Luisi, můžeš nám vaši kapelu trochu představit co se týče věku, koníčků, zaměstnání atd.?
Living Fire jsou: kytarista Murillo Xavier. Je mu 19 a pracuje jako učitel hudby. Rytmickému kytaristovi Wesley Chumiskimu je 26 a hraje v kostele. Bubeník a producent naší kapely je Michel Oliveira. Myslím, že mu je kolem 23 let, ale vůbec si tím nejsem jistý, haha. Ale hraju s ním už docela dlouho. A já jsem basák a zpěvák a věřte nebo ne, živím se jako veterinář.

Kapelu jste založili v roce 2005 a máte 2 alba. Jaké kapely vás nejvíce ovlivnily a co stálo za nápadem spojit náboženství se skinheadskou hudbou? Měly na to vliv kapely jako Jesus Skins nebo Jewdriver?
Kapela vznikla v roce 2005 a zpočátku šlo jen o evangelický project s nestálými muzikanty, kteří se dost střídali. Stálým členem jsem byl jen já. V Living Fire šlo především o zábavu. Chtěl jsem natočit album, protože ze začátku jsem neznal žádnou jinou Punk / Oi! / Hardcore křesťanskou kapelu. Nevěděl jsem, že i díky mému akcentu, budou mít naše písně takový úspěšný ohlas a dopad.
Můžu zmínit pár kapel, které nás ovlivnily, i když ne všechny jsou křesťanské: FLATFOOT 56, DOGWOOD, TRUE LIBERTY, THE OLD-TIMERS, DROPKICK MURPHYS, BOOZE AND GLORY, EVIL CONDUCT. Před 2ma lety jsem narazil na JESUS SKINS a jejich hudbu jsem si oblíbil natolik, že jsme předělali jejich song Skinheads in der Kirche (Skinheads in the church), který si můžete v našem podání zdarma stáhnout.

Znáte nějaké jiné kapely, které mísí víru v Boha se skinheadskou podstatou bytí? A kterou brazilskou kapelu bys nám mohl osobně doporučit?
Dobrá…popravdě řečeno, vyjma JESUS SKINS a LIVING FIRE je pár individualistů, se kterými se snažím být v kontaktu přes sítě a google vyhledávač. Pár kapel existuje, ale spíše na internetu. Doufám, že křesťanští skinheads budou sílit a počet jejich kapel se bude na světě neustále zvyšovat.
Tady v Brazílii máme skvělé křesťanské hardcore/punk kapely: F.M.I.; DARAK; NOSSA FURIA; DSARME?; SOBERANO ROCK a za Oi! kapely GERAÇÃO ESCOLHIDA. Ale ti ukončili činnost v roce 2002.

Řekni mi tedy něco víc o brazilské scéně. Je jednotná nebo rozdělená? Četl jsem o Carecas a o bojích mezi nacionalistickými skins a SHARPy. Kolik různých sekcí skinheads u vás doma máte? Také nějaké Redskins a RASH? 
Brazílie má spoustu divizí plešek v rámci skinheadské subkultury. Máme TROJAN, SHARP; RASH; RAC; NAZI a CARECAS a můžu s jistotou říct, že jejich ideologické rozdíly jsou natolik veliké, že se mezi sebou vůbec nemixují. Ale zdejší scéna není tak výrazná, jako je tomu například ve Východní Evropě, Anglii nebo Německu. Brazílie je obrovská zem, ale take dosti konzervativní. Před pouhými 30i lety jsme získali demokracii, takže tu subkultury na ulicích nejsou moc rozšířené. O skinheads víme pouze z velkých měst, ale nikoliv ze všech států této velké země. Dokonce ani v kostele nepotkáš moc lidí, co by se řadili mezi punks, skinheads, hipísáky nebo kovboje či cokoliv jiného, haha. Brazilci nemají ve zvyku být součástí určité subkultury nebo se k něčemu řadit.

Vím, že kapely jako Fist of Steel neboThe Skulls byly podporovány zpěvákem z Brutal Attack. A Bandierra de Combate naopak belgickými nacionalisty. Znáte tyto kapely? Co si o nich myslíš?
Jakmile jsem se stal Křesťanem, přestal jsem poslouchat většinu kapel, jejichž hudba odporovala principům mé víry. Nemůžu ti tudíž říci nic o těchto kapelách, protože mě nezajímají. Ale dle mého osobního názoru, ať je špatný nebo ne, tu budou vždy lidé, co tu ideologii budou podporovat. A díky nim ta ideologie bude nadále přetrvávat.
Naše kapela zpívá o Boží lásce, o bytí s Ježíšem v srdci. Našimi texty učíme lidi žít dle Bible a přibližujeme jim naši cestu životem. Někdo to může, někdo to naopak rád nemá. Nás to nezajímá. My chceme šířit pacifismus a Ježíšovu lásku do celého světa skrze naši hudbu.

Máte graficky výborné triko „Jesus Lives“. Kde si evropští fandové mohou tento skvost objednat? Máte na prodej ještě něco jinšího
?
Máme 2 alba a triko a z prodeje nemáme ani kačku. Prostě to jen pokrývá náklady. Připočítáváme jen poštovné. Ti, kteří mají zájem, ať nás zkontaktují přes facebook (fb.com/livingfireband), kde lze stáhnout i 3 songy z každého alba zdarma a nebo můžete objednávat přes e-mail: contato@livingfire.com.br

Ze kterých brazilských měst pocházíte? Jak často se scházíte ve zkušebně? S jakými bandy jste si již zahráli? A hráli jste už v cizině?
Všichni žijeme v São Paulo. Zkoušky nemáme moc rádi, hehe. Civčíme pouze před vystoupeními, které odehráváme společně s místníma kapelama (křesťanskými i ne-křesťanskými). Hrajeme všude, kam jsme pozváni. A jelikož si za to nic nebereme, tak je celkem složité dostat se ven mimo Brazílii. Ale jak už jsem řekl. Jsme tady pro všechny, kdo by nás kdykoliv a kdekoliv na světě potřeboval.

A jaká místa ve vašem městě i v rámci celé Brazílie byste nám mohli doporučit v rámci turismu?
Brazílie je ohromná zem s velikánskými kulturními rozdílnostmi. Máme lesy, pláže, pouště, velká města, malé vesnice. Takže si zvol to, na co máš zrovna chuť. Pár příkladů: Pantanal, Amazon, São Paulo, Rio de Janeiro, Bahia.

Mnozí nevědí nic o vaší situaci (menšiny, národnostni, politika a hlavní problémy). Můžeš se trochu rozepsat? Je vase společnost postavena na multi-kulturním základě? Potýkáte se s nějakými závažnými problémy ve společnosti jako např. Přistěhovalci versus usedlíci a nebo pravičáci versus levice?
Největším brazilským problémem je politická korupce, která na sebe váže další ohromné problémy a může zapříčinit i chudobu. Ale mnoho našich problémů je stále dobře maskováno stejně jako během karnevalu nebo během Světového poháru.
Dnes je zem rozdělena mezi konzervativní pravici a levici se socialistickými tendencemi. Levice je u moci nyní, ale nikdy jsme nebyli svědky tolika skandálů a korupce jako během několika posledních let. Strana pracujících se ukázala v daleko korupčnějším světle než ti, kteří vládli zemi před tím.
Jako Křesťané se můžeme zapříčinit pouze jako obyvatelé a doufat, že jednoho dne zavládne všeobecné blaho.

Zkomponovali jste hodně dobrých písní o Ježíšovi a křesťanském náboženství. Jsou všichni členové skupiny věřící lidé? Jak se staví k náboženství lidé v Brazílii? Vévodí tam spíše protestanti nebo katolíci? A co víra či náboženství vašich předků? Má nějakou váhu?
Nikdy neubráníš ideály, kterým sám nebudeš věřit. Všichni členové naší skupiny jsou Křesťané, kteří čestně následují učení Ježíše Krista. Všichni pomáháme s poselstvím naší církvi, Murillo má titul z teologie, Michel a Wesley hrají v kostelní kapele a já vedu bohoslužby v rehabilitačním centru spadajícím pod naši církev.
Brazílie je světská země. Naštěstí zde máme náboženskou svobodu, což zapříčiňuje veliké množství různých náboženských proudů, které zde operují. Většina populace jsou katolíci, ale Protestanti tu také nejsou zanedbatelní.
Mí rodiče jsou katolíci a já jsem se po většinu svého života o náboženství nezajímal. Až jednoho dne jsem se z recese rozhodl navštívit protestanstký kostel, kde jsem setrval. Oddal jsem svůj život Ježíšovi a dnes mohu říci, že to byl nejlepší krok, jaký jsem kdy v životě udělal.

A co ohledně pohanských originálních náboženství například keltských kmenů nebo severských národů? A co islám a Muslimové? V Evropě jsou muslimští radikálové dosti závažným problémem. Jaký je Tvůj názor na Korán a islám jako celek?
Snažím se uvažovat racionálně. Po mé konverzi jsem studoval etickou teologii, protože jsem chtěl více pochopit Boha, který mě tolik obdařil láskou a sílou studovat a sílou cítit v srdci lásku. Děkuji mu za to, jak dnes žiju. Ježíš Kristus vládne mému životu, je můj Pán a stejně jako on, ani já nemohu soudit ostatní kvůli jejich víře.
Snažím se s lidmi vycházet v míru. Znám lidi, co vyznávají jiné hodnoty, ale nikdy nepřistoupím na to, abych popřel svoji pravdu a nikdy nepotlačím ani neskryji své vyznání jen proto, že si to ostatní přejí. Nicméně nikdy neuvidíš člena Living Fire, aby zdvihl prostředníček na toho, kdo má jiný názor. Jak říká Bible: “Bůh tak miloval svět, že mu dal svého jediného syna a kdo v něho bude věřit, bude žít věčně.” Je smutné vidět, jak jsou lidé utlačování např. v Severní Koreji. Tento útlak je zapříčiněn nedostatkem lásky, která je nejvíce cítitelná v křesťanských principech a ve většině monoteistických náboženstvích. 

Tady v Brazílii je islámská komunita docela malá, takže zde žádné střety mezi Křesťany, muslimy a ateisty nejsou. Jak už jsem zmínil, my si užíváme náboženské svobody, která nás zároveň učí žít s ostatními v míru. Náboženství se stává problémem tehdy, když není založeno na lásce, když je druhým podsunováno a když jsou základní etické principy potírány. To, co se děje u vás v Evropě, je zapříčiněno překroucením náboženských standardů a principů.

Luisi, a co Tvé tetování :-D. A co pro Tebe znamená „být skinhead“? Jsou skinheads v Brazílii akceptováni policií a vládou a nebo jsou spíše bráni jako nepřátelé?
Tetováním mám pokrytou většinu svého těla a všechna tetování vypovídají o mé víře v Krista, některé oplývají skinheadskou tématikou a někdy ve spojení taktéž popisují mé Křesťanské přesvědčení. Mám biblickou analogii na každé tetování, které na sobě mám, haha.
A co pro mě znamená být skinheadem? Nic. Co pro mě znamená být Křesťanským skinheadem? Všechno. Znamená to, že si můžu vzít své boty a kšandy, do rukou Bibli a zpívat své modlitby k Bohu skrze  Oi! Music. Znamená to, že se můžu podělit o Boží lásku s lidmi, kteří žijí stylem života jako já, ale ještě třeba nevědí o božské náklonnosti.
A co se týče vlády a skinheads: zvol si se subkultury zástupce jakékoliv frakce (trojans, rash, rac, nazi, sharp, carecas) a od každého z nich dostaneš na vládu jiné stanovisko.
Jako zástupce Křesťanů Ti můžu jen říci, že můj názor na vládu koresponduje s biblickým učením Římské knihy, s kapitolou 13.

Co si myslíš o Evropě a o České republice? Oplýváš nějakými speciálními znalostmi o našem kontinentu?
Nejprve bych zmínil, že většina fanoušků Living Fire pochází z Polska, Ruska a České republiky. Což je take znát na digitálních stahováních našich alb. Takže tato místa bych rád navštívil a rád bych si tam s kapelou taky jednoho dne zahrál.
Co vím je fakt, že Křesťanství není v Evropě už moc rozšířené a o té Východní to platí dvojnásob. Znám misionáře, kteří operují v Polsku a v Rusku, co se potýkají s obtížemi, když jdou mezi lidi. A Česká republika v tomto asi taktéž není výjimkou.

Váš Oi! styl je okořeněný prvky heavy metalu, což mám fakt rád! Je to kvalitka! V několika živákových nahrávkách jsem slyšel hutný hlas fanoušků. Jde o skutečné nebo nasamplované prvky? Zdá se, že jsou pořízené na velikých festivalech…
(LOL) Ano, všechny ty vřeštící lidé jsou skuteční. Naše koncerty jsou plné legrace, lidi vylézají na podium, zmocňují se mikrofonu, zpívají s námi a dělají vyrvál. Celá tahle sranda, bez nějakých projevů násilí, je naše reflexe víry v Krista, která nám umožňuje být kajícnými a zároveň si užívat srandy. Jednou jsem napočítal více než 50 lidí na pódiu.
Hráli jsme na jedné šou pro opravdu neskutečný počet lidí. Ale na jiném místě na nás přišla zase jenom naše rodina. (LOL). Ty 3 živé songy, které jsou na albu DEAD TO SIN, byly nahrány v kostele, kam chodím (Bola de Neve Church - Tatuapé). Ten kostel je docela obrovský a v ten den jsme tam nahráli i videoklip k JESUS IS NOT DEAD. Bylo tam fakt hodně moc lidí.  

Na vaše konzerty chodí taky dost hodně hezkých bab. Jste fakt tak oblíbení?
Můžu Ti říct, že Living Fire jsou velmi velikou rodinou. Třeba na našem posledním koncertu s námi hrálo 15 hostujících muzikantů. A všichni okolo se střídali na pódiu, zpívali s námi a pogovali uprostřed kostela.
Myslím, že nejlepší odpovědí na tuto otázku je výňatek z jedné naší písně MISSION:

Neděláme to pro peníze,
Neděláme to pro diváky,
Neděláme to pro slávu,
Neděláme to pro holky,
Děláme to pro své potěšení,
Děláme to pro našeho Pána,
Předáváme poselství dál,

Svaté slovo do celého světa.