Oi! můžeš představit vaši kapelu The Pisstons a osvětlit nám proč jste změnili svůj název z původních Penetraitors? Bylo to zapříčiněno změnou vašich členů a nebo stylem muziky? Když jsem poslouchal vaše nové demo od Pisstons, tak mi přišlo daleko víc melodické a navodilo  to ve mně hospodsko-punkovou atmosféru. Také je tam navíc klavír. Budete se tímto směrem ubírat?
The Pisstons jsou tito čtyři: Jojo-kytara, klávesy a zpěv, Loiche-kytara a zpěv, Stephan-bicí a já-baskytara. Jojo a já píšeme písně tak, že on povětšinou skládá hudbu ke slovům, které vyprodukuju já.  

Náš název z Penetraitors na The Pisstons jsme změnili z důvodu, že se náš zpěvák Kuebel odstěhoval do Berlína a musel tak odejít z kapely. Já jsem chtěl původní název zachovat, ale Jojo byl proti. Zvolili jsme kompromis, že sice změníme název, ale že si ponecháme stávající logo. Nakonec si myslím, že bylo dobré změnit název, protože nám to otevřelo nové brány k psaní lepších písní a k větší hudební kreativnosti. Více klávesů jsme zkoušeli zakomponovat už do tvorby  The Penetraitors (jako na naší poslední nahrávce- cover songu od Davida Bowieho: „Suffragette City“) a změnou názvu kapely bylo uskutečnění tohoto kroku daleko snazší. Stále jde o punkrock, ale pod názvem The Pisstons je rychlejší a drsnější. Písně jako „Panic“ nebo „Reatard (RIP)“ jsou hudebně tak tvrdé jako nic před tím co se kdy nahrálo pod názvem The Penetraitors. 

A jak bys popsal a odkryl členy kapely? Věk, záliby, práce...
O svém věku mluvím opravdu nerad. V raných 80tých letech jsem už byl součástí punkové scény v San Francisku, takže vidíš, že od svých čtyřiceti jsem už na míle vzdálen! Ouch! Stephan a  Jojo jsou oba časní třicátníci a Loiche je dostatečně mladý na to, aby mohl být mým synátorem! Jojo je učitel Angličtiny na vysoké škole a já taktéž vyučuji Angličtinu na Univerzitě. Stephan pracuje pro společnost  MAN, která produkuje kamióny. A Loiche dělá zřízence v nemocnici. Za všechny z nás platí, že naším koníčkem je hudba. Všichni muziku sbíráme a posloucháme její různé styly. Stephan má dvě dcerky, které jsou ještě malinké. Já mám také 2 děti, přičemž mému synovi je 9 a je to velký fanoušek Pisstons a mé dceři je 23 a chodí často na naše koncertíky.

Co bychom měli vědět o San Franciscu? Znám odtamtud soulovou skinheadskou bandu The Inciters. Která města Spojených států bys mi ještě doporučil? Mám určité možnosti navštívit NY. Mám? A nebo bys mi nabídl jiná místa? 
V New Yorku jsem byl jenom jednou a bylo tam neskutečně chladno, protože to bylo uprostřed zimy. Znám mnoho lidí, kteří to tam milují, tak si myslím, že by se Ti tam také líbilo. V San Franciscu jsem žil mnoho let, takže vím, že je to moc hezké město, ale také příšerně drahé k žití. Ale třeba Boston je určitě městem, které stojí za navštívení. Střed USA ale vidět dle mého ani nemusíš, protože ta města tam nejsou vůbec pěkná.  

Všiml jsem si správně, že někteří z vás oholili svá číra? Upřednostňujete spíše váš styl a cestu životem a nebo jsou důležité peníze a obživa rodiny? Mám teď na mysli hlavně problémy v práci například s šéfy ohledně čerokýzů a punkového stylu. Bylo toto hlavním důvodem pro ostříhání vaších čír? Kapitalismus časem asi změní každého z nás, že?
Náš starý zpěvák Kuebel byl svým čírem vyhlášený. Nikdo další z The Pisstons ale číro nikdy nenosil! Já jsem nosíval svoji 25 let starou roztrhanou a zaplátovanou koženou bundu. Ale máš pravdu. Není jednoduché zkloubit punkový životní styl s tímto moderním světem. Stephan vždycky míval opravdu divoké účesy se všemi možnými barevnými kombinacemi. Ale té výrobní společnosti MAN to kupodivu nevadilo. Mám rád svoji práci na univerzitě, protože je tam učitelům čas od času dovoleno, aby byli trochu výstřední. Loiche a Jojo mají typický Oi vzhled, který jak se zdá jejich zaměstnavatelům vůbec nevadí. Ano, Kapitalismus skutečně změní kde koho. Lidi zažívají skutečně těžký život, když se stávají staršími, jako třeba náš bývalý zpěvák Kuebel. A nebo se často obrací k „normálu“. Já jsem vždycky obdivoval Kuebelovu oddanost punku. A i když nevypadám jako většina punkerů, tak se ze mě ale nikdy nestane panák v obleku a v kravatě, kterého krmí kapitalisti.

Je někdo z vaší kapely členem nebo dokonce vlastníkem Empty Records? Co podle vašeho úsudku bylo nejlepším počinem této firmy? Mě oslovil hlavně rudý vinyl Springtoifel, digipack Penetraitors nebo vyřezávané EP  ve stylu kotouče na pilu. Co je dalším plánem do budoucna?
Ano, Já jsem ten, kdo se skrývá pod názvem eMpTy Records. Je to dost těžké určit, který počin byl tím nejlepším. Za téměř 30 let chodu nahrávací firmy jsme vydali přes 500 titulů. Většinu z toho tvořily punkové kapely, ale vydali jsme za ty roky i nějaké industriální hudební věci. Snažíme se vždycky udělat nějaký speciální obal a vzezření a obzvláště třeba u vinylů se nám to daří. Třeba splitko Springtoifel/Gonads vypadalo jako nabroušená krvavá pila. Stejně jsem se ale rozhodl do budoucna tak moc nevydávat. Budu pokračovat, ale už ne v takové míře jako roky před tím. Je stále těžší a těžší dostat prachy zpátky, takže pokud si na sebe vydaný titul nevydělá, tak logicky nemůžu investovat do dalšího. Nemám dost peněz na to, abych chod labelu financoval z vlastní kapsy. Tento rok bych chtěl ale určitě ještě vydat pilový kotouč s The Pisstons a to možná společně se Sid Vicious. Uvidíme.

Hrajete melodický streetpunk se silným nábojem chytlavého Oi! přízvuku. Podobáte se nějaké další kapele? Myslím, že můžete být na svůj styl hrdí. Během poslechu vašeho CD jsem jakoby zakopl o pár vlivů Oxymoron. Souhlasíte?
Děkujeme! Taky jsem dost hrdý na naši muziku, obzvláště pak na to co dokážeme jako The Pisstons! Spousta lidí přirovnává Penetraitors k Oxymoron a i já si myslím, že mezi námi je skutečně hodně společného. Myslím, že Pisstons si vyvinuli svůj osobitější zvuk, který se nedá hned tak k nějaké další kapele přirovnat. I když jsem už také slyšel, že v písni „Panic“ řádí naplno duch Oxymoron.

Které kapely a umělce nejčastěji posloucháte a co vás ovlivnilo? Máte rádi reggae a ska? Máte taky 1 píseň s trumpetou v rytmu ska. Mám to rád, ale není to zrovna moje DNA.
Tu ska píseň jsme nahráli s Penetraitors jen kvůli našemu tehdejšímu bubeníkovi Indymu, který byl toho času do tohoto stylu dost zažraný. Ta trumpeta se do toho songu fakt hodila, ale stálo to kupu dřiny, aby to ve studiu vůbec nějak dobře znělo.The Pisstons žádný ska song nemají, alespoň ne dosud.
Bylo by dost složité určit hlavní ovlivňující faktory The Pisstons. Pro mě je hlavně důležitá textová stránka, takže se snažím být textově tak dobrý jako kapely, které mám rád. Nejsou to jen punkové kapely, které mě ovlivnily, jako například Dead Kennedys, Black Flag, Minutemen, Cock Sparrer, ale třeba taky The Beatles nebo Frank Zappa. Taky mám hodně rád Reggae.
Další kluci z The Pisstons by určitě jmenovali zaje jiné vlivy. Třeba Jojo má odjakživa rád The Pogues, což se myslím podepisuje i na tvorbě Pisstons. Oba také milujeme The Clash, kteří by se také dali stoprocentně určit jako hlavní ovlivňující faktor při psaní našich písní.

Vaše písně hodně pojednávají o fašounském násilí. Je to skutečný problém německých ulic? Nebo je to jen zvolání z postoje punkerů? Máte nějaké osobní zkušenosti? Pro mě je tím nějvětším problémem, že jednají z 90% jako sráči co napadají jen v poměru 10 na jednoho. Stejně jako často Antifa !!!
Jo, jsou tady čas od času problémy s fašistama, ale není to tady tak zlé jako ve Východním Německu. Před dvěma týdny jsme tu měli velké soudní přelíčení, kde se projednával útok debilních nacistů na mladičkého punkera, kterého zbili tak, že skoro zemřel. Osobně nemůžu vystát žádný druh rasismu nebo vlasteneckých hoven. Neměl jsem moc zkušeností s německými nácky, ale v USA je opravdu spousta stupidních lidí, takzvaných vlastenců, kteří všichni mávají americkými vlajkami. Můj vlastní otec je jedním z nich a teď si myslí, že jsem moc „anti-americký“. Myslím si, že by si všichni lidi na celé zeměkouli zasloužili slušné zacházení a respekt. Každému náleží stejná svoboda, stejná práva na štěstí a standard bytí.  

A jak jste na tom s fízlama? Řadí se ti němečtí mezi ty nejagresivnější? Změní se na tom něco a nebo bude přibývat více policejní brutality?
V USA jsem měl s policajtama dost velké problémy. Ale bylo to dané asi tím, že jsem byl mladší a že oni neměli rádi punkery, kteří se rádi bavili na koncertech a hlavně po nich. Tady v Německu ta buzerace není tak rozsáhlá, ale nikdy nemohu uvěřit člověku, který si sám vybral práci policajta!
V Americe jsou vzhledem k šíleným zákonům o zbraních fízlové také pěkně paranoidní, protože si myslí, že každý koho zastaví, má u sebe zbraň. Takže i to je rozdílný svět ve srovnání s Německem.

Zpíváte o nenávisti k WP, ale i k černým Panterům. Osobně se mě problém černého rasismu a rasismu naruby dost dotýká. Rasismus je humus, ale má příliš mnoho barev, ne jen bílou!
Ano, samozřejmě. Rasisti jsou ve všech společenských vrstvách a ve všech možných kulturách na celém světě. V Americe je strašně hodně černých rasistů a jsou stejně tak zlí jako ti bílí nadřazenci. Je to stejná pakáž. V dnešním světě je ale také hodně sexistických žen. Na každého muže, který sexisticky říká, že místo ženy je v ložnici a v kuchyni, připadá i jedna sexistická žena, která si myslí, že úděl jejího muže je být celý den v práci a přinášet jí dostatek peněz. To je taky pěkný humus.  

A co vaše oblíbené pití? Upřednostňuješ víno, pívo nebo whiskey? Ochutnal jsi někdy i české pivo?
Osobně mám moc rád Americký bourbon – whiskey, ale vínečkem nebo pívem také nepohrdnu. Moc nemusím černá piva, ale české pivo miluju. Jste nejlepším výrobcem piva na světě!

Taky jsi se otřel o nenávist vůči Technu a hip-hopu. Vždycky mě může nasrat, když jdu po ulici a všichni ti technaři si myslí, že jsem zakomoplexovaný retard v bomberu a v botách. Kdy konečně pochopí, že ti retardi jsou oni? :-)
Fajn, většina toho techna je dělaná lidmi, co nejsou žádní muzikanti, což můžeš posoudit i sám, když se do toho zaposloucháš. Samozřejmě, že mnoho lidí v punku taktéž nejsou žádní muzikanti, ale punk má v sobě zakomponován aspekt zábavy a je součástí své scény a nelze přehlédnout i politické a sociálně kritické zázemí punku. To všechno jen ukazuje, že ta techno scéna je naprosto nihilistická a k ničemu. Hip hop nemám rád už vůbec, protože mi to přijde hrozně nudné. Postrádá to dynamiku a melodii, kterou dobrý punk má vždycky. A taky nemám rád ta poselství hip-hopových umělců: vydělávat prachy, kupovat zlaté řetězy, řídit drahé závodní káry a mít dostatek stupidních koček s velkejma kozama. To je přece tak maskulinní a stupidně povrchní až to bolí. Mnoho hip-hoperů má světoznámé hity, ale ve skutečnosti jimy nemají co říct. Přitom by mohli tolik ovlivnit své mladé posluchače a snažit se tak napravit mnoho nešvarů tohoto světa. Ale je to vůbec netrápí.

Umírá punk rocková scéna? Nebo se rodí stále nové a nové kapely? V metalových magazínech čtu stále častěji o festivalech, na kterých vystupují i streetové kapely jako   Frei.Wild, Stomper 98 či 9mm Assi Rock n Roll. Myslíte, že by mohlo být nebezpečné dělat z této scény mainstream? Nebo je to dobrá cesta jak obeznámit další s naší cestou životem?
Nemyslím si, že by punková scéna zmírala. Za posledních 30 let jsem to totiž už několikrát slyšel. Přitom stále přicházejí nové a nové kapely a lidí na koncertech je stále velké množství. Změnily se jen možnosti distribučních kanálů pro kapely jako je například internet nebo digitální stahování.
Vždycky budeš mít kapely, které se stanou populárními a dostanou se do mainstreamové kultury. To se stává ve všech hudebních scénách, ne jen v punku a v oi. Nejsem si jistý, jestli je to špatné nebo naopak dobré. Obvykle tím kapely ztratí velkou dávku nezávislosti a naučí se jak hrát tu „hru“ s hudebním průmyslem. A občas to přinutí lidi dělat muziku, kterou by za běžných okolností nikdy nevyprodukovali.

Hrajete hodně koncertů a nebo jste zaneprázdnění svými rodinami, ženami a prací?
Skutečně už tolik živých vystoupení nehrajeme, protože je to strašně složité zkloubit naše životy s hraním vzhledem k naším zaměstnáním a rodinám. Hrajeme pouze o víkendech, ale jen pokud všechno klapne. Naše rodiny ale vědí, jak moc je to pro nás důležité, takže nás nechávají se pobavit.

Jakou zprávu minulého roku shledáváte tou nejlepší?
Nejsem si jistý, jestli jsem pochopil Tvou otázku.

No měl jsem na mysli něco co jsi slyšel např.z médií nebo od jiných lidí, co Ti přišlo jako lék na duši nebo co Tě ovlivnilo. Rozumíš?
Mým hlavním ovlivňujícím činitelem za posledních několik let jsou moje děti. Obě pro mě strašně moc znamenají. Všeobecně vzato vůbec nemám rád TV. Ale za posledních 10 let se dost zajímám o vědu. Především pak o biotechnologii.

Kam byste svoji kapelu zařadili? Stojíte proti všem těm nálepkám typu Sharp, Red, Rash, Rac, anti-PC nebo apolitické Oi!? Jak se k tomu stavíte?
Ano, jakákoliv nálepka přimknutá ke kapele nebo k hudebnímu stylu nikdy nedělá dobrotu. Nejlepší kapely jsou ty, které razí svůj vlastní styl, nebo které ovlivňují svoji scénu unikátním způsobem. Což myslím dělají i Pisstons.

A jakým způsobem tedy The Pisstons tu scénu ovlivňují? Hudebně a nebo textově? 
Popravdě, miluji představu, že bych mohl říkat, že Pisstons skutečně scénu ovlivňují. Nemyslím si, že jsme nějak obzvlášť známou kapelou. Alespoň zatím ne. Ale pokud někdy ovlivníme jen jednoho člověka, tak si troufám říci, že to bude především díky našim textům. Je to jedna z věcí, která triumfálně překročila svou mez v porovnání s tvorbou The Penetraitors.
Texty jsou důležité a velmi dobré texty mohou dobře inspirovat. A já bych skrzre Pisston lidi inspiroval strašně rád.
Jednou, když hráli Penetraitors v Schweinfurtu s Loikemií, tak pod pódiem stála taková mlaďounká dívka a celý jeden vál s námi odzpívala. Byl to nezapomenutelný a báječný zážitek. Je tu super, když někdo zná tvoji hudbu a ještě k tomu s tebou odzpívá celý text.

A poslední přání nebo vzkazy?

Děkuju za skvělé otázky. Zodpovídat je byla zábava. Právě teď Pisstons píší své nové písně a brzy půjdeme do studia nahrávat další 4 vály. To bude začátek našeho nového CD, které bude snad dokončené a vydané v roce 2012. Chceme, aby výsledek byl tím nejlepším co jsme kdy nahráli. Takže to bude album o 15ti písních a bude to hodně moc materiálů k napsání, takže na tom děláme rozvážně. Rádi bychom si zahráli i v České republice, tak nás neváhejte zkontaktovat, pokud budete mít zájem!