Můžeš nám něco prozradit o členech vaší kapely? (práce, záliby, přítelkyně :-)

Fajn, právě teď máme menší problém. Potřebujeme nového bubeníka a sólového kytaristu. Oba naši bývalí muzikanti se odstěhovali do jiných měst kvůli práci. Jeden z nich je IT specialista a bývalý bubeník pracuje pro velkou firmu distribující bicí. Marcel, náš další kytarista je pojišťovák, Genschi, náš basák, je fabrikový instalatér a já píšu diplomovou práci z oboru politologie a občas pracuji na poloviční úvazek nebo se živím muzikou a taky dělávám jiné práce, jako třeba na letišti.
Všechny ty práce nejsou ultimátně working-class, ale jsou různorodé a každý z nás dělá něco jiného.
Taky jsem se oženil a Alex, která nás opustila, má myslím skvělý vztah. Dělat Rock‘n‘Roll je pořádná dřina.

A co skinhead nebo street scéna ve vašem okolí?

Tady u nás je scéna velice dobrá. Všichni Skinheads, Hooligans, Punks, Psychobillies jsou spojeni. Je tady jenom pár pravičáků.
Většina lidí ale udržuje jednotu a to je fakt moc hezký. Je důležité poznat věci, které máme všichni společné a nevyhledávat jen odlišnosti. Takže takhle to vypadá u nás ve Frankfurtu. Ale v jiných městech v Německu je stiuace úplně jiná.

Vaše diskografie (nemusíš jmenovat všechny výběry, ale zajímají mě třeba nějaká stará dema a jiné lahůdky)

Mrkni se prosím na www.stagebottles.de !

Proč jsi se rozhodl stát se skinheadem ?

To je otázka těch, které potkáváš, když jsi mladý. Myslím, že každý z nás byl ovlivněn někým, koho potkal. Pokud je někdo skvělý a je Skinhead, pak chceš být automaticky taky Skinhead. Ale samozřejmě důvody proč jsme stále ve Skinheadské scéně jsou daleko zajímavější. Je to náš celkový postoj. Smíchání agresivnosti a hrdosti tvého já. Styl, jehož bytí je založeno na tradicích working-class.
Hudba je směsicí tvrdého agresivního stylu se stylem melodickým a velmi přátelským.
Je to úžasná mládežnická kultura. Potkáváš spoustu lidí z celého světa a víš, že myslí a cítí podobně jako ty. Taky jsme měli nespočet divokých parties. A čím víc jsi starší, tím víc tě to tahá k sobě. Je to součást tvé osobnosti a pokud to bereš vážně, tak vždycky bude! My všichni už dávno  nevypadáme jako Skinheads, ale v našich srdcích máme ty stejné postoje. Není to totiž jen otázka vzhledu.

Můžeš mi dát svůj Top-Ten (mohou to být různé styly, ne jen Oi!, Punk, Ska, Reggae atp).

Vyjmenuji ti mé oblíbené kapely, ale nedokážu říct, která je moje nejoblíbenější. Záleží to na situaci. Jsou to :

The Newtown Neurotics
Angelic Upstarts
Leatherface
The Four Skins
Blaggers ITA
Derrick Morgan
Madness
The Specials
Kortatu
Slime...

...a mnoho dalších na které jsem zapomněl!

 

Která země je nejlepší na vytváření streetmusic?

Myslím, že vůbec nejlepší místo na světě pro dělání koncertů a koncertních šňůr je Německo. Scéna je velká, takže kapely mají obvykle velikou návštěvnost. Je tady spousta míst kde můžeš hrát a vždycky máš kde přespat a co k jídlu (ne vždycky pochoutku).
Když jsem v roce 1992 hrál na saxofon s Blaggers ITA, tak jsem několik měsíců žil v Anglii. Zahrál jsem si s nimi na 40ti koncertech po celé Anglii. A za tu dobu jsme měli jen jednou teplé jídlo a dvakrát 3 volné drinky. Nikdy jsem nespal v hotelu a lidé u kterých jsme pobývali byli přátelé kapely.
Tady u nás máš několik velmi dobrých nahrávacích labelů a kapel se kterými můžeš hrát. Všechny kapely z celého světa přicházejí hrát do Německa.
Ale myslím, že nakonec každá země má brilantní kapely a to je nejdůležitější. Je báječný mít vlastní kapelu! Tak do toho!

Vaše budoucí plány ?

Teď je nejdůležitější věcí najít nového bubeníka a kytaristu. Potom chceme více koncertovat po celé Evropě a to více než kdy předtím, protože chceme představovat naše nové album "We need a new flag".
Toto album je také vydáno od minulého týdne ve Spojených státech a v Kanadě, takže bychom také příští rok chtěli jet šňůru po Americe. Minulý rok jsme totiž měli několik koncertů v Kanadě.

Trénujete nějaké bojové sporty?

Někteří z nás dělali Kick-Box nebo Thai-Box. V současnosti ale nikdo není aktivní. Ale občas to zaktivizujeme na fotbalech nebo na ulicích...

Máte nějaké problémy s imigranty? Myslí si třeba že jste boneheadi nebo vědí, co jste skutečně zač ?
 
Tak tomu bylo před lety. S tímto problémem jsme se ve Frankfurtu potýkali před 12ti nebo 13ti lety. Ale vysvětlili jsme jim co jsme zač a rozdali nějaké letáky a problém tím byl vyřešen. Ale nejprve nás napadali a měli jsme konfrontace. Ale díky tomu jsou ve Frankfurtu všichni spojeni a opravdu tady už žádní Nacisté nejsou.
Mnozí naši přátelé bývali Nacisté, ale už nejsou. Ani Hooligans nemají fašizující tendence a jsou to přátelé punkerů a naši velice blízcí kamarádi. Cizinci vědí, že potkat nacistu je velmi málo pravděpodobné. Tak každý žije s každým v míru. Samozřejmě, že zde jsou i jiné důvody k problémům, ale to je o něčem jiném. Ale situace je v ostatních německých městech odlišná…

Redskins, RASH, SHARPs? Řekni mi co víš a tvé postoje ? (Doufám, že tahle otázka není moc stupidní. Můžeš klidně odpovědět krátce).

Naše nové album nese název "We need a new flag" (“potřebujeme novou vlajku”) protože si myslíme, že neexistuje žádná politická vlajka, která by byla ta pravá. Každý symbol byl vždy zneužit a stal se znakem něčeho špatného. Tak vymysleme něco nového a dělejme jen správné věci. Ale samozřejmě – jsme zainteresovaní v levicové scéně.
Sympatizujeme s RASH a scházíme se s německými SHARP z celého Německa. Jsme součástí toho všeho, ale vždycky používáme své vlastní myšlenky a názory.
A taky jsme si vědomi toho, že v této scéně je taky mnoho idiotů.

Zajímáš se o politiku ?

Studuji politologii. Politika znamená zorganizovat naše životy dohromady v jeden rozumný směr. Ale jak už jsem ti říkal: nenexistuje žádná politická strana, na kterou bych byl naladěný a se kterou bych něco chtěl mít.

Mohl bys svými vlastními slovy popsat styl vaší muziky ?

Hudba, kterou hrajeme je Punkrock s vlivama Oi! v anglickém stylu raných 80tých let. Od ostatních se odlišujeme hlavně saxofónem a v našich počátcích také ženským zpěvem, ale naše zpěvačka je nyní maminkou a tak zpívání ukončila. Myslím, že máme definitivně vlastní styl pro tvorbu písní. Je to občas melodické a občas agresivní. Záleží to na slovech.
Je složité popsat náš styl, tvoji čtenáři by si nás měli raději poslechnout.

Miluješ nějakou zemi na této modré planetě? A proč ?

Myslím, že je mi velice blízká každá země, kde jsem byl na dovolené, hlavně Irsko a Anglie. Ale myslím, že je rozdíl mezi tím být v nějaké zemi na dovolené a nebo tam pracovat. Já jsem zvyklý žít tady v Německu. Je to můj domov a cítím se tady určitým způsobem v bezpečí. Ale mám rád každé pěkné místo na zemi.

Olaf, byl jsi jako speciální host na CD Wake Up Call od Heros and Zeros.Tvé saxofónové pasáže tam jsou úžasný. Máš nějaké zajímavé legrační momenty z nahrávání ?  

Popravdě: celou noc jsem chlastal a vůbec jsem neznal písně, ve kterých jsem měl hrát, když jsem šel do studia. Ale zvládnul jsem to a poté jsme měli skvělou párty, kde HaZ hráli. Bylo to v Göttingenu, ve městě, kde bylo nahráno celé album.


A Tvoje oblíbená píseň / písně z tohoto debutního CD ? (A dej si záležet, protože to Marko bude číst taky
J)

Night City a Ghetto Anthem jsou mé oblíbené. Ale abych byl čestný, už dlouho jsem je neslyšel. Budu si je muset pustit. Pozdravuj Marka!!!!

Byl jsi Ty nebo jiný člen Stage Bottles jako host v nějakých jiných písních dalších kapel ?

Nahrával jsem s The Blaggers ITA, Red Alert, Peter and the Testtube Babies, Klasse Kriminale, Los Fastidios, The Porters a Heros and Zeros a s několika méně známými kapelami. Pódium jsem sdílel společně s The Frantic Flintstones, Newtown Neurotics (Steve Drewitt), The Prowlers a Mad Sin.
Myslím, že to bude všechno.

Kde si můžeme objednat např.trička a další věci ?

Trička budeme mít brzy. V tuto chvíli máme jenom polokošile. Můžete si objednávat skrze mě. Jsou buď černé nebo modré nebo bílé s pěkným emblémem růže se skříženými kostmi. Bude vás to stát kolem 30 Euro včetně poštovného.  

Kdy skinhead přestává být skinhead?

Když ona/on změní svůj postoj, třeba nová práce může změnit Tvé myšlení, i když jsi pevný, nebo když spousta kamarádů odejde, rodina může být důvodem, tvůj partner a nebo je to také o osobnosti, když třeba moc chlastáš a nebo se moc rveš. Ale mnoho lidí, kteří jako skinheads nevypadají nosí tento postoj stále v srdci.

Máte nějaké idoly (historické osobnosti)?

Neberte žádné hrdiny!
Ale v historii a i ve scéně je mnoho obdivuhodných lidí a já bych chtěl být jako oni, ale nejsem. (A je tam mnoho, mnoho takových, jakými bych byl velice nerad !!!)
Nechci někoho jmenovat a přitom zapomenout na další.

Kdo je veřejný nepřítel č.1 pro všechny ?

Sráči jako kapitalisti, fašisti, rasisti, diktátoři, znásilňovači a náboženský fanatici.

Můžeš mi říct něco o začátcích vaší kapely? Bylo to obtížné, nebo naopak ?

Nebylo to zase až tak moc obtížné, ale jelikož jsme napadali nácky slovně a fyzicky, stali jsme se pro ně důležitým nepřítelem. Několikrát se nás snažili napadnout a mnoho lidí si myslelo, že my jsme ti, kdo dělají problémy.
Ale naše cesta byla všemi přijata a my měli okolo sebe vždycky dost dobrých lidí, kteří bojovali s námi a na naší straně. Takže jsme šťastni. Bez nich bychom už dávno neexistovali!

Která kapela je z tvého hlediska úplně nejlepší z naší obrovské scény ?

Mám ti napsat znovu "Top ten" ?
Ale čestně: Bruce Springsteen byl jedním z těch, kteří mě inspirovali k napsání písní a to před 22 lety. Ale nikdy jsem se s ním nemohl ztotožnit, ačkoliv si myslím, že je v pohodě.
Taky miluju nějaký ten Jazz. Existuje spousta vynikajících Jazz-muzikantů.
Ale nejdůležitější věcí je pro mě Punkrock, takže se podívejte na předešlou otázku.

Kdysi jsem poslal mé ziny klukům z Revolution Times, ale nikdy jsem se nedočkal odpovědi. Jsou tak zaneprázdnění nebo tak arogantní, nebo co si o nich mám myslet ?

Pravděpodobně je to stejné jako s naším rozhovorem. Jsou příliš zaneprázdnění. Myslím, že pravděpodobně ukončili svoji činnost, protože Kim se stal tátou. Ale arogantní nejsou (doufám).

Prosím, nějaké pozdravy nebo hesla našim čtenářům ?

Stay rude stay rebel a nikdy nezapomeňte že jste byli Skinheads, i když už tak nevypadáte!
A buďte vždycky anti-fašistický, (ale taky občas anti-sociální!)