Pöblers United

S touto kapelou jsem se poprvé setkal v TV shotu o BBB z Prahy, aniž jsem vůbec tušil, že tu úžasnou a geniální skinheadskou ska píseň mají na svědomí právě oni! Až v Bulldogu No.12 jsem je objevil a byl to asi nejlepší dárek jakej jsem mohl dostat (slavil jsem tehdá narozky). Podle textu a výzoru kapely jsem se dovtípil, že to musí být právě oni, jejichž píseň mě od té doby pronásleduje pokaždé, když si obouvám své 10´ martensky…walking on the streets of my home town, in my heart I carry the banner of 69…
A od té doby už jsem je neopustil! Z Walzwerk records jsem si za těžký prachy objednal jejich EP FULL CONTACT – The Pride of East Göthenburg, kterému jsem věnoval o mnoho let později kolonku „Nostalgie“ v prvním čísle tohoto fanzinu!!
Pár měsíců po jejich čtyřpísňovém EP se do našich dister dostala kazeta se šesti vály, ale řekl bych, že to nejlepší je právě na vinylu. Nikdy se nedá zapomenout na kráčející boty, na lemující ohrnuté džíny a na zakomponované rudé názvy písní jako Spirit of Oi!, Kamikaze 95 nebo SteelCap Boot na zadním obalu. Song Antifascist skin je hymnou, je mojí modlou…a stal se hybnou silou a milníkem pro mnohé kapely (z dlouhého výčtu snad jen The Protest, Styrian Bootboys…).
Taktéž nesmím zapomenout na jejich zúčastnění na švédské antirasistické kompilaci SHARP kapel Screams from the Gutter. Tam zabodovali vedle výše jemnované písně také atakující Smack the Hippies! Že by něco neobvyklého u striktní skinheadské SHARP kapely? Ani bych neřekl :o) Tak by to mělo být se vším všudy a já se nemůžu bránit tomu, že to ve mně vzbuzuje ohromnou úctu k tradici a neskutečný respekt k této bandě skinheadů!!! Pokud si pozorně přečtete jejich inlay, tak zběsile útočí na prasata typu: žurnalisti, politici, rasisti, feťáci, hipísáci, náckové, drogy, média, naši oblíbenci ze středních vrstev…
Naopak velká děkovačka patří pivu, Redskins Malmö Crew, zemi Vikingů, kšandám, botkám a tak. Co ctíte, najdete právě tam.
Ani pořádně nevím, jak bych vyjádřil lépe úctu k této kapele. Dole přeložený rozhovor je bohužel jediným smítkem, které se dá o této kapele vůbec dohledat. Nesahá ani po kotníky rozhovoru z Bulldogu č.12, ale v některých otázkách se může stát pojítkem k ucelenosti obrazu kapely. Nic méně právě tento rozhovor je jedinou věcí, která mě stihla na Pöblers Utd.zklamat! Cítím z něho demisi, rozervanost, nechuť s cílenou nevědomostí a jakési pojaponštěné manýry (co nejkratší a nejhloupější odpovědi). Omluvou budiž snad jen přemíra vypitých Pheasant Pilseners v době pořizování rozhovoru jihoevropskými Redskins…

Pro někoho skvěle hrající kapela, která je už dávno ta tam a kterou už nemá smysl dýchat. Která už je tisíckrát nahrazena jinými severskými spolky. To možná pro někoho…pro mě však nadčasové Oi!, ryzí skinheadský duch, poselství, tradice, síla, syrovost sepjatá s elegancí a ukrutným útokem vikingských antifašistických skinheads! Žádnej zhulenej póvl, ale Hrdost a Čest v těžkých botách!!! The Oppressed ve svých nejhrubějších časech. Let´s go!

Nějaká ta pohádka o kapele?
Pöblers United existují několik málo roků. Dost často jsme měnili osazenstvo a taky hudební styl, takže si myslím, že jsme po tom všem docela novým objevem. Pöblers jsou čistě skinheadskou kapelou teprve rok nebo dva.

Proč jste začali hrát? Kvůli hudbě nebo kvůli politice ?
Kvůli hudbě.

Vaše ovlivnění…
Oppressed, Sham, Last Resort, Blitz a samosebou že Twisted Sister.

Co si myslíte o tzv. „politicky korektních“ a o radikálním feminismu (ve Švédsku) ?
Hrstička z nich je dobrých, ale většinou jsou jen silnou bolestí v prdeli-hemeroidy.

Je u vás nějaká levicová skinheadská organizace ?
Dobrý bože! Doufám že ne!

Máte něco na prodej ?
Co? Něco na prodej? Pokud myslíš nahrávky, tak ještě ne.

Kolik už jste odehráli koncertů? A který byl váš nejoblíbenější ?
To nevím. Náš oblíbený koncert...Asi jeden v Oslu, kde jsme byli na pódiu ožralí jak samo peklo.

S kým už jste si zahráli ?
S Haggis, Klasse Kriminale, Short'n'Curlies a spoustou skvělých švédských punkových kapel.

A co takhle kapely typu Agent Bulldogg či Ultima Thule?
Agent Bulldogg jsou skvělá kapela, jejíž poslech si vždycky užijeme. A co se týče Ultima Thule, tak ty opravdu neznáme.

Máte nějaké styky mimo Švédsko?
Ano. Často navštěvujeme skins z Oslo. A píšeme si taky s pražskými Bulldog Bootboys.

O čem pojednávají vaše texty?
Většinou o válčení a pivu. Staré písně byly často o politice, ale s politikou jsme skončili před lety, takže většinu z těch písní už nehrajeme. Ale určitě jsi musel slyšet všechny naše staré songy v Mönchengladbachu. To byl skvělej srandovní gig. Opravdu jsme si zase jednou rádi zahrály ty staré vály.

Jaký druh otázky bys nerad dostal k zodpovězení?
Hm, tak negativní otázku ? Chceš se ublít ?

Co si myslíš o apoliticích?
Pokud myslíš nepolitičtí skinheads, tak někteří jsou fajn a někteří zase ne. Sám sebe označuju jako nepolitického skinheada. Každý skinhead má o politice jiné představy, ale to nemá co dělat se skinheadským kultem. V naší crew v Gotteburgu máme každý jiné politické stanovisko. Ale jednu věc máme společnou. A tou je, že nenávidíme rasismus a že proti němu bojujeme. A teď nemluvím jen o fašistech převlečených za skinheads, protože většina z nich skutečným skinheadem nikdy nebyla. Pokud pro tebe znamená politika víc než skinhead kult, tak si myslím, že je to jen otázka času kdy si necháš narůst vlasy!