Rozhovor, který je pro mě tak trochu mezníkem, protože jsem oslovil kapelu, která formovala moji osobnost a která je "se mnou" přes 22 let !!!

A každodenní život punkera? Tak jako každý jiný člověk, uživit děti, bavit se, prostě užívat si život.“Chlapi, mohli byste (hlavně pro mladší čtenáře) prozradit svůj věk, záliby, rodinný stav (kvůli fanynkám) a zaměstnání ? V jedné staré písni z demo-živáku zpíváte „my nikdy makat nebudem“, tak by mě zajímalo, jestli si za tím stojíte :-D
No žádný mladík už nejsem (Zdeněk), nedávno mi bylo 45. Ostatní kluci jsou třicátníci. Jsem už jediný z původní sestavy a držím se hesla „my nikdy makat nebudem“…ale hodně let jsem jezdil s náklaďákem. Skleník(basa) je živnostník, David (bicí), prodává cement, Petr (kytara) barvy. Záliby, hlavně muziku, sport a já motorky, na nic víc není čas.

Takže  změnila se nějak podstatně sestava od dob vašeho počátku ? Od jakého roku prakticky hrajete? Byl to rok 1987 ?
SPS začínala v roce 1988, ale už od roku 1985 jsem měl kapelu MEGAWATT, v tý době už vznikla řada písniček pro SPS. Sestava se změnila několikrát, původní jsem zůstal už jen já.

Ve svém věku už asi máte děti. Pokračují ve vašich šlépějích punkáčů a nebo razí nějaký svůj vlastní independentní proud? Dalo by se vůbec nějaké „hnutí“ nebo hudba dneška s punkem srovnávat? Např. hip-hop, techno, d n´b atd.? Nebo punk zůstane punkem a vše další je jen náhražkou „svobodného vyjadřování“ ?
Mám dva kluky 15 a 18 let, oba dva poslouchají punk, ska, skinhead reggae a oi!. Jeden je punker a druhý skinhead, jsem vážně rád že jsou kluci po tátovi. Bubeník má 5 měsíčního kluka, ostatní na tom teprv budou pracovat.

Co berete jako největší přehmat nebo „prohru“ kapely za celou tu dobu vašeho působení?
Za těch 23 let co hrajeme jsem žádnou prohru nezažil, hraju pro radost a jsem rád, že textama můžu lidem něco říct. Jsem fakt spokojený, jinak bych nemohl hrát 23 let a doufám, že ještě nějaký rok vydržíme.

Je jisté, že každý malinko mění své názory s tím jak nabývá zkušenosti a jak stárne – moudří ;-) V písni „Máma“ už také nezpíváte „nic neuznávej – jenom anarchii“. Co vás přesně vedlo ke změně tohoto textu? Nebo za tím stojí vydavatelská firma ?
Na koncertech zpívám text v Mámě tak jak má bejt. Je to o mém kamarádovi  (Obloukovi), kterého jsem už 20 let neviděl. Na desce Jsme v hajzlu (rok 91) jsem to nezpíval záměrně kvůli jednomu pánovi (Polák se jmenoval), vedl tady určitou skupinu lidí a kvůli týhle písničce jsme měli rozdílné názory.

 Je neuvěřitelný, že takovou legendu, na které jsme vyrůstali, teď můžeme vidět několikrát do roka. Kde berete čas a sílu hrát? Vždyť za posledních pár let jste vydali 2 nové desky. Jste s nimi na výsost spokojení?
Tak síla mi už ubejvá, ale tím že lidi na SPS stále chodí, dostávám chuť hrát dál a dál. Času kvůli hraní moc nemáme, každý pátek a sobotu jsme na cestách. Za rok máme okolo 90 koncertů. Pořád nás to ale baví.

 Jaké kapely z Československa si nejvíce vážíte a proč? S kým byste si rádi zahráli ?
Vážím si všech kapel, co pro punkovou scénu nebo i undegroundovou hodně udělali, ať už NVÚ., Plexís, Slobodná europa, Extip, Garáž, Jasná páka…
Každá kapela chtěla prostřednictvím hudby něco říct, otevřít lidem oči a o to v týhle muzice jde. A ze zahraničních mám splněno, hráli jsme s Exploited, Dammned, Adicts i se Strummerem z Clash. Co víc si přát…

Zajímalo by mě, jestli za ty roky máte sepsané třeba nějaké paměti. Bylo by to určitě nesmírně zajímavé !!!
To nemáme, ale už jsem dostal nabídku k napsání knížky. Uvidíme, jak na to bude čas, možná v důchodu. Určitě by to za to stálo, za dobu hraní SPS máme neuvěřitelný příhody.

 A co čistě porevoluční zmatená doba? Měli jste tuto dobu raději než třeba tu dnešní? Zažívali jste na vlastní triko třeba nějaké nesnáze ohledně útoků nácků na vaše koncerty atd.? Hnutí skinheads značně za tu dobu vykrystalizovalo..takhle vám to asi vyhovuje víc, ne? :-)
Po revoluci byl největší rozmach punkové hudby, lidi byli nadšený. Jezdili sem kapely ze zahraničí ,nikdo nic nezakazoval. S náckama byl v 90. letech na pár koncertech problém (mám z tý doby krásný porcelánový zuby :-D ). V dnešní době žádný problém není.Chodí na nás punkeři, oi!, prostě každý, kdo má rád muziku, lidé se na koncerty chodí bavit.

Kapela jako vy snad ani nemůže mít nějakého odpůrce. Nebo ano? Pokud jo, tak proč ? Jak vlastně vypadá každodenní život punkera ? :-) Na cestě je spousta překážek, že?
Vždycky se najde někdo, komu se něco nelíbí. Je to názor každého člověka. Žádný problém ale nemáme. Myslím si, že nejsme problémová kapela. A každodenní život punkera? Tak jako každý jiný člověk, uživit děti, bavit se, prostě užívat si život.

Nikdy jste klišovitě a trapně nezpívali třeba o trávě. Jste založením protidrogoví a berete travku jako špínu? Jaké s tím máte zkušenosti?
Nikdy jsem trávu nehulil (neříkám, že jsem to nezkusil), ale nemám potřebu to dělat. Neodsuzuju lidi co si občas pokouří. Tvrdý drogy zásadně odsuzuju, mám pár kamarádů, kteří dopadli fakt špatně! Jednu písničku jsem složil přímo na to, je na CD Století chaosu a jmenuje se Poslední.

Z novějšího alba se mi nejvíce líbí píseň „Klec“ s agresívním nábojem plným vzteku. Inspiraci přinesl sám život? Jak se díváte na nápravu individuí ve vězení ??? Je to správná cesta pro člověka, který se tam ocitne poprvé a je třeba jen justiční omyl nebo politický vězeň ?
Skoro všechny texty co skládám jsou ze života, buď jsem to prožil sám nebo někdo z kamarádů. A politika? Jak vidím ty nabubřelý politiky v televizi mám strašný vztek, z toho pak vznikají ty nasraný písničky. Hodně jsem si to užil u poslední desky Útěky z reality, je tam nasranost i vzpomínka na kamarády co nejsou mezi námi…prostě život. Každý z nás může udělat nějaký průser, pokud má dobrý kamarády a vůli se vrátit, tak se to zvládnout dá. Doufám, že za politiku už v dnešní době sedět člověk nepůjde.

Nechtěli byste nahrát staré písně znovu v dobré kvalitě ? Spatřujete v dnešní době pokus o cenzuru ze strany systému ? Poupravujete kvůli tomu třeba nějak písně ? Dříve byl nepřítel jasný – totalitní režim. Ale dnes to asi není o moc lepší..nebo ano?
Asi by to nemělo význam, lidi to mají zafixovaný z tý doby a ztratilo by to kouzlo. Necháme to tak jak to je. Písničky neupravujeme, každý si najde v textech to svoje,i když plno skladeb vzniklo za komunismu. Pár písniček sedí i na dnešní dobu.

Jerry prý kdysi hrával s IPB. Prý z toho období existuje i studio nahrávka, kterou má doma v šuplíku a nechce ji šířit (z jistých důvodů). Je to pravda? Informaci jsem získal od jednoho sběratele, který ví snad všechno co se kdy šustlo :-)
Tak o tom by vám víc řekl Jerry, moc o tom nevim. Užívá si teď pohodu domova, občas si s náma zahraje, tak se ho na to zeptám.
Tak teď už jsem vyčerpal všechny tvoje otázky, díky moc a ať se daří!
Zdeněk SPS