort, A.C.A.B. (Malaysia) a trochu taky Metallica.


Řekni mi víc o scéně v Malajsii. A je scéna u vás jednotná nebo rozhádaná? Nějaké hospody nebo kluby přátelské ke skinheads?

O pleškách z Malajsie toho moc nevíme. Ale máme tam několik přátel. Z doslechu víme, že tam mají skvělé zázemí.


Četl jsem o Brown power / Malay power skins. Co o nich víte? Máte s nimi nějaké zkušenosti? Mají třeba nějaké kapely? Tvrdí, že chrání pouze svoji kulturu. Co si o tom myslíte?

Slyšeli jsme o nich od lidí z Malajsie, ale moc toho o brown power/malay pride nevíme. Indonésii nemáme žádné skinheads, kteří by vyznávali podobnou nazi ideologii. Podporujeme subkulturu skinheads, která v Indonésii v žádném případě není rasistická.


Mnoho plešek má na ulicích problémy kvůli jejich image (boty, bombry…) a to hlavně s přistěhovalci. Máte vy osobně nějaké problémy například s imigranty nebo s policií?

Skinheadská image je v Indonésii stale akceptována a přijímána. Spíše punk je zde více nenáviděný. Lidé toho o punku moc nevědí. Společnost odsuzuje punkery jen proto, že se oblékají jako kriminálníci. Ani na punkery nepohlíží jako na muzikanty. Společnost nevidí skinheads v tak špatném světle, protože o nich nevědí prakticky nic. Subkultura je teprve na vzestupu.


Kolik proudů skinheadů u vás máte? Nějaké RASH a Redskins bandy? Nedávno jsem si koupil CD kapely GlorypoinT a v bookletu je vyfocen jejich kytarista v komunistickém triku. Jsou Redskins ve vaší zemi na pochodu? Kam se politicky řadí většina skins?  

Známe jen trošku ty Brown power z Malaysie (Kuala Lumpur) a SHARP skinheads ze Singapuru. Upřednostňujeme skinheads z Bornea v Malaysii. Razí stejnou cestu jako všichni skinheads z Indonésie. Jsou zaměřeni na to, že jsou především working class. Yahhh….To je přesná charakteristika skinheads ze zemí 3. světa. Tvrdě makaj, aby mohli žít.

Ano, znám Glorypoint, ale až od Tebe se dozvídám o jejich náklonnosti k redskins. Vím, že u nás je ale jiná RASH kapela – Full Time Skins z Purwokerto, Central Jawa. Jsme si hodně blízcí. Ano, v naší zemi je tento redskin proud velice populární. Například náš kytatrista “Vidi” je hrdý a loajální redskin.


Pokládáte SHARP movement za skvělou myšlenku? Tady v Evropě je to jaksi na ústupu. Jen zřídka zde potkávám skins s plackami nebo SHARP nášivkami. Asi to mají skryté ve svém srdci, než viditelné na bundách. Možná se obávají násilných střetů…

Myslím, že myšlenka SHARP je skvělá, neboť je namířená proti všem negativním akcím a špatnému světlu ze strany rasistů na celém světě. Ale v Indonésii momentálně toto hnutí nepotřebujeme, neboť zde nemáme s rasisty problém. Jak by taky Indonésané mohli být rasisti? Jejich jediná starost je, jak přežít. Natož aby se zabývali rasovými ohledy. Yessstakhle to je v naší zemi, která je velice chudá. Ale možná v budoucnu se SHARP myšlenka v Indonésii ujme. Vyvstane hned, jak se objeví nějaké rasistické tendence. Pokud zde nějací SHARP jsou, pak jen pro své zviditelnění. Nikoliv proto, aby stáli za tím, co tato myšlenka vyjadřuje.  


Jsem kontaktu s Wan Shahem z Generation 69, ale je dost zaneprázdněn. Vydával i  Lion City fanzin. Taky ho znáš? Kolik u vás ještě vychází zinů? Tamější skinheads podporují scénu koupí CD atp. a nebo se street obchody zavírají z důvodu nezájmu?

Ano, znám ho, ale ne moc osobně. Je tu spousta labelů, dister a nahrávacích společností, které zkrachovaly, protože si jejich výrobky nikdo nekupoval. Ale taky je zde hodně takových, co se stále drží a upevňují svoji pozici. My se snažíme je podporovat co nejvíce to jde. Scéna na celém světě totiž potřebuje distra, ziny a nahrávky. Bez nich naše kultura prostě nepřežije. Vždyť byste se nedostali k věcem, co nosíme. Ani by nebyli sponzoři na festivaly a nebyly by ani žádné další kapely se svými nahrávkami.  


A co vaše zem? Řekni mi něco zajímavého a speciálního. Která místa bychom měli navštívit? Jak často pořádáte koncerty nebo větší festivaly? A Jamboree Skinhead Fest je pořád živý? A na jaké párty či koncertu bychom neměli tento rok chybět?

V Indonésii je mnoho krásných míst. Pokud máš rád faunu a flóru, můžeš navštívit ostrov Komodo nebo Kalimantan a mnoho dalších míst. Obvykle zde spousta skinheadských kapel pořádá mnoho koncertů. O Skinhead Jamboree Fest už moc neslyšíme. Ale pořádá se tu Oi! Fest (Jakarta), Oi! Is back (Bandung), Reoni Akbar Punk (Malang) a spousta dalších.


Můžeš mi pak tedy taky přiblížit např. národnostní složení vaší země? Je vaše společnost postavena na základech multi-kulturalismu? A co například starousedlíci versus imigranti a nebo levá vs. pravá?

Jak už jsem se zmínil, skinheads v Indonésii jsou zcela odlišní od skinheads v Evropě, Americe nebo v ostatních rozvinutých zemích. V porovnání s nimi daleko více pracujeme, abychom mohli žít lépe. Logicky z toho vyplývá, že někteří skinheads jsou zde  “left wing”. Levicoví skinheads v Indonésii bojují za práva dělnické třídy, protože se jim těchto práv od vlády nedostává. Tvrdě makáme a naše výplaty jsou směšné. A v pozadí toho stojí systém a náš boj proti němu. 


Nenávidíme ty, kteří se snaží rozdmýchávat nepokoje a rozdíly mezi náboženstvími. Všechna náboženství nás učí být dobrými lidmi.“

 

Mnoho lidí vnímá Muslimy jako zlé sexisty, kteří neuznávají rovnost pohlaví. Jaká je hlavní podstata islámu a toho být pravým muslimem? Je možné koexistovat s křesťany nebo židy? Proč je v Evropě s muslimy tolik problémů? Nedá se v tom vyznat.

Většina lidí v naší zemi jsou Muslimové. Nenávidíme ty, kteří se snaží rozdmýchávat nepokoje a rozdíly mezi náboženstvími. Všechna náboženství nás učí být dobrými lidmi. To je vše, co bychom k tomu mohli říct. Cheers…!!!!


Viděl jsem, že mnoho krásných skinhead/punk dívek navštěvuje vaše koncerty. Občas jsou ale zahalené v burkách. Máš nějaké ostřejší fotky? ;)

Skingirls v Indonésii není moc. Objevují se zde jen krátce a obvykle jsou skingirls jen proto, že jejich přítel je taky skinhead. A až se vztah rozpadne, tak je pustí i to. To je to, co jsem pochytil v naší scéně.


A co skinhead scéna ve vašich okolních zemích? Čína, Thajsko, Korea? A co Žlutá síla v Japonsku? Hráli tam i Bound for Glory…

Slyšel jsem, že skinheads v Thajsku přebírají ideologii malajské nadřazenosti. Sakra….!!! O Číně vím jen tolik, že je tam skvělá scéna, stejně jako v Koreji. Japonská skinhead scéna je taktéž perfektní…!!! A o hnutí žluté síly jsme se dozvěděli až od tebe. Co je to zač? Co je jejich posláním?  Huffttt…!!!


A co vaše tetování? Co pro vás značí být skinheadem? Máte problémy s vládou nebo fízly a jste vnímání jako veřejní nepřátelé?

Ani jeden z nás nemá žádné tetování, protože nám to nedovolují naši zaměstnavatelé. Pro nás znamená být skinheadem zápal pro práci a pro scénu. Jsme na toto označení hrdí. Jsme členy dělnické třídy. My o working class jenom nekecáme. Tak jako mnozí…!!!!


Co víte o naší zemi? Víte něco pikantního?

Slyšeli jsme hodně o scéně v Evropě. Domnívali jsme se už před tím, že skinheads v Evropě jsou ohromnou silou. Bojují s policií a s nacisty. Že jsou to gangsteři, kteří válčí o přežití….Navzdroy tomu jsme rádi, že jsme indonéští skinheads. I když pracujeme tvrdě a to nám stačí jen k tomu, abychom dokázali přežít.  


Styl asijských kapel je říznutý do heavy metalu, což fakt miluju! Jaké faktory nejvíce vaši hudbu ovlivňují? A jaké asijské kapely jsou dle vás zcela nejlepší?

Skinhead bandy jsou hodně ovlivněné několika americkými a anglickými kapelami. Například The End jsou více ovlivněni Amerikou, ACAB hrají vice anglický rock s malajskými podtexty a Cobra (Japonsko) zní jako starý anglický klasický punk. V každé jednotlivé zemi mám svoji legendu.


A plány do budoucna se STA-PREST BOYS?

Nahrát víc alb a znít více odlišně než většina asijských kapel. Dokud jsme mladí, tak budeme dál pokračovat v započaté práci, než přijde ona pomyslná stopka. Cheers…..!!!!!!