„Nebyli jsme žádní velcí organizátoři. Prostě jsme udělali kapely, které se nám líbily a se kterými jsme kamarádili.“

„Asi jsem patriot a podpůrce národního uvědomění. Prostě bych nevyměnil špatného Rumuna za dobrého cigána, protože ten špatný je přece jenom Rumun.“

Prozraď mi něco o skinhead scéně v Rumunsku. Kdy se objevili první plešky, kolik vás je nyní, co vás nejvíce sere atd.
Cezar: Pheww... Skinheads se zde objevovali v různých městech a to bylo odvislé od toho, kolik z nich mělo příbuzné žijící v cizině. Dostat nějakou informaci bylo neskutečně těžké, nemohli jsme cestovat. Proto „být skinhead“ bylo pojato v různých částech docela odlišně. Například úplně první skinheads, které jsem potkal, pocházeli z Temešváru, blízko srbských hranic, a byli velice pravicově orientovaní. Nikdo nevěděl, že ve světě existují i SHARP a apolitičtí skinheads. V tomto městě všechno začalo s etnickými konflikty v Srbsku a bylo to podmíněno nacionalismem, srbským etnikem, anti-islamismem a evropskou identitou. Nyní zde máme všechny možné politicky orientované odnože skinheadů a taktéž je to různé město od města. Každá crew má ráda holt něco jiného.  

Slyšel jsem WP kapelu Brigada de Asalto. Jsou jedinou kapelou tohoto druhu v Rumunsku? Podporovali nebo byli podporováni nějakou politickou partají? Kolik dalších kapel zde máte?
    Cezar:     Raději bych je nazval cover kapelou, která pozměňovala slova zahraničních písní, aby jimi popisovala svůj pohled na tuto společnost. Nic o nich nevím a nezajímají mě. Lokální pravicoví skins, se kterými jsem kámošil, chtěli kapelu zmlátit, neboť jejich frontman měl snědou pleť a jejich basák (současně byl presidentem organizace podporující kapelu) měl styky s místní tajnou službou. Byli to asi pěkní sráči...
    Ohledně dalších kapel můžu doporučit Scandal, ale ti se před lety rozpadli. Vlad, jejich basák, přezdívaný díky své váze Osvětim je nyní tatérem v profi studiu v Británii, kam se přestěhoval se svojí dcerou a ženou. Vlad měl velice striktně antifašistickou kapelu Manifest. Ale to jste asi poznali už z jeho přezdívky. Hahaha.

A co politická situace a politické strany v Rumunsku? Vítězí spíše levice nebo pravice? Myslíš, že je třeba Rumunsko chudší než Bulharsko pokud vezmeme v potaz nezaměstnanost, ceny a výplaty?
    Cezar:     Nevolím a o politické partaje se nezajímám. Snažím se tomu vyhnout, ale každý den na to svinstvo narážím třeba na mém facebooku atd. Tady teď vládnou levičáci, ze kterých se zítra stanou pravičáci, aby se zase vrátili k levici atd. To samé se ale děje i uvnitř skinheadské scény, pfff.
    Průměrná výplata je zde okolo 350 EUR (8.800,- Kč) a české pivko tu seženeš za 1 EURO, Plzeň si koupíš za 1,5 EURO, takže si ho radši odpustíš. Nevím, zda lidé v Bulharsku jsou chudší nebo bohatší, ale vem jed na to, že tamější politici kradou a manipulují stejně jako v mé nebo Tvé zemi! Srát na ně! Jediné co mohu říct je, že jsem byl v Bulharsku a že tam Plzeň nemají, takže není o co stát, hahaha. 

Kdo organizoval koncerty v Bukurešti s kapelami z Izraele a s německými Towerblocks? Kolik se zúčastnilo lidí a proč už v tomto snažení nikdo nepokračuje? 
    Cezar:     Hah, splnil jsi úkol, zdá se! Ty koncerty jsem organizoval já se svojí ženou Kristýnou v Bukurešti a dalších městech ne příliš vzdálených od hlavního města, když jsme tam žili. Nebyli jsme žádní velcí organizátoři. Prostě jsme udělali kapely, které se nám líbily a se kterými jsme kamarádili. V roce 2007 jsme udělali koncert apolitické holandské kapely DestrOi! společně s Molotov Cocktail a Los Fastidios. Pomáhala nám s tím Gábi, majitelka lokální punkové hospody Underworld a zpěvačka kapely Molotov. Myslím, že se akce zúčastnilo 300 lidí včetně malé skupinky nácků, kteří si chtěli vyříkat účty s antifa týpky. Prostě kokotiny. Později, v roce 2010, jsme organizovali náš 100% vlastní koncert v klubu Fire, kam jsme pozvali italské Automatica Aggregazione a Towerblocks z Německa. Prodali jsme přes 100 lístků a byla to pekelná párty. Ve stejný rok jsme pozvali bulharské oi!stery z Varny - Bois with Boots! Ti předskakovali německým Forbidden Kings.  O židovské kapele figurující na plakátu nic nevím. O ty se staral jiný promotér. Nemohu si vzpomenout ani na jejich jméno. Této párty se zúčastnilo okolo 50 lidí. Vedle toho jsme pomáhali s dalšími koncerty. Malovali jsme pozvánky, rozšiřovali letáky, hostili kapely u nás doma a rozšiřovali vzájemné kontakty. V Craiova city jsme se takto postarali o Toro Bravo. Přišlo okolo 100 lidí.
 Teď už nic neorganizujeme a sereme na to, protože scéna se moc zpolitizovala, všichni jsou z toho už unavení a kluby jsou teď plné sráčů a hip-hopáků. Odstěhovali jsme se z hlavního města. Žijeme na vesnici v horách s našemi psy, které šlechtíme dle FCI standardů a jsme tu jediní skinheads, hahaha. Na koncerty, které nás zajímají, si zajedeme do zahraničí na vlastní pěst.

Kdysi jste chtěli nahrát pořad o skinheadských scénách v ex-komunistických zemích. Povedlo se?
    Cezar: Plán vytvořit dokument o skinheadech v ex-komunistických zemích a východních státech jsme skutečně měli. Ale hodně často se na nás lidi vysrali a bez zdrojů neuděláš nic. Učinili jsme pouze rychlý srbsko-bulharsko-turecký projekt a tím to skončilo. Se 3. číslem našeho magazínu jsme dávali i toto DVD. 
    Pozitivní bylo to, že jsme se i vedle všech těch zmrdů setkali i s vynikajícími lidmi, které jsme pak zvěčnili v krátkých rozhovorech a vypálili na DVD. Na jaře sem dorazí slečna Jenny Woo, takže budeme mít možnost zpovídat ji jako kanadskou skingirl, která cestuje po Východní Evropě a hlavně která setrvává v Rusku. 

Navštívili jste někdy Českou republiku? Co o naší zemi víš ohledně toho, že se ti líbí můj SkinRead, haha ?
    Cezar: Náš původní spoluvydavatel Lăbu
ș vaši zemi několikrát navštívil, ale neorientoval se na nic, co souviselo se skinheads. Byl tam v ochozech, když Dinamo București vykoplo Slovan Liberec :)) V Bukurešti jsme vrhli na hřiště a UEFA rozhodla 0-3 proti nám, ale my jsme v Čechách vyhráli 3-0 a na penalty :-) Lăbuș je členem uskupení Energizații pod Dinamem :) Chodíval jsem na ochozy taky, ale už na to kašlu. Zřídka kdy se podívám na fotbal i v TV. Je to skvělá hra, ale dnes už je to jenom byznys. V naší vesnici je tak 100 míst v hledišti, více ne. Náš klub se jmenuje Cornu a je v poslední divizi, ale chlapi hrají asi jen tak pro zábavu. Abych se dostal na staďák, musím přes les, údolí a podél proudu. Mám to 2 minuty domů na pivko. Hahaha. 
Lăbu
ș se k nám připojil v roce 2010, když jsme s Kristýnou navštívili koncert The Corps v Brně. Potkali jsme kupu skvělých lidí a poznali jsme české hospůdky, lidi z kapely a maďarské promotéry ze Scampkid Records  a nakoupili něco od Hardsetu a samozřejmě že jsme chlastali tolik piva, kolik jsme jen mohli! :D Avšak náš retardovaný přítel Lăbuș se ožral tak, že ztratil peněženku s doklady. Pokračovali jsme do Rakouska na jiný koncert, kde byl vyhoštěn, takže musel zpátky do Prahy na ambasádu pro nový passport. To jsou naše vzpomínky na zemi Rumburaka.
Neměli jsme moc času navštívit nějaké turistické zajímavosti, ale rádi bychom tak učinili v budoucnu. Naše národy pojí bohatá historie! Když slyším Česká republika, hned se mi vybaví skinheadské muzika jako Operace Artaban, Pilsner Oiquell, The Riot, Disdainful atd., pivo (Pilsner Urquell, Budweiser, Gambrinus atd.) a ženy Hana Březinová z Tipit a Hanka Kennel, která chová čokly. Ohhh a samozřejmě Škoda, ve které jezdí půlka mé rodiny. Máme tu buď Škody nebo Dacie. Já jezdím v Dacia Logan MCV, protože jsem těžkej patriot, haha.

 
Víš o nějakých problémech mezi rumunskými skinheady? Třeba konflikty mezi SHARP, RASH a náckama? Máte tam u vás vůbec nějaké redskins? A co hools?
    Cezar:  Myslím, že zde máme víc problémů než je zde skinheadů, haha. Lidi se zaobírají stupidníma debatama, kdo je větší skinhead. Porovnávají své chabě udělané tetování, nášivky na bundách, počet dírek v botách. Svoji aktivitu nesměřují na užitečné věci jako je organizování koncertů, organizování crews, vydávání zinů. Lidi prostě jenom žvaní. Žvaní namísto toho, aby chodili a dělali něco užitečného. Nepochopí, že skutečný život je páteční večer, kdy zajdeš s kámošem na pivko, na stadion, kdy podnikneš nějaký fight, nebo když zajdeš na koncert. Oni tímto stylem prostě nežijí!
    V minulosti zde bývalo několik SHARPů, ale tak už nikdo být nazýván nechce, protože se to celé ubralo moc doleva. Také RASH se zde objevili, ale vydrželi jen krátce a po krátkém čase zmizeli.  
    Také extrémně pravicoví skinheads tu byli. Poslouchali vedle RAC i Oi. Nyní si říkají političtí vojáci a jsou strašně ukecaní. Jsou vidět jen velmi zřídka.
    A co se týká hooligans, tak ti zlo páchají pouze na stadiónech. V každodenním životě jsme všichni přátelé.
   
Je vaše punková scéna spojená se ska a Oi!? Můžeš mi doporučit nějaké punkové kapely? A máte kontakty na nějaké kapely z Bulharska?
    Cezar: Punk je v Rumunsku definitivně mrtev! Hrají tu pouze pop-punkové formace a všechny znějí jako americké hollywoodské braky ze středních škol. Je to na hovno!

Jsme kámoši s jednou skinhead kapelou z Varny, jež se jmenuje Bois with Boots. I další bulharské kapely hrály v mé zemi, ale já nechodím na antifa koncerty a na podobná hovna, takže sorry!
 
Dost lidí míní, že cestování do Rumunska je nebezpečné. Souhlasíš? Co bys upřednostnil – Bukurešť a nebo hory? Dá se k vám letět bez problémů?
    Cezar:  Dobrá...to máš jako se všemi těmi stupidními horory s blbými leč krásnými blondýnami. Předem víš, jak to dopadne a samotný děj ti je naprosto lhostejný. Jestli chápeš, co tím chci říct...
    A ohledně doporučení. Kristýna a já jsme se přestěhovali z Bukurešti do vesničky v horách, takže to je i pravé místo pro Tebe!

A co turisti? Jsou oblíbení? Zkusil bych rád vaše moře!!! Je to dobrý nápad? Jaké pobřežní město bys mi navrhnul? Fakt o tom silně uvažuji a ten sen si chci splnit!!!
    Cezar: Yeah, mám rád turisty. Přijdou, zaplatí za pobyt, pak odejdou, jak je někdo nemůže mít rád? Haha. Myslím, že moje vlast je pro turisty velice lákavá. Máme tu Karpaty, kopce, pláně, řeky, jezera, moře, monumenty, hrady, muzea a deltu Dunaje. Možná jediným problémem mohou být špatné silnice, ale naopak pohostinnost lidí je všeobecně dobře známá!.
    Pokud chceš k Černému moři, tak bych ti doporučil pobyt vzdálenější od hlavních center, abys okusil prostější lokality. Pokud chceš osobně určitě přijet, tak mě zkontaktuj, zkusím ti zařídit pobyt a výlety jak u moře, tak v horách!
   
Někde se můžeme o Rumunsku leccos dočíst, ale co je takovou vaší největší specialitou? A co vaše vyhlášená přátelská mentalita? A co bych si měl nejlépe poručit k jídlu, až přijedu k vám?  
    Cezar: Myslím, že jsme velice přátelští a pohostinní lidé a že jednáme s lidmi tak, jak oni jednají s námi. Máme zde spoustu rodinných penzionů a to hlavně v Maramure
ș a Bukovině, a právě tyto regiony bych Ti doporučil vidět. A určitě bys měl ochutnat naše starodávné noblesní víno Fetească Neagră / Black Maiden (polosuché), neboť je rudé až do temného odstínu, až je vlastně černé :)
 
A co věčně diskutovaný počet cigánů ve vaší zemi? Je to pravda? Myslím, že to je nafouknutá „kauza“... nebo ne?
    Cezar: Ano, skutečně je jich tu dost a většina z nich skutečně představuje problém. Ale zároveň z nich hodně lidí dělá obětní beránky a schovává za to své vlastní chyby. Znám dobré i špatné cigány, stejně jako znám dobré a špatné Rumuny. Asi jsem patriot a podpůrce národního uvědomění. Prostě bych nevyměnil špatného Rumuna za dobrého cigána, protože ten špatný je přece jenom Rumun.
 
Hmm, a co fízli? ACAB? :-) A systém?
    Cezar: To je zárodek všech problémů. Dříve jsem sledoval co se děje okolo, co se děje v politice a uvnitř systému, ale už nikdy více. Nevolím a myslím si, že demokracie je plná sraček. Demokracie znamená, že banda médii vymytých individuí rozhoduje, kolik si mohou ukrást a kolik si mohou ukrást ostatní. Legrační je to, že tyto krádeže se dějí na legální bázi pod jedním slovem: „daně“. Srát na ně!

Cesare, vydal jsi 3 čísla skinhead magazínu. Budeš někdy pokračovat? Myslím, že na sebe můžeš být hrdý!! Bude skinhead scéna v Rumunsku v budoucích letech vzrůstat?
    Cezar: Děkuju, jsme skutečně hrdí na to, co jsme odvedli a na množství práce, která je za tím ukrytá. Dělali jsme si to vždy podle sebe. Zin získal mnoho kritiky. Hlavně od lidí, kteří mají potřebu nějak se politicky zviditelňovat. Vždycky jsme to vydali, až když jsme byli definitivně připraveni. Nemělo cenu vydávat nějaký shit jen proto, aby to bylo venku.
    Nyní jsme hodně zaneprázdnění výchovou psů (vlastníme psí útulek s názvem Perkele). Kristýna dělá sochařinu (pro lidi z amstaff scény) a obděláváme zem (kterou jsme zdědili po našich předcích). Čas od času se vydáme na nějaký koncert, ale hlavně do ciziny. Uvidíme, jestli vůbec kdy něco vydáme. Nějaký materiál už máme, ale vydat 4. číslo ještě nějaký čas potrvá. Nemůžu Ti sdělit určité datum.
    A co se týče scény v Rumunsku, nevím, seru na ni. Bude mi 40, hahaha, takže chci užívat života, jak jen můžu. Nejsem členem církve, která by měnila nebo lanařila lidi.  

Tak děkuju za možnost se vyjádřit. Bylo to příjemné odpovídat na Tvé zajímavé otázky. Přeji hodně štěstí s Tvým zinem!