„…je to vždycky všude stejné, protože ve stejný okamžik, kdy miluješ svoji zemi, zároveň nenávidíš vládu. Jsem hrdý, že jsem ze Singapuru, ale politici jsou jen bandou zmrdů…“

 Je singapurská scéna stejná nebo dokonce totožná se scénou malajskou? Kdy se u vás na ulicích začali objevovat první skinheads? Která kapela tohoto ražení byla úplně první a jaká je dnes u vás nejpopulárnější? Existují u vás nějaké problémy mezi skinheads?

Scéna v Singapuru je v porovnání s tou malajskou menší, což je dáno počtem obyvatel té které země. Malajská scéna čítá i několik tisíc lidí na koncertech a stále roste. První punkovou kapelou v Singapuru byli Opposition Party, kteří se zformovali v letech 1985-86. Pořád ještě fungují, ale už spíše sporadicky. A žádné problémy mezi skinheads tu nemáme ani v nejmenším.

 
Vím, že u vás vedle apolitických/SHARP skins funguje i odnož Hnědé síly – Malay Power skins a punks. Tvrdí, že nejsou rasisté! Za co tedy bojují? Znáš nějaké jejich hudební projekty? Máte s nimi nějaké problémy? A co si o nich myslíš?
Gandy Brown power jsou více aktivní v Malajsii (v Singapuru žádné hnutí Hnědé síly zatím neexistuje). Momentálně o jejich aktivitách provozovaných v Malajsii nevím. Říkají si Brown Power a jako znak používají hákový a železný kříž, takže jsou dost hloupí, pokud zároveň tvrdí, že nejsou rasisté! Víc toho o nich nevím, ale když tu hráli The Oppressed, tak se na ně gangy SHARP ze Singapuru & Malajsie spolu s Roddy Morenem chystali, avšak nikoho z nich nenašli! 

 
Jste v kontaktu se skinheads z ostatních asijských zemí? Např. s Indonésií, Thajskem, Koreou, Japonskem nebo Čínou? Víš o nějakých kapelách z těchto zemí? Mají tyto země silnou scénu? 

Ano, čas od času jsme skutečně v kontaktu. Některé z těchto zemí jako Čína a Thajsko jsou, co se týká scény, silně na vzestupu. V Číně funguje kapela 'No Name' a nedávno měli šňůru po Velké Británii. Indonésie a Japonsko, jak Ty určitě víš, oplývají obrovskou scénou. 

 
Organizujete nějaké monstrózní festivaly pro skinheady? Například Skinhead Jamboree? Je možné je navštívit každý rok? Kolik si mám připravit na pivko a na vstupné? A kde můžu po koncertě složit kosti? 

Jak už jsem psal, tak scéna v Singapuru není moc velká, ale zato je zdravá a silná a čítá okolo 50-100 lidí na koncertech. Skinhead Jamboree festival se nekoná každý rok, ale je spousta jiných akcí, kde si mohou skins a punks kapely společně zahrát. Pivo je v hospodách předražené, ale vždy se najde cesta jak obejít licenci a sehnat tak levnější. A pokud skutečně přiletíš do Singapuru, tak Tě na gig vezmu zadarmo a spát můžeš klidně u mě doma ;-).

 
Většinovým náboženstvím je u vás islám. Jak je to s ostatními náboženstvími? Jsou u vás věřící lidé tolerantními bytostmi? Mnoho Evropanů cítí, že Muslimové moc lidumilové nejsou. Dělíte je na „zlé“ a „dobré“? Mohl bys mi to nějak přiblížit?

V Singapuru funguje společnost na multi-rasové bázi. Všechna náboženství jsou zde přijímána. Malajci jsou obvykle Muslimové, Číňané povětšinou Budhisté, ale i Taoisté, Indové jsou Hinduisté a Bílí lidé slaví Vánoce. Musím říci, že tu Muslimové nepáchají žádné nepravosti, protože singapurské zákony jsou velmi striktní. Asi jsi měl na mysli muslimské extremisty, kteří jsou právem označováni jako „špatní“. Pokud si ale přečteš islámskou literaturu, tak jde o náboženství lásky & míru. Není tam ani zmínka o násilí, únosech nebo dokonce o bombových útocích!


 Viděl jsem taky fotky malajských a singapurských skinheads a skingirls, stejně jakož jsem i dělal pár rozhovorů s takovými kapelami. Tudíž si myslím, že je reálné spojit náboženství (v tomto případě islám) se skinheadskou cestou životem. Mám pravdu?

Jasně, máš úplnou pravdu, protože v Malajsii, jakož i v Indonésii, je většina populace islámského náboženství. Takže to možné je.

 
Bývají vaše skinhead girls běžnou a nedílnou součástí subkultury? Taky si myslím, že vaše skingirls jsou nejbáječnější a nejfrekventovanější na celém světě :-).

Haha! Ano, naše skinhead girls jsou nejlepší. Všechny vypadají skvěle a přitom mají ještě jasný postoj!

 
Vaše kapely mají velice vlastenecké texty. Osobně věřím v jediný národ - SKINHEAD NATION. Můj vlastní národ mě zase tak moc nezajímá. Subjektivně se cítíš být vlastencem? Co máš na Singapuru rád a co naopak ne? Jaký je Tvůj postoj k vládě a politice? Cítíš se býti více vlevo nebo vpravo?

Myslím, že je vždycky na místě, aby byl člověk vlastenec. Spousty kapel, které nás ovlivnily, napsaly píseň o své zemi, jako například The Business & The Last Resort. Ale je to vždycky všude stejné, protože ve stejný okamžik, kdy miluješ svoji zemi, zároveň nenávidíš vládu. Jsem hrdý, že jsem ze Singapuru, ale politici jsou jen bandou zmrdů, co jen zvyšují daně a startovní čára pro život se neustále zvedá a zvedá. Jediné symbiózy s politiky jsme se dočkali při našem boji o nezávislost Singapuru v roce 1965, ale ani to nás neušetřilo od toho být jedním z nejdražších měst k žití v roce 2014. Vždycky jsem politiku nenáviděl, ale jak stárnu, tak zjišťuju, že se stále více zajímám o to co je v pohodě a co už je za čarou. Jsou tu většinou jen SHARP skinheads a některé znám skoro celý svůj život, takže jsou to mí blízcí přátelé. Někteří skinheads se pohybují na rozhraní apolitična (ani levice, ani pravice), což je ok, ale celkově zde nenajdeš žádné pravičáky.
 
Potýkáte se s nějakými problémy s minoritami? U nás je věčně ožehavé téma dealerství gangů cigánů a Vietnamců!!! 

Určitě se i my potýkáme s problémy minorit, ale jak už jsem nastínil, tak to skrze velmi přísné zákony není zas tak ožehavé. Drogově závislí mohou být odsouzeni k smrti oběšením, pokud jsou chyceni. To samé platí pro vrahy. Když se naše vláda rozhodla otevřít dveře cizincům, tak si nepřipustila problémy, které jsou s tím spojené a které se zintenzivňují. Myslím, že teď už si to uvědomují. Minulý rok se skupina indických přistěhovalců rozhodla udělat nějaké nepokoje v místech Serangoon Road (kompletní chaos, policejní auta, sanitky byly převráceny a zapáleny) a to vládě otevřelo oči.
 
Jsme ve spojení více než 9 let. Spolupracuješ s nějakými jinými magazíny, společnostmi nebo lidmi z Evropy? Byl jsi někdy v Evropě? A máš o to vůbec zájem?

V posledních pár letech nemám skrze vlastní založenou firmičku na údržbu vizuálních zařízení vůbec na nic čas. Přestal jsem vydávat zine a přestal jsem dokonce hrát i v kapele, protože mi práce zabírá většinu času. Taky mám ročního syna, takže i to je důvod, jak neustále nemít čas. Ale pokud mě chtějí zkontaktovat, ať to klidně udělají, určitě jim vyjdu vstříc. Každý rok navštěvuji Evropu v rámci dovolené, občas kvůli koncertům nebo fotbalovým mačům. Až budu v UK, tak se chci určitě potkat se členy The Last Resort (jsme dost blízcí přátelé od roku 2010, kdy hráli v Singapuru). Určitě bych chtěl také navštívit Východní Evropu. Myslím, že české holky vypadají úžasně. Aspoň soudě dle videí, které jsem viděl (Czech Streets & Wild Parties - Porno-hahaha). 
 
Kolik čísel zinu Lion City jsi vydal? Míníš pokračovat? Je skutečně subkultura podporovaná vládními kruhy? Proč jsi nikdy nezaložil žádnou nahrávací společnost? Měla Tvá kompilace Oi! the uprising úspěch? Kupují lidí CDčka nebo spíše ne?

Pokud dobře počítám, tak jsem vydal kolem 15i čísel Lion City Fanzine a poslední v letech 2005-2007. A pokračovat v tom asi nebudu, protože je věk technologie, lidi už papírové ziny nečtou a hledají informace na webech nebo Facebooku. 'Oi! The Uprising' byla kompilací skinhead a punk kapel ze Singapuru, ale byla orientovaná na Evropu, aby byly tyto kapely vyslyšeny a poznány, což byla určitě záslužná činnost. A k Tvé otázce ohledně podpory subkultury skinheads naší vládou asi tolik – naše vláda nepodporuje nic, z čeho nekoukají peníze. Započal se tu trend nízkých nákupů CDs ze strany lidí. Tower Records & HMV asi zavřou své krámy, protože CD nikdo nekupuje. Každý raději stahuje mp3 a poslouchá je pak na svém počítači.