Setkal ses za dobu fungování Tvého obchodu se závistí nebo dejme tomu dokonce s bojkotem nakupování u Tebe ze strany nějakých lidí, popř.organizací? Víš, předsudky, pomluvy, hledání chyb…znáš to!

To jsou věci, se kterými se potýká každý, kdo něco dělá. Nejsem v tomto vyjímka a pokud mám odpovědět na otázku, potom tedy ano. Vždycky se najdou lidé, kteří nic nedělají a nemají nic jiného na práci než degradovat práci ostatních, pomlouvat a podrážet nohy. U skinheadských aktivit tohle platí do detailu, protože tato subkultura je nenáviděná prakticky každým.

Když to tak vezmeš, tak k Tobě chodí lidí více či méně oproti začátkům? Poznáváš v nich nové a nové tváře, nebo jde spíše o ty samé lidi?

Mnohem více, také je to tím, že se scéna rozrůstá, takže stále potkávám nové a nové lidi, což je skvělé. Díky obchodu mám podstatně širší rozhled a také jsem získal mnoho nových přátel – Některé bohužel I ztratil, ale to se v podobných situacích stává…

Vzhledem ke všem Tvým činnostem máš určitě strašně moc známých ve scéně. Když přijde nějaký člověk, který dělá zine nebo mladí lidé z nějaké nové kapely, tak bere Tě to vůbec nějak se s nima blíže poznat nebo na to už nemáš sílu a činíš to tak už jen povrchně?

Nechci být povrchní, ale když je něčeho moc, nedá se to dost dobře zvládnout a pak může někdo nabýt dojmu, že jsem arogantní. Zdání může klamat a I když to bude znít egocentricky, pomohl jsem tolika kapelám a fanzinům, že kdybych takovou pomoc někdy dostával sám, byl bych asi hodně vděčný. Realita je ale taková, že čím více se lidem otevřeš a jsi k nim upřímný, tím spíše toho později zneužijí. Je to lidská mentalita se kterou se nedá dost dobře bojovat. Popravdě, měl jsem konflikty se všemi vydavately fanzinů, kteří v České Republice kdy figurovali. Scénář se trapně opakuje. Přijde dopis s prosbou a rady, s prosbou o nahrávky a pomoc s fungováním a distribucí – Já jsem každému vždycky vyšel vstříc a ve 4 až 5tém vydání oněch fanzinů se najednou objeví kritika mé osoby, mého fanzinu a mých aktivit – To mi nepřijde jako fér jednání, ale nakonec…které z těch fanzinů tady stále fungují se svými pomluvami?

Pamatuji si, že jsi občas vypomohl mladým nadějným či začínajícím zinům. Mám tím teď na mysli propůjčení CDs a LPs na recenze než se vzájemná výměna a komunikace mezi firmama a vydavatelem rozjela. Kdyby Skin-Read zůstal na holičkách a potřeboval by pomoc, vyšel bys nám vstříc?

V rámci možností určitě…. Přestože vím, že naše názory se už nyní rozcházejí…Ale to je vaším věkem…

Volným časem asi zrovna moc neoplýváš. Mohl bys mi ale prozradit jaké činnosti dáváš největší přednost? Vydávání CDs, práce na Bulldogu, obchod, organizace koncertů…?

Bulldog fanzine a obchod se vzájemně překrývají – Je to nekonečná práce plná telefonování, zařizování a válka nervů. Vydávání CDs je okrajová záležitost a organizace koncertů je další věc, která nervům zrovna neprospívá   Ale po každém koncertě, který udělám mám dobrý pocit, že jsem něco udělal pro scénu a pro moje svědomí je to určitá satisfakce, protože ačkoliv jsem dělal samé dobré kapely, nikdy jsem nevydělal ani korunu, naopak! Prioritou je fanzin a obchod.

Jituška je v jiném stavu a je taky Tvou povinností se o ni starat. Nemyslíš si, že Tě nový maličký rodinný přírůstek ještě více spoutá? Uvidíme Tě třeba ještě na koncertě? (nějakém českém, který nebudeš zrovna pořádat Ty?).

Nevím. Rodina je pro mě prioritou a bez výčitků svědomí bych zanechal všech svých aktivit, pokud by to bylo v zájmu dítěte nebo mé ženy – Neměl bych s tím problém. Na druhou stranu, já nejsem spoutaný. Koncertů jsem viděl stovky a všechny ty kapely, které tady hrají a já nechodím na jejich koncerty jsem už viděl před lety u nás nebo v jiných zemích. Jezdil jsem do Německa v letech 90-97 a viděl hromady oi! a ska kapel, takže jsem opravdu o nic nepřišel. Jsem už trochu starý na to, abych navštěvoval každý koncert…

V obchodě se určitě nevyhneš situacím, kdy přijdou AFA a hákoši. Kdyby se náhodou něco semlelo, na jakou stranu se postavíš a za jakou stranu se budeš bít?

Tohle je moc špatně položená otázka, kámo. Pro AFA je fašista každý, kdo nemá jejich ultralevicové názory – Tedy I já nebo moji přátelé. Nemám tuto organizaci rád a osobně znám lidi, kteří ji tady zakládali – Nejsou a více nebudou mými přátely! AFA ve Švédsku málem upálila moje kamarády z kapely Clockwork Crew, kteří po jejich žhářském teroristickém útoku na nahrávací studio Ultima Thule málem uhořely, protože tam natáčely v tu dobu album. Německá AFA zase napadá nepolitické skinheady a nechala přes své známé na správných místech zakázat HC koncerty Discipline či Warzone – Tito lidé jsou zamindrákovaní a bohužel k nim patří I část mé rodiny /bratranci/. Ne všichni členové AFA jsou špatní a podlí, ale jako celek je nenávidím a ne nadarmo jsou po celém světě nazýváni jako linksfaschisten! Nemám rád demagogii a slepotu. Takže, …záleží na věci, kdo je a kdo není v Tvých očích fašista! Názor Afy mě nezajímá a pokud by napadli někoho ze skinheadů v mém obchodě nebo na ulici, klidně a se ctí umřu aby ten boj nevyhráli…

Čistě teoreticky – jsem mladej, nenamakanej skinhead a skrz nějaké motivy viditelně nácek a chci si koupit mikinu Lonsdale, Harrington a třeba triko ´Skinhead´. Vynadáš mně, pošleš mě jinam nebo mi bez problémů vyhovíš a ty věci mi prodáš?

S nášivkou se svastikou Tě pošlu do hajzlu a garantuji Ti, že u mě nepořídíš! Ale neonacisté žádné nášivky nenosí, takže se chovám ke každému zákazníkovi stejně a bez předsudků. Nevidím lidem do hlavy a i kdyby, nejsem intolerantní idiot, abych napadal každého, kdo má jiný názor na politiku než já. Bulldog Shop je obchod pro děti z ulice, punky, skinheady, fandy ska a podobně, takže pokud přijde neonacista a něco si koupí, musí počítat s faktem, že jeho peníze budou použity na boj proti zvrácené ideologii, kterou on uznává. Může to být nášivka, může to být fanzin a nebo taky koncert, kde se budou nerasisté na jeho účet bavit. Je to o hrdosti. Já bych si v nacistickém obchodě nekoupil ani kšandy…

V jedné z našich debat jsi mi psal, že Ti skinhead s Thorovým kladivem na krku nevadí, když tu svou mytologii nespojuje s rasovou čistotou atp. Ve svém obchodě Thorovy kladiva prodáváš – nemyslíš si, že se právě těmito kroky stává celá ta mytologie a ušlechtilé učení Ásatrú komerční a zástěrkové pro různé úchylky? (ať už násilnické, rasové nebo sektářské?)

Promiň, ale co je to za debilní otázku? Je to jako by ses mě zeptal, nemyslíš si, že bys neměl prodávat trika Fred Perry, protože je nosí vysoké procento nacistů? Je to stejný příklad. Thor Hammer je záležitost skandinávské mytologie a já nemám sebemenší problém podobné doplňky prodávat. Mnoho skinheads ze zajímá o mýty a legendy, má to hodně co dělat s vlastenectvím a národní hrdostí a skinheadi jsou hrdí na to, odkud jsou. Označil bys třeba Dropkick Murphys za násilnickou a nacistickou kapelu jen proto, že jsou na fotkách před Keltskými kříži? A navíc jeden detail, nakupování Thorových kladiv je v mém obchodě doménou právě členů AFA.

Myslím, že už jsi dávno odhodil vzhledem ke kapelám aspekty ´levice/pravice´. Levice v Tvé nabídce najdeme hodně. Co ale pravice? Myslíš, že by se dalo něco najít?

Ty se politice opravdu nemůžeš vyhnout? Co vlastně vidíš pod pojmem označení pravice a levice? Prodávám kapely, které nejsou intolerantní a kapely, které nenábádají k rasismu. Jsou tady jak antifašistické, tak antikomunistické kapely a také kapely, které nemají potřebu vyjadřovat se k politickým problémům… Neznám se se všemi členy těchto kapel osobně a tak Ti neřeknu, co si kdo jednotlivě myslí. Navíc, je hodně kapel, které pojímají obaly svých desek I texty poněkud žertovněji a já nejsem bůh, abych tyto lidi a kapely soudil…

Lidé si dnes můžou vybírat kam jít nakupovat. Myslíš si, že právě Tvůj obchod jim nabízí něco originálního? Ať už nabídku, přístup…?

Bulldog shop má definitivně nejlevnější CD/LP a oblečení. Navíc lidé říkají, že je I nejlépe zásoben…Nechám odpověď na zákaznících, nejsem oprávněn poskytovat Ti informace, proč si myslím, že je právě můj obchod ten nejlepší, ale co se cen produktů týče, nemá cenu o tom diskutovat, jsem opravdu nejlevnější….

Měl jsi někdy problémy s distribucí? Třeba že se někdo oháněl autorskými prodejními právy a tak?

Ne, protože k tomu nikdo neměl důvod…

Teď něco z kultury – navštívil jsi komunistické muzeum v Praze? Se svým jménem a příjmením bys mohl mít vstup grátis…haha! Ne teď vážně – je to dost poučný. Vydal by ses tam?

Opravdu ne, stejně tak bych si nerad zaplatil dovolenou v areálu Auschwitz.

A co Tvůj vztah s AFA? Nejsou ti zrovna moc po chuti, ne? Já můžu říct, že např.kapely, které pod touto hlavičkou hráli a hrají, jsou mi velice sympatické.

To je přeci Tvoje věc co posloucháš…Můj vztah s AFA je moje osobní záležitost nebo spíše moje znalost jejich členů a některé ze svých postřehů jsem Ti nastínil v odpovědi nahoře.

Kladeš důraz na kořeny skinheads – tudíž na dělnickou třídu a nebo už to prochází mimo Tebe?
Dělnická třída v roce 2002 je opravdu jiná než v roce 1967, takže nehledej paralelu. Každý kdo se cítí být skinheadem má právo jím být, ať je jakéhokoliv vzdělání. Skinheads vzešli z pracující třídy a pokud to lidé akceptují a jsou k této tradici loajální, neměli by mít problém. Znám mnoho vysokoškolsky vzdělaných skinheads, I když….nemyslím, že je to pro ně cesta životem, spíše chvilková fascinace…

Tvůj největší sen?
Šťastná Jitka, zdravé dítě a domek se zahradou, kde budou běhat naši psi…

Tvé největší přání, které by sis vyplnil, kdybys dejme tomu vyhrál nebo dědil?
Koupil bych si našláplý a načipovaný Porsche Turbo z 94 co má 700 kobyl pod kapotou…Kecám, vrazil bych to jako obvykle do rodiny…

Dokázal by ses vidět v nějakém normálním zaměstnání, kdyby nebylo Bullshopu?
Děláš jako bych nikde jinde nepracoval  Ale máš pravdu, už ne! Nějak nejsem schopný respektovat blby, kteří by mi chtěli říkat, co mám dělat…Jediný můj pán jsem já sám.

V angličtině ses vypracoval sám. Máš své znalosti zakončené nějakou zkouškou? Nebo se furt samo-učíš?
Já jsem se nikdy neučil, prostě to je asi ve mně… Nikdo tomu nevěří, ale je to tak. Carl z The Templars mi říkal, že kecám a ptal se kde jsem ve státech bydlel   Asi na mě často mluví hodně cizinců…

Jednou jsi mi psal, že bys chtěl založit kapelu – něco na způsob brutálního Oi!Core. Tento projekt skrz všechny Tvé aktivity zřejmě padá, ale nechceš se o to podělit s někým, kdo by se toho rád ujal?
Nemám na ní jednoduše čas. Hrál jsem v mnoha kapelách a přes tvrdé zkoušení 5x týdně po 6 hodinách z toho nebylo jediný album, protože tenkrát to prostě nešlo. Trochu mě to mrzí a tak jsem chtěl nějakou satisfakci za tu „nespravedlnost“ a chtěl jsem založit kapelu a vydat si to sám na Bulldog Power Records. Jenomže já opravdu nestíhám a tak z toho sešlo. Tomu projektu jsem dal název Cross Check a teď ta kapela existuje, ale beze mě  

Co hodláš vydat na BPR? Co už má tento label ve vydávání za sebou?
MC THE PROTEST – Live in Prague 1997 – vyprodáno!
EP THE PROTEST – Praha 1998 /300 kusů, červený vinyl/ - vyprodáno!
CD THE PROTEST – From Protest to resistance 2001 /1000 kusů/ - vyprodáno!
CD OPERACE ARTABAN – Páni kluci 2002 /spolu s Bass Riot Records/
CD BETTER WAY – We don´t give a Fuck – this is madness 2002 /spolu s Bass Riot Records/
Plány jsou na debutové a nové CD Slovenského INCIDENT, CD kompilace FUCK THE NAZIS – SKINHEADS RULE!, CD THE PROTEST/THE RIOT, CD BRICKFIELD atd…

Tvrdíš, že píšeš texty. Můžeš prozradit komu?
The Protest, kteří z mého textu udělali vždycky cár a z refrénu celý text a proto to vypadá jak to vypadá   Pak jsem psal něco pro Operaci Artaban, The Riot, atd…

Co si myslíš o počátečním opovrhujícím přístupu Protestu k RASH, když pak nahráli píseň pro kompilačku od Insurgence Recs?
Celou situaci jsem řešil s vlastníky Insurgence Records a Ti přesto chtěli Protest na album Class Pride World Wide vol.2. Mnoho RASH z celého světa apelovalo na label, aby upustili od plánu mít The Protest na kompilaci! Fuck the RASH platí stále a Insurgence mně znají moc dobře nato, aby pochopili, že neustupuji ze svých požadavků a neměním své názory na tzv. RASH! Kdybych musel popřít „Fuck the RASH“, nikdy by The Protest na jejich kompilaci nebyli!

A jak vůbec BBB crew? Chodí ještě třeba někdo s nášivkama této posádky? Fungujete ještě nebo už je to věc jednotlivců? Jestli je to celé už mrtvé, tak v tomto případě – mrzí Tě to?
BBB crew vzniklo, když většina dnešních skinheadů chodila do první třídy na základní škole…Je to dávno mrtvé a byla to jen parta kámošů, takže bych z toho nedělal nic velkého. Je to jak když si vzpomeneš na svojí první holku – zážitky, sranda, koncerty, přátelství. Bylo to a už dávno není. Můžeš si prohlížet starý fotky a nostalgicky zavzpomínat, ale je to něco, co se už nikdy nevrátí. Je mi to líto, ale život jde dál a já se nechci zastavovat na kolejích a ohlížet se na opuštěné nádraží, které bylo kdysi plné skvělých lidí…

Jsou všichni bývalí členové věrni původnímu duchu nebo někam přesedlali?
Nevím, kde jsou a kam odešli….

Jako Pražáka raných devadesátých let Tě neminulo šílenství Orlíku. Mohlo Ti tehdy být okolo 18ti let – jak jsi to prožíval? Podepsalo se to na Tobě? Rozlišoval jsi už tenkrát mezi tím dobrem a zlem?

Promiň, ale musím se Ti malinko smát. Co je dobro a co zlo? Každý si myslí, že to co dělá je to dobro. I Orlík si to myslel. Ale popravdě, neměl jsem je nikdy rád. I když dnes mám na věci už jiný úhel pohledu…

Co si myslíš o lidech, kteří se zdržují v nepolitické nebo SHARP komunitě a přesto mají styky s náckama, hajlujou, aby se poté opět vrátili do starých kolejí a hráli si na zastánce vlastních neměnných postojů?

Co ty si myslíš o lidech v nepolitické Oi! komunitě co mají styky s levičáky a anarchisty? …Neznám takové lidi…. A pokud jde o styky s „náckama“ – Znám jich mnoho z dob, kdy oni měli dlouhé vlasy a já číro a hlavní bylo svrhnout komunisty. Všichni punks 80tých let nosili placky Rock Against Communism. Co bys chtěl slyšet? Nemám rád fencewalkers, tedy lidi, kteří chtějí být s každým zadobře a jeden den pochodují s náckama a druhý den s komunistama  

Dejme tomu, že za rok vyjde další Bulldog, který bude na sobě hrdě nést číslo 25! Chystáš k tomuto jubileu nějaké překvapení?

Jasně, bude v něm CD a nakope všem na světě prdel jako to předchozí číslo  

Máš nějaké své heslo nebo motto?
Nad nikoho se nepovyšuj a před nikým se neponižuj, ale není to životní motto, jen se to tak snažím aplikovat v praxi.

Chceš někomu skrze tyto stránky cokoli vzkázat?
Jitko, miluju Tě  

Vzkaz pro Skin-Read?
Díky za zájem. Nedělejte ze všeho vědu, je to jenom Rock and Roll, takže… SKINHEADS – Still alive and Kicking