Všichni jsme antifašisté, ale někteří z nás se o politiku zajímají hlouběji (odbory, boj za nězávislost). Ale na antifašismu a galicijském nacionalismu se shodneme všichni.”

 “Skutečný život probíhá na ulicích, v hospodách, ve fabrikách...nespočívá v 16i hodinovém surfování na zkurveném facebooku nebo twitteru.”

 Tak se nám, Kelti, představte. Věk, záliby, práce, rodina. Kdy byli KELTOi! vlastně založeni a co bylo tím prvotním impulzem?

Začali jsme ve městě Vigo (Galiza) v roce 1995 a o rok později jsme odehráli náš první koncert. Důvod založení Keltoi! je velice jednoduchý; všichni milujeme oi! a street punk a v Galicii nebyla skoro žádná kapela hrající oi!. Tak jsme to vzali na sebe. Keltoi! v roce 2014 jsou : Dani (38. Původní basák), pracuje v obchodu s reklamou a má 3 děti. Manu (36. Bubeník) pracuje pro automobilní průmysl a má 2 dítka. Gontxu (36. Kytarista) také pracuje ve fabrice pro automobilák a nedávno se mu narodila rozkošná dcerka. Mikele (46. Původní kytarista) je momentálně nezaměstnaný, ale pracoval jako zvukový technik a je vlastníkem nahrávacího studia zvaného “Sonoroterapia”. Sime (40) je náš zpěvák a pracuje ve společnosti na prodej ryb. A stejně jako Mikele, ani Sime nemá zatím žádné děti a je jediný, kdo je sám.

Máme stejné záliby jako většina tvých čtenářů. Chodit ven a bavit se, být s rodinou, podporovat lokální fotbalový tým (Celta Vigo), pít dobrá pivka a poslouchat tu nejlepší muziku, jakou kdy svět slyšel (street punk, skinhead reggae, hard core, Celtic music….). Ačkoliv se většina lidí v Galize domnívá, že jsme fotbaloví fanatici, tak opak je pravdou. Několika z nás je fotbal úplně u zadnice. Zbytek striktně podporuje Celta Vigo, ačkoliv všichni se shodneme v tom, že moderní fotbal je hnus, byznys a o hovně...

 Vzpomínáš si na váš první gig? S jakýma kapelama jste si už zahráli? Které kapely ze Španělska, z Baskicka, Katalánska nebo Galizy jsou pro tebe nejoblíbenější? (Jaký máš názor na Nucleo Terco, Kaos Urbano, Non Servium, Disturbio 77, Mossin Nagant, Ruin Bois, Eina nebo Opcio K-95 ?)

Náš první gig jsme odehráli v roce 1996 na párty podporující Galicijštinu. Od té doby až doposud jsme hráli sotva 65krát. Většinou u nás doma v Galize a v Baskicku (což je pro nás něco jako druhý domov). Hráli jsme s kapelami jako Cock Sparrer, Dropkick Murphys, Real Mckenzies, The Adicts, The Boys, Perkele, Iskanbila, Skacha, Oi! The Arrase, Opicó K-95, Eina, Kaos Urbano…

Je to těžké sdělit, jaké kapely každý z nás preferuje, protože každý to má jináč. Dnes zde máme hodně vynikajících kapel jako třeba Never Surrender nebo Arkada Social z Baskicka, Skarmento z Galizy, Knock Out z Madridu, Crim z Katalónie….

Se všemi tebou jmenovanými jsme si již zahráli (s výjimkou Mossin Nagant, Nucleo Terco či Non Servium, neboť tyto kapely jsme bohužel neměli ještě příležitost potkat). S Disturbio máme společného bubeníka a Eina a Opció K-95 jsou naši výborní kamarádi.

A co se týče Ruin Bois. Jsme ze stejného města a bývali jsme kamarádi. Ale čas plyne a my jsme zjistili, že jsme naprosto odlišní. Neměli jsme stejný pohled na skinheadskou scénu. Pro Keltoi! jsou nacisti a fašisti hajzlové….ne “část naší scény” jak Ruin Bois jednou presentovali. To je všechno. My neříkáme, že Ruin Bois byli náckové, protože je známe osobně a skutečně nebyli. Ale chovali se jako idioti a to byl jejich konec.

 Myslím, že jste nahráli jen svůj debut Casco Vello a své druhé CD A nosa cinza jako digipack. Máte nějaké EP nebo split CD či demo? Děláte na nových písních? Kde bychom si poslechli nějakou ukázku?

Vedle dlouhohrajících CD´s Casco Vello a A Nosa Cinza jsme byli zúčastněni na několika kompilacích, některé z nich podporovaly Galijské politické vězně (např. Výběr “Oito anos secuestrados”), některé propagovaly náš národní jazyk a jiné pouze podporovaly skinheadskou scénu (“Oi! é um grito de Uniao!” či Ten Years of oi!”).

 KELTOI! je velice zajímavý název zvolený pro streetpunkovou kapelu. Mé kořeny jsou zřejmě taky keltské, protože Bohemia (část České republiky) byla založena keltskými kmeny. Zpíváte o keltském dědictví? Jste hrdí na své předky s keltskými kořeny?

My všichni jsme velice hrdí na svoji Galijskou národnost a Galiza je jedním ze sedmi Keltských národů. Tak to je. Ale nemáme rádi pohled dál, než jsou tato fakta. Pro nás je termín Keltský více v kulturním pojetí než v rasovém. My nenávidíme rasismus a fašismus, což je důvod, proč tak často nezpíváme o tom, jak jsme hrdí být tím, kdo jsme. Bylo by to příliš dětinské. Upřednostňujeme písně o našem jazyku, našem městě, našem týmu, o našich každodenních problémech více, než pění o starých epických bitvách a Keltské mytologii. My jsme lidi dělnické třídy a žijeme ve Vigo city v 21. Století, takže preferujeme býti oi!stery a punk rockery raději než dávnými keltskými bardy, hahahaha.

Keltský Kříž byl zneužit neonacisty, ale já osobně tento symbol často používám. Mám i keltské tetování s tímto motivem jako náhled do bohaté minulosti. Máte kvůli svému jménu  nebo užívání symboliky jako keltského kříže nějaké potíže?

Ne, my nepoužíváme Keltské kříže. Samozřejmě, že víme, že to není nazi symbol, ale v Galize máme své vlastní keltské symboly, jako například Triskelon. Ten preferujeme více a bereme ho více za svůj než Keltský kříž. Nikdy jsme kvůli našemu jménu problém neměli. Keltoi je slovo řeckého původu značící Kelta. Naštěstí v Galize téměř neexistuje žádné nazi hnutí, takže když vyrazíme za hranice, tak každý ví, že hledat mezi skins a punkery z Galizy nějakého nácka by bylo pošetilé. Když čteme o španělských náckách užívajících keltské kříže, tak se jim můžeme jen vysmívat. Ubozí bastardi.

Řekni mi něco blíž o vaší street-scéně. Je silná? A co nějaká zajímavá místa u vás ve městě?  

Punková scéna tu byla docela silná v letech 1985 -1995 a následující dekádu to byla právě skinhead scéna, která vládla ulicemi našeho města. Ale přátelství bylo vždycky víc než nějaká pouliční kultura. Skins and punks spolu ve Vigo nikdy nesoupeřili. Chodíme do stejných hospod, na stejné koncerty, demonstrace...

Vedle Viga je spousta dalších měst se zajímavou scénou jako Ourense ou A Coruña a taky třeba ve městě Lalin. Dnes by bylo potřeba, aby staré nahradili mladí. Téměř tu neexistují skins nebo punks, kterým by bylo méně než 28-30. Děcka dneška preferují být trendy wankers a dance techno nebo reggaetoni, místo aby poslouchali oi!, punk , 2 Tone nebo skinhead reggae.

Ve Vigo nás můžeš najít v klubech situovaných ve starém městě jako v Princesa Bar nebo na Irmandinhos ulici v několika místech jako “Irmandinhos 13”, “Rústiko” nebo “Cousa Nosa”. A když Celta Vigo hraje doma, tak v hospodách potkáš víc lidí, než by sis uměl představit...

A nakonec ve Vigo vždy existovala pouze jedna Crew. Football hooligans, punks, skins, antifašisti a nezávislí aktivisté…My všichni jsme přátelé a tvoříme velikou pouliční rodinu. To je důvod, proč Vigo milujeme.

 Jsem si jistý, že středem vašeho zájmu je socialismus, dělnická třída a nacionalismus (nebo patriotismus?). Pokládáte svoji kapelu za „redskinhead“ band? Někteří ?apolitici? by s tím mohli mít problém. Co byste jim vzkázali? Za co, kamarádi, bojujete?

Dobře. My tyhle “škatulky” nemáme moc rádi. Pokud bychom si museli zvolit, tak bychom se nazvali antifašistickou street punk bandou z Galizy. Všichni jsme antifašisté, ale někteří z nás se o politiku zajímají hlouběji (odbory, boj za nězávislost). Ale na antifašismu a galicijském nacionalismu se shodneme všichni.

Samozřejmě jsme sdíleli pódium s mnoha kapelami podobnými té naší, ale i s více politicky vyprofilovanými bandy jako Opció K-95 nebo Eina. Všichni se shodneme na tom, že dnes musíš prostě jasně ukázat, na jaké straně stojíš. Máme ale i dost přátel v punkových nebo čistě apolitických kapelách. Pokud se nejedná o fašouny nebo o jejich kámoše a nebo o idioty, tak jsou vítaní.

 A ohledně “patriotismu” asi tolik. My toto slovo nemáme moc rádi. Španělsko vždycky používalo slova “patria” k ospravedlnění útoků na Baskicko, Katalánsko a národ Galizy. Španělské pojetí “Patria” znamená jeden unifikovaný stát spolčující vše do jednoho. My nazýváme sami sebe Galician Nationalist nebo “Arredistas” (slovo užívané od roku 1920 těmi, co bojovali za nezávislost). Nikdy jsme neměli potíže s naší politickou profilací. Asi také proto, že nehrajeme pro idioty a nebo pravicové sráče.

Akorát jednou jsme hráli v Santiago de Compostela (hlavní město v Galize) pro mládež z hnutí za nezávislost a celé místo bylo komplet obklíčeno španělskou policií. Legrační bylo, že několik fízlů si během našeho hraní libostně podupkávalo nožkama do rytmu.

 Je uvnitř skinhead scény nějaká věc, kterou byste rádi změnili?? Je dnešní scéna silnější než ta, ve které jste vyrůstali? A jak nahlížíte na věčné boje mezi SHARPs, RASH, anarchisty, redskins…??? (anarchisté nenávidí sovětské vlajky a staví se proti “rudým”). Nevědí, že skutečný nepřítel je jinde? ¡!!  

Skinhead scéna zde je o mnoho menší než bývala kdysi v 90´s. Ale možná je to tak lepší, protože mnozí se tehdy stali skinheady jen z popudu módy nebo kvůli fotbalu. Občas je lepší kvalita před kvantitou. Lepší jednota než banda trenďáků a těch rádoby skins.

Chtěli bychom změnit jednu věc a tou je internet. Když jsme byli teenageři, tak jsme trávili celý den na ulicích, hráli jsme fočus, všude jsme postávali, chlastali jsme s kámoši atd. Dnes je daleko snazší najít v našem městě skinheads a punks na internetu než na ulici. PC idioti….

Pro nás je internet užitečný nástroj k šíření našeho poselství, naší muziky, ale tím to končí. Skutečný život probíhá na ulicích, v hospodách, ve fabrikách...nespočívá v 16i hodinovém surfování na zkurveném facebooku nebo twitteru.

A k těm roztržkám, které jsi zmínil…popravdě jsme rádi, že u nás tento problém není. Pokud jde o takzvané “apolitické” skinheads, tak s těmi chodíme do stejných hospod a na stejné akce a většina z nich jsou naši staří přátelé a ačkoliv se nezajímají o politiku, tak všichni nenávidí nacisty a neutečou, když se objeví problém.  Zůstanou a bojují s námi.

Zdejší nepolitičtí skinheads a punks perfektně vědí, že mezi námi (antifašisty) a nacisty stojí zeď. A stojí za námi, když bojujeme s fašistickým nepřítelem. Jedna věc je nebýt komunista, socialista nebo anarchista a jiná věc je nenávidět je. Jinými slovy, scéna zde je jednotná a taková by měla zůstat i nadále.  

Kde můžeme zakoupit vaše trika, nášivky nebo jiné zboží? A kde zjistit, jak právě koncertujete?

Nikdy jsme příliš neinvestovali do našich propagačních věcí, takže je docela těžké narazit na něco z našeho soudku. Udělali jsme jen několik triček a nějaké nášivky. Keltoi! nejsou profesionální kapelou a náš čas je omezený. Takže raději se zavřeme do studia, než abychom vymýšleli logo nebo někde distribuovali naše materiály. My nevěříme ve “fans”, radši se bavíme s kamarády, kteří si o tričko řeknou, když budou mít zájem. Nemáme ani žádného manažera, který by nám připravoval koncerty. Vše bylo k nalezení na našem myspace profilu, ale ten nefunguje, takže nám raději napište na semprekelt@gmail.com  a nebo na náš facebook www.facebook.com/KeltoiGZ

V roce 2014 jsme hráli jen jednou v Azkoitia – Basque Country, 25. října. Byl to pro nás rok odpočinku. Rodiny, práce a operace zad našeho kytaristy Mikele a také jsme psali nové písně na naší třetí desku.

8 nových songů je již napsáno, takže očekávejte náš návrat na pódia a vydání našeho CD v létě 2015.

 Byl jsem velmi šťastný, že jsem mohl vidět naživo v Berlíně Banda Bassotti a ERODE. Plánujete také takový evropský comeback?

Kapely, které jsi vyjmenoval, jsou skutečně výborné. Nikdy jsme ERODE naživo neviděli, ale na jejich CD jsou naprostí páni!!

Skoro jsme hráli v Londýně roku 2013, ale nedopadlo to...Jeden z nás musel makat i přes víkendy. Ale jsme si jistí, že si někde v Evropě zahrajeme, neboť je to naším snem a doufáme, že to zvládneme před tím, než se po nás slehne zem... 

Dnes už se dá sehnat dostatek levných letenek a žijeme jen 180 km od letiště v Porto, takže doufáme, že nás někdo někam v roce 2015 pozve. Rádi bychom s hrdostí představili náš  antifascist street punk a náš galicijský jazyk kdekoliv, kde o to bude zájem.

A nakonec, co vlastně víte o naší republice? ;-)
Popravdě, nic moc. Víme, že jste světoví konzumenti piva a že je to váš zvyk hahaha. A to je pro začátek super samo o sobě.
Náš zpěvák Sime byl u vás asi na týden v roce 2012. Navštívil Prahu a stadion Bohemians, ale zrovna se nehrálo. V nějakém parku si užil hard core gig a navštívil mnoho hospůdek cestou z Prahy do Karlových Varů a Dubiny a taktéž navštívil několik pivovarů. Neptej se ale, co sakra Sime dělal v Dubině...ožral se a byl okraden jeho českými kámoši, hahahaha.
Mimochodem, chtěli bychom vás navštívit a doufáme, že se to poštěstí co nejdříve. Do té doby zdravíme všechny antifascist skinheads a punks. Děkujeme Ti, Peťo, za interview.
Love music, hate fascism & racism!! Keltoi! 2014