„Nikdy jsme neodpovídali na rozhovory (popravdě řečeno, toto je první rozhovor v našem životě!!),.ale stále jsme věrni našemu politickému „dogma“ a naší třídě.“

Oi! soudruzi! Jsem velice potěšen, že ERODE znovu fungují! Kde jste byli celých těch dlouhých 14 let?
DĚKUJEME! JSME TAKÉ ŠŤASTNI, ŽE JSME OPĚT TU. KRÁTCE JSME SE VRÁTILI UŽ V ROCE 2004, ALE TO BYLO JEN ZA ÚČELEM PROPAGACE DRUHÉ NAHRÁVKY  “TEMPO CHE NON RITORNA” . PODNIKLI JSME TEHDY PÁR KONCERTŮ V ITÁLII. ERODE ZAČALI ZNOVU FUNGOVAT MINULÝ ROK. OD ROKU 1996, KDY JSME PŘESTALI FUNGOVAT, JSME MĚLI JINÉ ZÁJMY A PO MNOHO LET NÁM BYLO ZNEMOŽNĚNO SPOLU HRÁT.

Řekněte mi něco o vašem městečku COMO. Jsou tam nějaké Redskin posádky?
COMO JE MALÉ MĚSTO SE ZHRUBA 80.000 OBYVATELI. JE SITUOVÁNO BLÍZKO MILÁNA. JE ZDE SILNÁ TRADICE HC A PUNKOVÝCH KAPEL Z 80´TÝCH LET A LEGENDÁRNÍ ITALSKÝ ZIN S NÁZVEM “TVOR”. BÝVAL ZDE I SQUAT “PIAZZA ROMA”, KDE HODNĚ KAPEL KONCERTOVALO. ŽÁDNÁ REDSKIN CREW TU NENÍ, ALE MNOZÍ RUDE BOYS SE ČASTO SETKVÁLI V “PIAZZA ROMA”.

Působili někteří z vás v dalších kapelách?

JEN PRO UPŘESNĚNÍ: ERODE ZMĚNILI SVÉ OSAZENÍ. Z PŮVODNÍHO COMBA JSEM ZBYL JENOM JÁ (FRANCESCO) A MICHELE. CESARE Z KAPELY ODEŠEL. VŠECHEN MATERIÁL NAHRANÝ POD NÁZVEM “ERODE” MĚLA NA SVĚDOMÍ PRÁVĚ TATO SESTAVA. PO NAHRÁVCE “ULRIKE” CESARE KAPELU OPUSTIL, JAK UŽ BYLO ZMÍNĚNO. NAHRADILI HO FILIPPO A ROBI Z KAPELY ATARASSIA GRÖP. NYNÍ S NIMI HRAJEME I STARÉ SONGY OD  ERODE. ERODE JE JAKO TOVÁRNA. OTEVŘENÝ SOUBOR, KDE JE KAŽDÝ VÍTÁN. VEDLE PŮSOBENÍ V ERODE JSME HRÁLI I V JINÝCH KAPELÁCH, ALE TY NEMĚLY NIC SPOLEČNÉHO S PUNKOVOU NEBO HC SCÉNOU.

Přeji vám tedy dlouhý život a zeptám se, co vás vedlo k znovuoživení kapely?! Chyběla vám uvnitř streetové scény nějaká pravá proletářská sebranka?  
DĚKUJEME ZA TVÉ PŘÁNÍ. PROSTĚ JSME SI MYSLELI, ŽE TEĎ JE TEN PRAVÝ ČAS HRÁT ZNOVU. JSME STARŠÍ, TROŠKU POZMĚNĚNÍ, MÉNĚ NERVÓZNÍ, ALE STÁLE VĚRNÍ SVÉMU POLITICKÉMU „DOGMA“ A NAŠÍ TŘÍDĚ.

Počátky ERODE sahají do roku 1994? Hráli jste před tím ještě někde? Proč jste zvolili tento název?

ANO, PŘED ERODE JSME HRÁLI I V JINÝCH KAPELÁCH HRAJÍCÍCH PUNK/HC NEBO Oi!.

JMÉNO ERODE PŘIPOMÍNÁ STARÝ ANTIKOMUNISTICKÝ SLOGAN KATOLICKÉ CÍRKVE: “KOMUNISTI ŽEROU DĚTI”.
ERODE JE NÁŠ POHLED NA SVĚT!

Jaké kapely vás inspirují? Posloucháte vedle Oi! a Punku i nějaký mainstream?
POSLOUCHÁME VŠECHNO MOŽNÉ. ODJAKŽIVA. MILUJEME VŠECHNY MOŽNÉ STYLY: STREETPUNK, CALIFORNSKÝ PUNKROCK, NEW WAVE. V PÍSNI ULRIKE MŮŽEŠ NAJÍT HODNĚ PRVKŮ NOVÉ VLNY.


Právě ji poslouchám! Chystáte nějaké další songy? Nové CD nebo singl by nebyl k zahození!
NA NOVÝCH VĚCECH PRACUJEME. ZÁROVEŇ ALE NEVÍME, JESTLI SE POUŽIJÍ NA NOVÉ ALBUM NEBO NE. ALE BUĎTE SI JISTI, ŽE V NÁSLEDUJÍCÍH MĚSÍCÍCH USLYŠÍTE NOVÝ MATERIÁL!

Myslím, že hodně lidí o ERODE nemá moc informací. Jste trochu podivínskou kapelou. Hráli jste kdysi i v zahraničí?
ZÁHADY OKOLO ERODE BYLY DÁNY JEHO KRÁTKOU ŽIVOTNOSTÍ. FUNGOVALI JSME OD ROKU 94 DO ROKU 96. NAŠE ALBUM, KTERÉ VYŠLO NA GRIDALO FORTE RECORDS, JE DATOVÁNO LETOPOČTEM 1997. NIKDY JSME NEUČINILI INTERVIEW (TOTO JE PRVNÍ ROZHOVOR V NAŠEM ŽIVOTĚ) A NIKDY JSME KAPELU NEPROPAGOVALI A ANI JSME NEZVEŘEJŇOVALI ŽÁDNÉ FOTKY. BĚHEM TĚCH DVOU LET JSME ODEHRÁLI VÍCE MÉNĚ 50 KONCERTŮ V ITÁLII A ŠVÝCARSKU. ZA PÁR MĚSÍCŮ BUDEME HRÁT V NĚMECKU A ŠPANĚLSKU A JSME PROTO MOC ŠŤASTNÍ. HRÁLI JSME S MNOHA, MNOHA ITALSKÝMI KAPELAMI!


No a jak jste vlastně staří, jaké je vaše zaměstnání a pokládáte se ještě dnes za skinheads/ punks? Nebo jste spíše individualisté?
MNĚ (FRANCESCO) A MICHELOVI, JE PŘES 40. FILIPPOVI AND ROBIMU JE 36. NEPOKLÁDÁME SE ZA SOUČÁST SCÉNY, POPRAVDĚ ANI NENÁSLEDUJEME ŽÁDNÝ STYL ... AČKOLIV MÁME SPOSTU PŘÁTEL MEZI SKINHEADS A PUNKERY!


Jednou jsem kdesi slyšel, že Erode není skinhead kapela, ačkoliv jsem slyšel pokřiky jako Oi! a Skinhead ve vašich písních.

NIKDY JSME SKINHEADS NEBYLI. JÁ JSEM STARÝ ULTRAS A MILUJI SKINHEADSKÝ STYL, ALE NIC VÍC.

S jakou kapelou byste si rádi zahráli? A jaké jsou vaše budoucí plány?
MILUJEME HRANÍ A MILUJEME ERODE. DOUFÁME, ŽE BUDEME HRÁT ČASTĚJI, ŽE SE SETKÁME S DALŠÍMA KAPELALMA A S NOVÝMI LIDMI.

Hráli jste 5.10. v Římě a 6.10. v Boloni. A co Německo nebo Rakousko?
BUDEME HRÁT 9. ÚNORA V BERLÍNĚ A 25. KVĚTNA V MADRIDU.

Věříte, že v budoucnu se blýská na lepší časy? Klassenkampf vs. Kapitalismus!
JAK JSEM JIŽ ZMÍNIL, VĚŘÍME V TŘÍDY! KAPITALISMUS ZABIJE SÁM SEBE!

Vaše debutové CD a singly jsou strašně drahé. Jste na to právem pyšní?
NAŠE PRVNÍ DVĚ 7’’ BYLY VYDÁNY POUZE V PÁR KOPIÍCH ... TO ZAPŘÍČINILO JEJICH MOMENTÁLNÍ VYSOKOU HODNOTU. ALE NYNĚJŠÍ NAHRÁVKY MAJÍ ZCELA PROLETÁŘSKOU CENU.

Kde si můžeme sehnat váš artikl?

MŮŽETE NÁS KONTAKTOVAT PŘES FACEBOOK NEBO NA NAŠICH AKCÍCH!

                            BUĎTE VE STŘEHU, SOUDRUZI!