RED INSECT

Vaše kazeta „Viva Republica“ je nahraná v dost profesionálním stylu (čistota zvuku, mixáže…). Je to díky perfektní akustice a vybavenosti DDM v Rakovníku nebo jen a jen vaše dřina a zkoušení?
Díky, ale mohlo to být lepší, alespoň co se týče kazety (ty budou snad už příště na míru). Dům Dětí a Mládeže nám moc pomohl. Ale nedá se říct, že jeho akustika je perfektní. Nahráli jsme to jako koncert bez lidí, takže velkou práci s tím měli zvukaři. Byla to ale sranda, když už jsi měl ¾ věci hotový a pak to někdo zkazil a muselo se to nahrát celý znovu.

V bookletu posíláte do prdele speciálně i komunisty. Vaše texty jsou ale hodně proti sociální nespravedlnosti – přikláníte se vůbec k nějakému idealistickému spektru?
Neřadíme se do žádné škatulky, ale musím říct, že k myšlence anarchismu nemáme daleko – nemáme ale rádi takový škatulkování.

Mohli byste se nám teď trochu představit?
Sestava od června 2003: Parfa-zpěv, Sakor-bicí, Dolek-basa, Kuba-kytara

Od začátku je vaše složení takovéhle a nebo proběhly nějaké personální změny?
Red Insect vznikli v srpnu ve složení: Parfa-Z, Sakor-B, Imra-K a David-B – v této sestavě jsme nahráli MC/CD Viva Republica a split s Non Conformist. Pak odešel David a přišel Dolek-Basa. V této sestavě nahráno MC/CD Police Bastard. Potom odchází Imra a Dolek a kapela má půl roční pauzu. Přichází Netty-Kytara a Zděnda-Basa. V této sestavě nahráno CD z německého tour Live in Hamburg – benefit pro AFA – vyjde v březnu 2004 – vydává ACV Litvínovsko. Po roce odchází Netty a Zděnda, vrací se Dolek a přichází Kuba-kytara ---- to je hustý, viď? Haha.

Cítíte se být anarchistickou kapelou?
Jak už jsem psal, nemáme rádi to škatulkování, ale k myšlence anarchismu nemáme daleko.

Jaký názor na anarchisty / anarchii celkově vlastně máte?
Ve své podstatě máme vztah kladný, ale pojem anarchie je dost široký a každý má pro něj jiné podání – náš názor je myslíme cítit z našich textů.

Myslíte si, že jsou ve scéně na místě předsudky proti skinheads ze strany punkerů?
Předsudky na místě určitě nejsou, když stojíme za stejnou věc, ale ruku na srdce, i skinheads mají předsudky (a nemyslím nácky) proti punks a anarchistům – tedy aspoň v ČR.

Myslíte si, že jsou socialističtí skinheads doménou jen Z a J Evropy, nebo že mají šance pro boj za jejich ideály i u nás, v post-komunistické zemi?
Myslím, že jsou opravdu doménou jiných států a ne ČR. No, ale nediv se, když jsme post-komunistická země. Takže ten, kdo chce myslet trochu sociálně je hned komouš-to je na dlouho

Vydání vašeho CD jste si asi financovali sami, ne? Máte v plánu nějaký nový počin?
Ano, Police Bastard jsme vydávali sami stejně jako Viva Republica, jen split s Non Conformist vydával Šroub – Emergency Records a Live in Hamburg – benefit pro AFA - vydalo ACV Litvínovsko. Máme v plánu nahrát 7“ split s Němou barikádou. Už to mělo být venku, ale kvůli změnám v kapele se to trochu protáhne a bude to benefit pro Anarchist Black Cross.

Pokud se nová věc bude ubírat stejným směrem, není co řešit. Nebo snad chystáte nějaké krokolomné změny ve stylu, v textech…?
Styl kterej hrajeme nám naprosto vyhovuje – nechceme ho měnit a i textově se budeme ubírat stále stejným směrem. Neumím si představit, že bych řval o chlastu, kurvách, drogách……..

Ovlivnily vás nějaké české (punkové či jakékoliv jiné) kapely?
Ze začátku nás ovlivnily klasický punk kapely, ale to se časem vytříbilo na rychlejší, političtější punk.

Hudební vyzrálostí a promakanou textovou stránkou mi připomínáte naše Rat-Race – znáte je?
Ano, známe Rat Race, myslím, že oni jsou víc houpavější, víc takový HC. Moc mě potěšilo jejich CD-demo / live.

Na vaše album „Police bastard“ byly kladné ohlasy především ze strany španělských a francouzských RASH /Red § Anarchist Skin Heads/…mnozí tupci z východní Evropy se ale stále mylně domnívají, že tito skins jsou stalinisty atp. Jaký je váš názor a postoj k těmto skinheads, i když třeba osobně žádné neznáte?
Já jsem se osobně s RASH ještě nesetkal, a nemám o tom hnutí žádný informace. Neznám jejich program……..sorrrry

Jaký je váš postoj k Dělnické Třídě?
Dělnická třída-pracující lid je základ, na tom základě se staví společnost a ve společnosti svině, který stále něco vyžíraj, poroučej atd. ….. ale komu jinýmu než dělnický třídě….žerme bohatý a kapitalistický svině. ROVNOST PRO VŠECHNY!!!

Máte návod jak dosáhnout spravedlivé společnosti?
1) všichni si musíme zamést před svým prahem
2) budeme se muset naučit rovnosti, solidaritě, toleranci…..

Můžete mně popsat ideál vašeho žití a bytí? Vaší ideální vysněné společnosti?
Vysněná společnost..,bez bezpáteřních bastardů a posluhovačů systému…viz.otázka č.15

Kdo je podle vás nepřítelem č.1 pro nás pro všechny?
SYSTÉM

Pořád někde z kdejakých průzkumů čtu „Anarchisté a skinheads nám škodí“. Co byste vzkázali autorům takových prognóz a co myslíte, že tím sledují…nebo je to jen vyplňování okurkové sezóny?!
Že by anarchisté škodili? To jsem nečetl nikde,nevím jestli 1 rozbitá výloha se dá srovnat s vykořisťováním, hladomorem, válkama…..asi pan novinář dostal někde na demonstraci kostkou do hlavy.

Jaké jsou vaše emoce ze stále více vzrůstající moci parlamentních byrokratických zkostnatělých stran a státních institucí?
Naše emoce neznají mezí….haha. Všechno dělaj špatně.

A co takhle strany tohoto aparátu jenž se nazývají „komunistické“ a přitom jde jen o darmožrouty a státní kapitalisty?
Jasně, dostanou se ke korytu a z jejich sladkejch řečí se začnou stávat svinstva.

A nějaký vřelý a „přátelský“ vzkaz pro trockisty, stalinisty, … systemáře?
Budiž vám země lehká

Na koncertě jsem ve vaší blízkosti viděl Vladimíra Franze. Jak jste se seznámili s touto osobou? Vypadalo to, že se mu vaše vystoupení v Rakovníku docela líbilo.
V.Franze nejvíc znal Netty, který má v Rakovníku tetovací studio a V.F. k němu chodí. V.F. říkal, že se mu naše hudba líbí, ale tak ½ koncertu, pak to prej jede furt stejně……no, ale je pocta toto slyšet od člověka, kterej vyučuje a dělá hudbu k filmu.

Jste jistě v úzkém spojení s AFA. Myslíte, že dělají užitečnou práci? A pak druhá věc…že napadají skutečné fašisty?
Ano, jsme spojeni s AFA a jsme přesvědčeni, že dělaj dobrou a užitečnou práci. Teď je těžký rozeznat nácka od sportovce – AFA má monitoring, ale občas se trefí vedle. Náckové by to měli mít viditelně napsaný na čele a nedocházelo by k takovým nepříjemnostem.

Máte k prodeji nějaké suvenýry? Haha, myslím třeba trička, placky…kde si můžeme objednávat?
Máme v distru MC,CD Police Bastard, trika, nášivky, placky…Věci jsou také k dostání u Emergency, Papagáj, Insane Society, ACV Litvínovsko atd.

Zdá se, že jak sexismus, tak na druhé straně feminismus je trend, který se k nám přetahuje ze západních společností…jak na to? Kde je ta hranice mezi oběma proudy?
TOLERANCE, nedělejme druhým to, co by vadilo nám a ŽIJME NAPLNO.

Plány do budoucna?
Nahrát už konečne materiál na 7“ s Němou Barikádou a pak po neustálejch personálních změnách bejt pohromadě alespoň 5 let.

Chtěli byste něco vzkázat (komukoliv, kdekoliv) ?
Žijte, nepřežívejte….stavte se proti!!!!!!!!!!

Máte nějaké motto, které by nás všechny mělo provázet?

BOJUJTE PROTI FAŠISMU! RASISMU! KOMUNISMU! SYSTÉMU!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!