Zdravím S-CORE! Byl jsi mi představen jako tzv.rapující skinhead. Řekl bych, že toto nemá v naší zemi obdoby. Rap je povětšinou o hulení, promiskuitě a tak nějak o ničem :-) Výjimkou jsou snad jen Wohnout a Marpo. Víš ještě o nějakém jiném interpretovi, který stojí na stejných základech jako Ty a ti dva jmenovaní?

Mno rapující skinhead.. To je značně zavádějící. S původními skinheady mám společnou snad jen apolitičnost.
Dovol, abych Tě poopravil, rap (je pouze prostředek) není o hulení, hiphop je o hulení :)
O nikom podobném nevím, sám se snažím dělat něco originálního, nového.

Vím, že máš úspěchy, zpíváš o tom i ve svých písních. Spolupracuješ s někým na dalších projektech? Ozývají se Ti ze zahraničí a nabízejí např.produkci Tvých nahrávek?

Ze zahraničí ne, nějaký tuzemský producent se občas ozve s nabídkou spolupráce, ale tyhle věci já kategoricky odmítám. Vystačím si sám, se svým malým labelem. Od prvních tónů až po koncové práce na projektech. Nikdo mi do ničeho nemluví, netlačí mě termíny, nikdo mě naškatulkuje do stylu a můžu být otevřený, vyhraněný v názorech a vůbec, mám volnou ruku.

Myslíš, že je v pořádku, že se hip-hop dostal z undergroundových vod do těžkého businessu? Pokud to není tajemství, tak jak jsi na tom např.Ty? Vydělává Ti Tvá tvorba? Dá se rapem skutečně tak rychle zbohatnout? Co je hlavní podmínkou pro úspěch? :-)

Mno měl bych asi říct, že to v pořádku není, ale je mi to jedno. Tyhle věci už jdou od určité doby mimo mě...
Hudba mi nevydělává, protože jsme neziskový label, alba jsou distribuována elektronickou formou zadarmo. Asi by se dalo něco málo vydělat, ale na nový Superb by to zřejmě nebylo.
Pár prvoligových interpretů vydělává, ale to je špička ledovce. Většina lidí se topí na špatně ozvučených koncertech s průměrným věkem od 13 do 16 let, za mzdu, která stěží pokryje náhrady za cestovné apod.

V čem spočívá vlastně hip-hop? Ve svých písních napadáš hodně „new ery“ a podobné výstřelky. Jde o něco co s původním hip-hop stylem nemá co dočinění? Popiš mi co vlastně hip-hop vyjadřuje. Jde o životní postoj, životní cestu nebo jen další tvář revolty?

Omlouvám se, ale tohle jsem řešil už tolikrát. Odpověď je v mých textech.

Pokud vím, tak jsi psal, že rapu neholduješ mimo svoji tvorbu :-) Posloucháš spíše metal a punk. Poslechneš si také Oi!? Mohl bys mi napsat pár kapel, na které nedáš dopustit a které posloucháš ať se děje co se děje?

No.. Oi! minimálně, občas si poslechnu 4skins nebo The Last Resort, ale to opravdu jen vyjímečně. Hodně poslouchám gothic rock, líbí se mi ženské vokály utopené v reverbu a takové ty motivy smrti, andělů apod. Je to hodně různorodé, z těch známějších mám teď v mp3ce BFMV, Forever Slave, A.I.L.D, Rise Against ale taky třeba Placebo.

Proč jsi se rozhodl dělat rap? Pán bůh za to zaplať! Jsi oživením celého toho kolosu. Jsi jedním ze základních stavebních kamenů českého rapu? Byla to pro Tebe cesta jak se jednoduše vyjádřit aniž bys uměl na něco hrát? Nebo jak se vlastně dejme tomu streetmuzikální člověk (např.punker) dostane k tomu dělat rap a dělat ho setsakra dobře?

Za tím rozhodnutím nestály nějaké vznešené ideály. Nikdy jsem nepředpokládal, že to, co dělám, dojde někdy takhle daleko. Já vím, že to možná zní jako fráze, ale je to tak. Já jsem se chtěl vždycky jenom nějakým způsobem „vyřvat“ z věcí, které mě v dané době trápily. Tyhle věci se ovšem samozřejmě časem měnily a dooscilovalo to k tomu, jak to vypadá teď. Nikdy jsem nepomyslel na to, že album budou slyšet tisíce lidí.

Já umím hrát na hodně nástrojů, už v době, kdy jsem začínal rapovat jsem docela dobře zvládal hru na piáno a akustickou kytaru. Mám několikaleté hudební vzdělání :)

Jsi vlastenec, takový ohrožený druh :-) Tvé písně vypovídají o tom, co Tě skutečně trápí. Je něco co bys chtěl sdělit lidem, čtenářům, národu? Něco co se Ti do písní nevešlo?

Co se mi do písní nevešlo, se vleze jindy :) Já nevím, snad jen obligátní otřepanou frázi: nenechat se kontrolovat všeobecnými názory, trendy. Zůstat svůj.

Pokud si nenechám ujít následující otázku, tak :-) : orientuješ se nějak v dnešní skinhead/punk scéně? Ke kterému směru se potažmo hlásíš? Nebo jsi individualista s vlastním názorem a stylem a k ničemu se neřadíš? Jsou Ti sympatičtí kališníci (tj.původní česká odnož skinheads)?

Neorientuji. Škatulky jdou mimo mě. Nehlásím se k žádnému směru, protože můj názorový záběr je kompilát mnoha odlišných myšlenek a ideologií.
Kališníci.. To je složitější, hodně kluků začalo inklinovat k větvi WP a v současné době vůbec nevím, jaká je situace, takže si vůbec netroufám zaujmout nějaké stanovisko :)

Nedávno jsi napadl samplování a krádeže tracků u jiných „umělců“? Tvé tracky jsou kolikrát tak emotivní, že mi při poslechu (a to i opakovaném) běhá mráz po zádech :-) Kam na ně chodíš? :-) Musí to být těžké zkomponovat takové nóbl skladby, nebo ne?

V podstatě to není vůbec složité. Dělám hudbu dlouho, mám určité zkušenosti. Když na tom člověk 6 let pracuje, jde to pak relativně snadno. Celé dětství jsem měl přístup k nástrojům, knihám, tak na tom teď de facto stavím :)

Pracuješ momentálně na dalších písních? Tvá tvorba je jako droga...musí se poslouchat neustále do kola a chci ji čím dál víc :-)

Pracuju :) Dokonce jsem v nedávné době opět investoval do labelu a rozšiřuji zázemí. Rozhodl jsem se masivněji zapojit do věcí elektrické kytary a občas mi to dojede až do nějakého pseudo-punku, nebo nevím, jak to označit. Takže hodně nových věci už asi bude nu-metalového ražení. Cítím, že se to dost vyvíjí.. Rapu zůstávám stále věrný, baví mě, ale občas si prostě hodím něco, kde se dá zazpívat. Líbí se mi kombinace a rád experimentuju.

Co třeba Ty a tetování? Plánuješ do budoucna nějaké?

Neplánuju :)

Asi rád chodíš střílet :-) Myslíš, že je v dnešní době už bohužel nutností nosit u sebe zbraň? A stačí plynovka nebo by člověk neměl váhat a pořídit si skutečnou?? Odvolání, jak se zdá, stejně pak není. Justice stojí úplně na jiné straně než na straně poctivých lidí.

Nutnost to není. Hodně záleží na situaci a prostředí, ve kterém se pohybuješ. To samé platí o plynovce. Plynovka je v podstatě efektivní pouze s municí nonivamid ráže 9 mm, resp. 120mg, což je u nás myslím nepovolená dávka, a viděl jsem v obchodech max. 50mg a to pouze v použití na zvířata.
Máš pravdu, že justice řeší většinu případů, ve kterých byla použita střelná zbraň, velice nešťastným způsobem. Myslím si, že naše zákony o střelných zbraních šikanují slušné lidi.

Co míníš výhledově jako dospělý člověk udělat? Takové dlouhodobější cíle :-) ?

Já nevím, chtěl bych se toho hlavně dožít, nějak se prokopat životem až k bodu, kdy budu spokojený s tím co dělám a budu spokojený sám se sebou. Chtěl bych jednou seknout s hudbou a žít normální život se svoji vlastní rodinou a ženou, které nebudu muset být nevěrný.

 

Až…
Okej, dámy a pánové
Rád abych vám představil toho nejlepšího člověka na světě
Mě, S-core - tenhle track je pro všechny moje lidi

89 narozenej v Opavě v naší zemi
hozenej do nejistoty - Pak padly mantinely
Pořád jsme to my (my) - Pořád jsou to naše Čechy
Samo to nebude lepší progres musíš tlačit zevnitř
Vidím lidi kolem sebe (problémový občany)
Agresivní idioty - Neschopnost se zařadit
Sociální politiku - rasismus naruby
Vítej v naší zemi kdy se podporujou zloději
Koruptívní prostředí - Daňový podvody
Podnikatel vojebává dělníky a studenty
Úřady a byrokrati, idioti, smažky
Komunisty v parlamentu měli dávno zavřít
Vychoval mě Masaryk, Smetana a Wolker
Vychoval mě otec a vychoval mě dobře
Potom přišla chyba  - Ano, zavadil jsem o rap
Vole další čtyrky roky dělal hudbu jako S-core
Když to u nás začínalo - Pomáhal jsem stavět
Ale nemůžu v tom pokračovat - Stavěli jsme špatně
A teďka stojím s Harringtonen - Bůh na jiný straně
Ale pořád melu pravdu - skinhead nebo raper

REF. CENZUROVÁN
Až ti zavřou práci a zapálí nám vlajky
Až ti doma před barákem zaparkují tanky
Až ti … vezme děti a pude je zabít
Až sundají prapory ze státních hranic
Až budou…navštěvovat… školy …populaci…ní holky
Atentáty bomby, - Máme volný pohyb
měli jste jít volit

Vážně nejsem extrémista, nejsem radikál
V každý zemi na světe jsou celkem jasný pravidla
A ty je musíš respektovat - Zákony jsou realita
Pokud tito nesedí, tak co tě drží táhni jinam
Kdybych musel emigrovat - Kdybych musel zradit
Tak rozhodně bych zavřel hubu děkoval bych za azyl
Snažil bych se přizpůsobit - Nedělal bych problémy
Našel práci, bydlení a respektoval cizí zemi
Respektoval cizí lidi, svoje nový sousedy
U nás tihle ksichti jenom okupují úřady
Plnou hubu keců pořát nějakej zákon
Máváš tady paragrafem - sám jebeš právo
Na základní školách - Zatím děcka berou drogy
Internet a televize mají špatný vzory
A televizní seriály - Sračky jedou denně
Časopisy chrlí články jak být správný kretén
Prosím hajzle nes…
Dneska nebudeme diskutovat
Postavíš se mému IQ nemáš šanci - hoď si provaz
Svět je plnej idiotů, svět je plnej kryplů
Ale tebe nejvíc sere že tě zničil člověk z gymplu

Hned teď
Hned teď  - Ale neříkám že zdechneš
Ale nebudu ti lhát, brácho ztrácíš hodně krve
Je to hned teď - Já vim čekají tě v pekle
Ale nevzdávej to hlavně -  ještě není konec
Dejchej - Hned teď 9 milimetrů bejbe
Nejsem gangster chápeš nikdy sem to nechtěl
Je to hned teď  - Vydrž sanitka už jede
Zvládneme to, budou tady ještě jeden refrén

Vole jdeme ve tři ráno jdeme Brno směr Lesná
A táhnu toho idiota - Z hospody z centra
A dvacet metrů od ulice podchod a světla
A proti nám jde skupina a je mi jasný co nás čeká
Hajzl tahá kudlu a začne něco mluvit
Šermuje jak malej fakan, do prdele kurvy
A kámoš na plech, začne kecat
Začne ho provokovat - Rozběhne se proti němu
Nechápu co dělá kurva
Za pár sekund později, ho vidím na zemi
A krásně rudý oblečení teďka barví obrubník
A můžu něco dělat, když ten hajzl nemá zábrany?
Musím jednat ztrácí krev tohle musím zastavit
Ale můžu leda hovno - Tak vytahuju ostrou
Nikdo tady nechce problém, tak to prosím polož
Mám první slepej tak si kurva dávám pozor
První půjde nahoru a potom tenhle kokot
Já jsem v životě nemířil na živej cíl
A ty mi tady dáváš dobrej důvod, abych to zkusil
A ty mi tady podsouváš blbej psychotest
Seru na to natáhnuto připravte se game over

Zabij HipHop
Vystupuju z první řady s potvrzením popravy
Vybírám si rovný kšilty, hippiesáky, mladý smrady
Květovaný fetky dneska skončí bez kytary
Průstřel hlavy na chodníku, střeva na zdi
Dostanete míry, které jste si všichni přáli
Dostanete smrt, pro tebe a tvý kamarády
Dostanete smrt, devět milimetrů do hlavy
Nevim jak se vyjádřit - Zabijeme feťáky
Zabij hiphop - Subkultura musí zemřít
Bojkotujte akce, nekupujte český desky
Zabij hiphop  - Hajzle ničí nám to děti
Nepodporuj kulturu co toleruje fetky
Interpreti děvky - Zahoďte ty jointy
hippiesáci posraný neserte sem drogy
Zabij hip hop
Seru tvoje plný kluby
Rovný kšilty bez názoru, ovce umí jenom hulit
Zakázal bych New ery a dovoz těhlech hadrů
Nahnal děcka do školy a ukázal jim pravdu
Nasadil bych zákony na drogy jako v Thajsku
Hajzli
Dostanete facku
Ubožáci, feťáci, idioti, trosky
Nechci aby moje děti žili v týhle společnosti
Nechci módní styl, který podporuje drogy
Oslavuje idioty, dělá z babců bohy
Na ulici budou zombies, uvidíš za pár let
Díky těmhle lidem začneš hiphop vážně nesnášet
Nezapomeň že ti kurva v těle proudí česká krev
Tak reprezentuj svoji zemi, reprezentuj odkud seš
Řeknu ti jak dopadneš, když půjdeš touhle cestou
Ve dvaceti impotentní, nepostavíš péro
Ve dvaceti impotentní, zažiješ peklo
Budeš vstávat na ulici permanentně s depkou

REF,
Zítra se probudíš a seberou nás všechny
Daj ti pytel přes ksicht a postaví tě ke zdi
V oblečení na spaní vypadáš tak sexy
Krev, hvězdy - Lásko ještě nespi
Zítra tě probudí zvuky jejich aut
Majáky o 5ti ráno, ještě bude tma
A už nebude čas abych řekl mám tě rád
Připravit zbraň zamířit - Zítra se probudíš
A seberou nás všechny
Daj ti pytel přes ksicht a postaví tě ke zdi
V oblečení na spaní vypadáš tak sexy
Krev, hilzny, hvězdy - Lásko ještě nespi
Zítra tě probudí zvuky jejich aut
Majáky o 5ti ráno, ještě bude tma
A už nebude čas abych řekl mám tě rád
Připravit zbraň zamířit - pal

Go, go, go, go, go, go, go,
hej shawty
It´s your birthday
We gon´ party like it´s you birthday
Hej vyděl jsem ten klip ggg g-unit hovno
A myslel jsem že vysílají z Liberecké Zoo
Z pavilónu opic - Nějaký zoofilií porno
Kdo oblíkl těm zvířatům kšiltovky s logem Boston?

Další podzim

Přichází další podzim, S-CORE, nachlazenej, sleduj brácho, ani jedno sprostý slovo!
Jako vždycky bez podpory, není to lehký,
Není vo koho se opřít - začínám mít pocit, že to není dobrý,
i když není vhodná doba, všechno se mi hroutí pomalu před očima,
jedu znova, sere mě škola,  furt hledám něco víc, stále hledám pro co žít,
stále hledám nějakej cíl,  chybí mi ten čas, kdy jsme byli spolu,
už to nechci vracet zpět, to asi nemá cenu, už se adaptuju, já si nestěžuju,
všechno začíná znovu a já už nemám čas, abych zvládal další vztah,
možná ani nechci, snad je to tak lepší , nostalgický texty nepiš.
Vím, byly chyby, teda hlavně z mojí strany, já vím nikdo nejsme dokonalý, co jsme si slibovali,
ale ty máš na víc, takže sorry jdu si sbalit.
Ref: Čas zavál stopy,  vidím jenom prázdnej chodník, slyším naše kroky , přichází další podzim,
čas zavál stopy,  já už vážně nechci prosit, už jsem spálil mosty,  neboj všechno bude dobrý

Jsem normální kluk za mnou 18,  už to nejde přejít, už tu nejde jenom stát, nechci poloviční vztah, já chci full contact, už to dávno neni hra, ale naše cesta, dneska bez sprostých slov, jedna z mála jistot,
hledám prostor, mám dost keců, dejte mi pokoj , kam na vysokou , co je tvůj obor,  všichni chcete poučovat , stejně víte ...
vím, že to přeháním se sprostými slovy,  občas nedokážu kontrolovat o čem vlastně mluvím, nikdy jsem to neměl rád, když jsem musel poslouchat,  co bych měl dělat a teď to cítím naopak,
v srdci pořád punk, ale potřebuju pravidla, společnost mě ovlivnila, člověk stárne,
mám se cítit provinile,  když chci ke snídani noviny a kafe.


Měl by sis uvědomit vole
 
Yeah, měl by sis uvědomit brácho
  Měl by sis uvědomit, Markety, Hypernovy, 
  ničíš maloobchodní síť, ničíš naše lidi,
  nakupuješ na stánku vietnamský hadry a zaměstnanci české firmy dostávají výpovědi, 
nemůžou konkurovat levným cenám z Číny, zatrhl bych import a dal další omezení,
  kurva jde to změnit? A nebaví mě sedět
jsem CZ - jsem hrdej - jsem sakra z české země,
  kurva kde je naše hrdost, národ v piči, pojďme postavit TO co nám zničili komunisti,
  naši krásnou zemi a vyčistit svědomí, udržovat historii jako naše sdělení,
  pro budoucí generace, pro naše děti, vědomí, integrity, pro českou zemi,
  
  lidi pojďte volit, je to jako v bordelu, studenti do exilu, vždyť tady máte rodinu,
  tady je tvůj domov a narodil ses tady, prodáváš se ven jen za další eura, prachy,
  tady nejsi šťastný, tak proč asi? Chováš se jak děvka, prodáváš se za prachy
  
  R: Umírali naši lidi, neznáte historii,
  vidím starý hroby, a opuštěný opevnění, za českou zemi, za lidi kteří padli,
  minulost a respekt, upadá v zapomnění,
  proč trpěli naši lidi, neznáte historii,
  vidím starý hroby a nepoužitý opevnění, za českou zemi, za lidi kteří padli,
  minulost a respekt nesmí upadnout v zapomnění
  
  Držím v ruce českej prapor, vidím další generaci, banda hloupých dětí, konzumní a krátkozrací,
  nevíš po čem chodíš, máš hubu plnou keců, táhni do knihovny a už na mě radši nemluv,
legie, letci, Anglie, revoluci, kluci jako ty, kurva važ si té svobody,
  nevíš co to stálo a jak dlouho jsme čekali, kolik lidí pro to padlo, uvědom si kolik!
  
  kurva táhni do školy, mluvíš jako kokot, legie, Zborov, československo, pokrok
  První republika, než přišla válka, opevnění, bez výstřelu, padli tanky, Polsko, láska,
  vyjebali s náma, Francie a ostatní, nechali nás Hitlerovi, nechali nás kurvy,
  hrdinové z Anglie se vraceli, do cely, položený životy, kurva zkus to ocenit,
  
  země položená válkou, dostává zase pěstí, volby, davy rudé hvězdy,
  náměstí, komunisti, potom už jen cely, mučení a provazy,
  oběšení, smrt, pláč, pozůstalých, další hroby,
  stigmata doby, spoustu smrti pro nic, uvědom si, chápeš, umírali lidi, pro naši zemi
  
  R: Umírali naši lidi, neznáte historii,
  vidím starý hroby, a opuštěný opevnění, za českou zemi, za lidi kteří padli,
minulost a respekt, upadá v zapomnění, proč trpěli naši lidi, neznáte historii,
  vidím starý hroby a nepoužitý opevnění, za českou zemi, za lidi kteří padli,
  minulost a respekt nesmí upadnout v zapomnění
  S-CORE