Intro:
Kapela opředena předsudky ze strany mnohých skins a punx. Hudebně geniální komponenti s textově čistou, jasnou a přímou cestou. Vychází to vždy na přes rok, kdy se s místníma scházíme na pařboudě a vyhrává nám k tomu  nové CD Operace Artaban. Nevím čím to je, ale je to jak stvořené na kalby, bitky a pitky :o) Tímto rozhovorem nechci nikoho ukřižovat, ale ani unudit. Dlouhý je proto, že jsem se rozhodl kluky předtavit úplně ze všech stran! Mám doma všechna jejich CDs včetně jejich prvního dema, které vyplivli v dobách, kdy byla česká Oi! kapela velkým klenotem! Již z tohoto dema se daly vyčíst jejich hráčské kvality…Tehdá byli možná trošinku jinde než jsou dnes, ale k jejich demu se vracím neustále, znova a znova, protože je to nostalgie…Kdo Operaci nesnáší po tomto rozhovoru ji možná začne milovat. Kdo je miluje, ten je nesnášet nezačne..A z toho plyne, že tohle čtení náleží všem, kdo se chtějí něco dozvědět…jdeme na to!!!


1. Na začátek se mi trochu představte – jestli to není tajemství tak věk, zaměstnání a trocha zálib.

K- Čau já sem Kabanos hraju na basu občas békám a je mi 30. Po 10 letech mě přestalo bavit frézování tak sem celkem nedávno otevřel obchod (Hardset shop - teď už druhý) a společně s vydavatelstvím Rabiát records, spolupracuju na street značce Hardset. Ze zálib- občas navštívím posilovnu a trénink Muaithay. Jinak občas pořádám koncerty a samo rád vypiju nejedno pivko s přáteli.
M-čau já jsem Miloš, nebo Milošek, nebo Židák Kněz nebo Knězka atd :-) v OA hraju na bicí a mám 30 járů. Momentálně prodávam v druhým Hardset Shopu a mám takovou malou firmičku na trička a tak: www.revoltwear.com. Se zájmů asi nejvíc muzika, trénink Thai boxu, fotbal, tanec, posilovna, internet, nudismus a skutry-tunning. A taky divoký životní styl :-)
Z - Ahoi jmenuju se Zmetek hraju na kytaru i přes nevůli ostatních občas zpívámJ. Je mě 19 let a studuju SPŠ Stavební posledním rokem – doufám. Asi největším koníčkem je moje tetovací studio Reject-tattoo, jemuž věnuju veškeréj svůj volnej čas, jinak hraju karty, chlastám a užívám si jak jen to je možný.

2. Máte své bary či kluby kam chodíte a kde se slézá vaše hejno? Nemusíte doslovně jmenovat, stačí jen přiblížit, zda-li něco podobného vůbec existuje.

K - Jasný že je se kde slízat. Místa se ale mění, jelikož nás občas doživotně vykurví:-) Už delší dobu se chodí do Rakve.
M- Občas taky zajdu třeba na Faval.
Z – taky eště TOP-bar nesmíme zapomenout.

3. Starou píseň „Přítel“ z vašeho debut CD-splitu s Incidentem 96 máte na novém CD znovu a ještě jednou v anglině. Znamená pro vás tak moc hudebně či textově? Myslím, že komponentně zas tak převratná není. Proto mě napadlo, že k ní máte asi jiné, osobité pouto…

K – No je to tak. Ten song je pro mě jeden z nejosobnějších a i přes to, že není hudebně tak dobrý je v něm kus vzpomínek a nostalgie - tečka :-)

4. A když už jsme u minulosti, povězte mi, co se vůbec děje s vaším původním zpěvákem (jmenoval se Miloš, nemýlím se?). Zažil jsem ho ještě na Chelsea festu 1, ale v Mostě kdy jste hráli s Loikaemií už ho zastupoval Srnda, co se mu ztrácel text (byl to rok 98-99, myslím) :o)

K – Byl to Jara alias Prase a prostě z bandy jako jiní odešel. Jeho tehdejší přítelkyně a pak i on si nejspíš myslela, že kapela pro ně není to pravý ořechový. To Srndovo ztrácení se musí omluvit byl to jeho druhý gig po 3 tédnech zkóšení.
M -Ale občas ho potkáváme na nějakej kalbách a akcích a Kabanos ho taha za grongle:-) Jinak v Mostě jsme nikdy tuším nehráli, ten koncert s Loaikemií byl v Teplicích ve Velvetu.
K- Grongle só koule.

5. Jak ty, Kabanosi, říkáš, tak „fašistů v šusťákách“ všichni poznáme dost a asi není skinhead, který by se s nima netlouk. Ale na 2 stranu se tu rozmáhá dětské „levičáctví“. Každý myslí, že má patent na rozum a že jen on je pravý antifašista. Politická korektnost mě začíná pěkně srát…Tito linksfaschisten dokáží někdy pořádně zkazit náladu. Můžeš mi k tomu něco říct? Trochu to prohloubit a rozebrat?

K – Jsou si podobní a ve své podstatě stejní. Jak se někdo nehodí do krámu označí ho za nácka nebo naopak levičáka. Sou to manýry jako za dob inkvizice. Všichni blábolí o svobodě ale jako první si potřebujou vzít tu tvou. Tyto dětské války je povětšinou velmi brzy omrzí a vypadnou. My jedem dál.
M- U těchto "levofašistů" mne nejvíc zaráží jak porád melou o toleranci k těm a těm a těm, co nikdy v živote neviděli,ale samozřejmě mají  jasno, že zrovna tihle jsou ti utlačovaní a je potreba je zachraňovat.Ale jakmile ty řeknes jinej názor, že třeba arabáci ve Francii nejsou zas takový nevinní chudačci, tak už jde tolerance stranou a jsi označen nálepkou, vime jakou, ne? :-)  Ale často to souvisí taky s věkem a tito lidé časem pochopí, že nic není černo bílé. Vzpomínám na sebe, taky jsem tak viděl svět.

6. Z Pardubického koncertu asi před dvěma lety si pamatuju na vašeho kytaristu Ondráše. Teď už v kapele asi neúčinkuje že? Před ním byl metalák Zeloš…Co těm kytaristům vyvádíte, že se tak střídají?

K – Momentálně máme 4 zpěváka, asi 5 kytaristu a 2 bubeníka. Prostě se to točí. Nikoho sme nikdy nevyhodili a všichni co odešli sou stále naši kumpáni. Často se o odchod klukům
postarala žena. Tak se chlapy zmužte :-)
Z – Myslím že konkrétně na kytaristy se v kapele vyvíjí až moc přísný fyzický tresty v tom to asi budeJ
K- Marcel Čuráček si vymýšlí! :-)

7. Když jsem se bavil s mnoha levicovými skins, shodovali se v tom, že apolitičnost je trend! Protože prý apolitici necítí žádný tlak ze strany levice, tak se snaží proplouvat aspoň s nácky, kteří budí dojem siláků…Co se k tomuhle dá říci dle vašeho pohledu ?

K -  Kecy. Kdo nás zná ví, že ve Štatlu sme se vždy postavili tomu kdo sral. Tak sme, přesto že už nejsme, pro nácky sme stále Šarpáci. Je tedy jedno jestli máme tuto trochu dětinskou nálepku.
Sme skinheadi ne policajti! A taky mi není 20 járů. Ale i tak proti jakékoliv totalitě budu vždy!
M- Apolitičnost pro mne neznamená, že nemám na věci svůj názor. A co nás sere nebo ohrožuje, tomu se vždycky postavíme. A k tomu tlaku, to můžeš říct i obráceně, že levice tě nesnáší, že jsi pro ně nácek a pravice, že jsi levičák.Takže máš nepřátele už dva:-) Což se často u naší bandy děje, ale my na to serem:-) A nikdy jsme se nesnažili s někým proplouvat, nebo lézt do prdele aby nebyly problémy!! A ještě něco, stačí mít trochu otevřený oči a je ti jasný, že ta radikalní militantni levice, kdyby eventuálně byla hodně silná, tak se začne chovat jako náckové, to znamená nejsi s náma, jsi nepřítel a pokud by na to měly prostredky, tak s tebou budou zacházet o nic líp než náckové ve stejné situaci.

8. Ve svých začátcích jste hrávali pod obrovskou zástavou-Trojan SHARP helmicí. Osobně musím nostalgicky vzpomínat, protože to bylo období, kdy ještě všichni nestáli vzájemně proti všem a kdy kapel jako vy bylo na jedné ruce a na koncerty chodilo tak 15 lidí. Ale čest, víra a přátelství ještě něco znamenaly. Už dlouho pod vaší zástavou  nehrajete. Vystupujete snad tak ostře proti domnělé politice, že jste zavrhli i motiv Trojanů?

K – Tak musím tě opravit byla to pouze Trojan helmice ne SHARP i přes to, že sme v tu dobu SHARPáčci byli. Už delší dobu se vyrábí nová plachta tak se snad už brzy pochlubíme!
M- Tak zas bych to tak nedramatizoval, stará fangla je někde ani nevim kde, ale třeba ju najdem a zase někde vytáhnem:-) A jasně, byla to jiná doba,ale ne lepší ani horší. Záleží jaký si to uděláš. Já žiju teď a nostalgicky vzpomínat můžem v důchodě :-) A ty tři věci co jsi jmenoval znamenají něco porád a budou znamenat pokud máš kolem sebe dobrý lidi a ne šmejdy. A taky tehdy ta scéna byla jak už jsi psal mnohem menší a tím pádem pospolitější. Pár nerasistickejch a nepolitickejch nadšenců a zbytek samej nácek. Tehdy ta fangla byla takovej symbol nás všech. Dnes už by byla spíš symbol takové té odnože skinů-lidumilů :-)

9. V textu nového CD se objevuje také stať „své udělá pomluva zlá-třeba že nic-hlupák se přidá“. Pokud vím, tak kamkoliv přijedu, tam se čas od času objeví fráze typu: „Rabiáti mlátí punkery, Rabiáti zmlátili kluka co měl na triku Áčko, Rabiáti mlátěj holky…“ Můžete to potvrdit? Nebo vyvrátit?

K – No je to o tom. A když se zeptáš kde si to viděl tak se dozvíš – „No já sem slyšel“ Nejsme žádní svatoušci, ale taky nejsme zmrdi. Mlátit pankáče, za co? Dyk já dělám punkový CD a pořádám punkový koncerty, kde s Operačkó hráváme. To bych se umlátil :))))
M-Co ti na to mám říct?? :-)) Kecy jsou kecy, ale popravdě už se tomu jen směju, navíc trochu kontroverze nezaškodí. Každopádně věřte tomu co sami vidite a ne to co slyšíte od někoho koho skoro neznáte. Ale je jasné kdo chce psa bíti, hůl si vždycky najde :-) A nebo, že by: Na každém šprochu, pravdy trochu?? :-))
Tak si vyber :-)

10. Adame, žiju asi moc daleko, ale teprve před asi rokem se ke mně dostalo, že už nejsi s Evou. Zrovna jsem chtěl tento rozhovor ozdobit vašema fotkama (vtip!). Takže s kým to táhneš životem teď? Jde to prozradit? :o) (možná už vím).

K – No je další lepší den:) Už třetím rokem mám Markétku. Určitě si naše foto můžeš stáhnout na našich stránkách.

11. Jste apolitická oi! kapela. Je vůbec něco, co byste si přáli na společnosti změnit? Co vás hodně tíží a trápí? Byli byste ochotni se nějak zapříčinit ke změně takového stavu k lepšímu?

K – Hodně lidí pokládá apolitičnost za primitivizmus nebo apatii. Myslím a vím, že hodně lidí spolu vychází do doby než se začnou bavit a dohadovat o tom co stejně sami nikdy neovlivní- tedy o politice. Těch věcí co mne tíží je určitě víc, ale proč ovlivňovat mým debilním názorem jiný lidi. Kapelu nemám proto abych ovlivňoval něčí politické myšlení! Buďme spolu pro to co nás drží pohromadě!
M- Tak samozřejmě už tím, že žiju tak se mě politika dotýká, ale jde o to, že nebudu někoho kdo je fajn a férovej člověk nesnášet jen proto, ze má jinej politickej nazor. Někdy mě baví se hádat o politice a navíc si představ jaká by to byla nuda kdyby všichni kolem mysleli úplně stejně?? Teď nemluvim o žádných zaslepených  fanaticích, s těma nikdy přítel nebudu.Osobně, když mám náladu tak se zajímám o stav společnosti, čtu noviny, koukám na zprávy a rád debatuju o politice, hádám se, nadávam a hudruju :-) A jasně, že se mi spousta věcí nelíbí, spoustu věcí bych udělal jinak a ano myslím, že bych byl ochotnej se zapříčinit aspoň nějakým malinkým dílem o změnu, ale vždy by záleželo na konkrétní věci. Nedávno jsem třeba podepsal petici proti vstupu Turecka do EU, ale myslím, že to bohužel stejně k ničemu nebude a mocipáni si to udělají po svým. Na čem mi nejvíc záleží je asi svoboda. Aby mi nikdo, žádnej systém, nebo kdokoli jinej nepřikazoval jak mám žít, jak mám vypadat a co si mám myslet. A mám obavy aby se pomalu, postupně, ale jistě nezačala vytrácet. Stačí se podívat za velkou louži např., kde ve jménu jakési války proti teroru jsou oklešťována čím dál víc lidská práva a je vidět, že těm mocipánům se to velmi líbí a hodí.

12. Adame, vydělává ti něco label? Stále ještě pracuješ v dílně? Kolik musíš vložit do CD než vyjde?? Kde se lisují? Máš vlastní nahrávací studio?

K – jak vydělá? To záleží od titulu a to je tak půl na půl. Lidi raději stahují fota, melodie a podobný kokotiny na mobil a na CD dlabó jak pan Štrajt :-) Pálí... Na dílnu sem odpovídal. Náklady sou vcelku moje věc ale budiš – je to zhruba od 40 000 – 95 000,- Každá kapela si materiál nahraje kde sama uzná za vhodný a pak mi to pošle. Když je to gut tak se můžem domluvit!

13. Jste asi všichni vlastenci a vaše postoje se dají vyčíst v písních. Je pro vás důležité vzkřísit národní identitu v době dekadence? Na co by měli být Češi dle vás nejvíce hrdí? Máte oblíbené hostorické období? (do kterého byste se chtěli popřípadě vrátit?)

K- Jasné sem vlastenec, ale kam se vracet? Kde kdo skřehotá že je bída, ale kdy měl hlad nebo strach o život svůj nebo život rodiny a známých? Sem rád, že žiju dnes!
M- Tak ano jsem vlastenec. Ale řekl bych takovej autonomní vlastenec, prostě mám rád tuhle zemi, nemám moc rád tenhle stát. Nechci nikomu kázat na co by měl být hrdý, ale já osobně jsem nejvíc hrdej, nebo spíš si nejvíc vážim těch Čechů, Moravanů, Slezanů co se dokázali postavit za svobodu a za tuhle zemi, proti těm co si ji chtěli porobit a svobodu jim a tím nám všem co jsme se narodili později, sebrat. Jinak žiju dneškem a popravdě nechtěl bych se někam vracet, myslím, že kdykoli v historii to nebyla lehká doba. Co se týče národní identity, myslím, že je správné mít rád svoji zem, ale není správné to přehánět nějakým šovinismem a nenávistí k ostatním národům.
A takový ty slova jako dekadence nemám moc rád, to je relativní pojem a každej vidí úpadek v něčem jiným. Já osobně nejsem moc konzervativní, mám rád některý tradice, ale vím, že společnost se vyvíjí a já ani nikdo jinej tomu nezabráníme a ne všechno co je nový, musí být hned špatný. Často to je i naopak.

14. Vaše oblíbené kapely – upřímně a narovinu! Beru v potaz hlavně muziku!!

K – Rabauken, Oi Melz, Perkele, Mr Review, Madness, Bulbulators, Začiatok Konca, Stomper 98, Verlorene Jungs, Badlands etc. Nebudu se předvádět co vše doma mám (cirka 500CD)

Z –  Incident, Warrior Kids, Condemned 84
M- Jak chceš, tak např.: Division 250, Skrewdriver, Banda Bassotti, K-Opcio 95, Buldok, Budoar Stare Damy, Broadsword, Sensefield, Damned, Fortress, Mistreat, Kriticka Situace, Bound for Glory, Skullhead, Ramones, Warzone, Clash, Rabauken,Velvet Underground, Mad Monster Sound, Mr. Review, Close Shave, Business a tuny a tuny dalších, to bych mohl psát do rána :-)

15. Poslouchá někdo z vás grind core, HC, crust? Ten grind core sakra není zas tak zlý, haha. Je to kus agrese a bahna..na tuhle dobu jak dělaný.

K – Grind sem poslóchal v asi tak 16, HC pořád a crust nikdy :-)
M- Jako děcko jsem Grind poslouchal, stejně tak Crust. Teď už na to seru, ale HC, ať už NY style nebo třeba Emo nebo SXE mám pořád rád. Baví mě číst i různý HC ziny a líbí se mi, že to není jen o hudbě. Jsem celkem jinej, ale dost myšlenek se mi tam líbí a v podstatě to podporuju, protože je to alternativa a já mám rád skoro každou alternativu estrád na Nově :-)
Z – HC jo

16. Když je člověk mladý, je hodně radikální s rychlýma řešeníma! Později zjistíš, že svět není černobílý. Pokud to vztáhnu na nácky, tak co byste vzkázali těm, které už nebaví zvedat pracka a taky těm, kteří ji teprve zvedat začínají?

K – No přece tady nebudu dělat vola a nebudu říkat co je dobrý a co ne, nejsem ani fízl ani tata:)
Borci valte jak umíte, ale my (SKINS) sme nej:)
M-Každej svýho štěstí strůjcem.Samozřejmě když je člověk hodně mladej, tak se hledá, ale v dnešní době, kdy neni odkázanej jen na stupidní televizi a tisk, tak si může najít to kam ho to táhne. Nějaký vzkazy nemaj cenu.

17. Co filmy? Povězte mi názor na: Skinhead attitude, Clockwork orange, Romper Stomper a 9/11 Fahrenheita.

K – Viděl sem Clockwork orange i Clockwork orgie:-) ale knížka je o něčem jiným! Romper Stomper paráda!
M- No já viděl tak celkem zbězně Romper Stomper a Clockwork Orange a zas, že by mě to nějak moc bralo, to nee. Já mám rád Titanic:-)) Ten Fahrenheit 9/11 bych chtěl vidět. A teď sem úplně ujel na Fotbal Factory- filmu. To je úžasnej a nedoceněnej film, ale to je zas dobře, aspoň z toho není nějaká komerční sračka.
K- Titanic Fůůůůj to je pro ženy :-))))

18. Dříve bych čekal více modrého designu na vašich tělech. Setříte si místo na nějaká ultra tattoo projekty? Kdo vás prozatím tetoval? Teď jste se s tetováním polepšili (soudě dle fotek na vašem CD) – co nám povíte o vašich motivech?

K – Mám kérky od Zikiho z Brna a Od kluků z Jablonce (Peťa a Standa - G.S. tattoo) tímto všechny zdravím. Motivy jsou tapeta mého života.
M- Tak tattoo mám rád, chci ho stále víc. Motivy jsou různí bojovníci, ornamenty, nějakej ten skinhead, Římský legie atd. Osobně bych si nedal nějaký negativní, depresivní obrázky, protože prostě takovej nejsem a bál bych se, že to na mě bude negativně a depresivně působit :-) Ke každýmu tomu motivu mám nějakej vztah, nějakou vzpmínku a žadnýho nelituji, i když bych si ho už teď třeba nedal. Tetoval mě Ziky z Ritual Art v Brně a teď něco náš Zmetek v jeho Reject tattoo.
Z – něco málo sem na sobě zkoušel, nestojí to zařeč.

19. Jste stálicí českého skinheadského nebe…Co hodláte jako kapela (a pak jako jednotlivci) vyvádět do budoucna?

K – No hlavně sem rád, že si jako něco extra nepřipadám. Do budoucna chci žít, ne přežívat. A taky do budoucna zavřeme Miloška do šašku (blázinec)
M- Tak já nežiju podle nalinkovanýho scénáře, takže uvidíme co budoucnost přinese. Pro mě je důležitý, aby můj život měl nějakej spád, nenudil a abych žil tak, že když budu duchmen, tak abych když se otočím za svým životem, měl na co vzpomínat a mohl si řict, že  můj život stál za to, že měl grády a že jsem si ho užil plnými doušky. A že jsem nedělal žádný křivárny a mohl se na sebe podívat do zrcadla. Jinak sem rád, že mám pozitivní pohled na život a dokážu mít radost i  ze zdánlivejch maličkostí a snažim se brát věci a i nějaký ty problémy s nadhledem.

20. Taková ta vysoká politika je svinstvo a jak řekli The Prowlers, proti ní musíš stát od rána co se probudíš až do chvíle co zavřeš oči.Všechny naše skutky jsou tou mrchou ale nasáklé a prolínají jí. Takže by mě zajímalo, jestli chodíte k volbám. Jestli upřednostňujete nějaké spektrum (levice / pravice) a nebo je tady všechno už tak dokurvený, že zbývá to Fussball, Ficken Spass und Skins?! Tohle není nějaká agitka, je to jen pro zajímavost, hehe.

K – Jo jednou sem u voleb byl. Půjdu znova, když bude vypadat, že majó jen trochu šance komanči a podobná verběž. Teď v dobu voleb jedu na 14 denní dovolenou, tak mám volbu jasnou zoncna místo taškařice.
M- Tak jak už sem řekl, mě osobně politika docela zajímá a k volbám asi půjdu. I když fakt nevím koho volit, nemám rád žádnou stranu co by se mohla dostat do sněmovny. Některou míň, některou víc, asi vyberu  nejmenší zlo. Co se týče co upřednostňuju, tak na nějaký věci mám dá se říct pravicovej názor a na nějaký levicovej, když to vemu obecně. Prostě na určitý věci mám určitej názor a vůbec se nedívám do jakýho politickýho spektra zapadá.
Z – minulý volby sem ještě nemohl volit, tyhle půjdu, výběr politické strany bych si raději ponechal pro sebe.

21. Když chci nahrávací firmu a dělat kvalitní věci jako Rabiát Records, tak musím být pořádně ve vatě (milionář) haha? Je to asi hodně složité, viď? Neumím si to představit. Můžeš mi to trochu přiblížit?

K – První musíš 5 let spořit na stavebním spoření. pak to vybrat a jet. Nebo  třeba stačí mít taťku, ale tuto historku osobně neznám:) Taky si myslím, že je dobrý mít rád muziku a dělat to všechno hercnou.

22. Znáš Nerudův citát „vším čím jsem byl jsem byl rád“? Můžeš mi prozradit kousky minulosti každého člena kapely? Není to věc pro monitoring, jen by mě zajímalo, jak trávili mládí znovuvzkříšitelé brněnského oi!!

K – Hrál sem postupně v bandách. Los Sommros, No Passaran. Operace Artaban.
Los Sommros-bylo mi 14 a byl sem pln ideálů:) Práva zvířat a tak. I přes to mi kluci z kapely říkali, že sem apolitik. K tomu sem se na textech nepodílel.
Pak sem si založil hlavně proti fašizmu hrající bandu No Passaran. Tam sem už vály dělal i s textama a taky se jich pár přeneslo i do Operačky (Přítel, Jednota, Boj o život)
No a pak sem po roční přestávce byl přemluven ať něco rozjedu. To sem myslel, že už nikdy hrát nebudu a OA je tu už za rok 10 let.
M- Tak když sem byl ještě dítě, tak sem ujížděl na metalu a pak na Orlíku, Třech Sestrách a vůbec všech kapelách na kompilaci Punk n Oi, což byla první deska (tehdy ještě vinyl)
co tak nějak mapoval tenhle styl. Pak za čas jsem byl ve věku když sem hledal ideály, věřil v dobro v lidech a zajímala mě anarchie a ty věci okolo. No a pak už přišlo skinheads občas okořeněný politikou:-) Prostě vývoj a myslím, že každej člověk si nějakým vývojem prošel a v podstatě se vyvíjí celej život, je to přirozený a  nemá cenu ho za minulost nějak zatracovat a soudit. Důležitý pouze je, aby nebyl nějakej zmrd a křivák

23. Politika jak jsme zjistili, lidi skutečně rozděluje. Hlavně pak je to zbraň v rukou stupidů a intolerantů! My spolu vycházíme už přes 4 roky velice vřele a v klidu jsme se několikrát bavili bez nějakých vedlejších emocí. Myslíš, že se skutečně spolu nemůžou bavit redskin a tradicionalista, jak se mnozí snaží každému vnucovat? Já si myslím, že je to hlavně o inteligenci. Někdo holt musí mít nepřítele za každou cenu. Jak se na to díváš ty?

K – No to vím už dávno:) Můžu bavit s kýmkoli a pokud mi svůj často i dočasný debilní názor nevnucuje sem v poho. Myslím že i díky tomuto přístupu se dost lidí po mém boku změnilo.

24. Pokud např. Rozpor zahlédnou v hledišti mezi obecenstvem nácka, tak odmítají hrát. Je to jejich volba. Jak je potřeba se v těchto situacích podle vás chovat? Je bojkot vlastního hraní na koncertech správnou cestou jak  přítomnosti nácků mezi náma zabránit ?

K – Každýho věc. Někdo nepřítele potřebuje:) Je jasný, že když někdo dělá na koncertě bordel, nebo jinak provokuje musí ven!
M- Ta poslední věta je přece úplnej nesmysl?? Takze prijde nacek na koncert a kapela nebude hrat kvuli nemu? To snad nemyslis vazne, ne?:-) Ta situace se dá řešit různě, ale rozhodně je blbost dělat na vlastních koncertech jakýkoli ústupky. Ovšem smutný taky je když např. kvůli Mensimu z Angelic Upstarts nemohli na jednom fesivalu vystoupit Section 5, protože ten starej blázen by jinak nehrál. To je dost divný takhle někomu vnucovat svoje přesvědčení ať je jakýkoli.

25. Ok, jste pro apolitičnost a došlo to až tak daleko, že jste např. odmítli hrát pod zástavou Cable Street Beat – Strictly antifascist. Ale mně trička vašich „fans“ typu Punks not red nebo Midgaard Soner nepřipadnou jako apolitické gesto! Ale jako normální agitka hodná nácků. Co vy na to?

K – Áááá´:) vzpomínám. Jednou sme i toto heslo strhli z podia kde sme měli vystoupit.
„Punks not red“ je pro mě pravdivé heslo, tak jako třeba „punks not fet“ :-) Kapela Midgaard Soner má svoje za sebou a spíš by si měl vnímat čím žijou momentálně.
M- Hele a proč by jsme měli hrát pod zástavou nějakých CSB, nikdo v té oranizaci nejsme a v podstatě nás nezajímá. V Itálii jsme zase sundávali starý ruský vlajky, což si prej předtim na tom místě nikdo nedovolil:-) Věř, že kdyby nad náma byla nějaká vlajka, já nevim White Power, tak pod ní taky nehrajem. Prostě, ze zásady. A co se týče trička MS, to nosil můj kámoš, než mu ho na Antifestu nějací dobráci v pěti na jednoho a pod rouškou tmy neroztrhali a něco mu nepřidali. Co na tom, že on nikdy žádnej nácek nebyl ani nikdy nebude. A čim se provinil? Že měl tričko kapely co měl rád její hudbu. Tričko ještě nikdy nikomu neublížilo, tak kde je tady ta proklamovaná a zdůrazňovaná tolerance?? Kdo tady bude určovat, co se smí a nesmí nosit? Tohle je taky tvář fašismu a ne nějaký trička. Pokud někdo na tričku vyloženě nosí já nevím "sem nácek a všechny vás zabiju" tak dobrá, sám ať si nese zodpovědnost za to co má. Ale za M. S.?? Navíc bez možnosti se nějak obhájit, prostě máš tričko co se nám nelíbí, tak dostaneš. OK, ale ať potom tihle lidi nemluví o nějaké toleranci a respektu k těm co se nějak liší. Jasně fundamentalistickej a  ultra sexistickej arabáč je chudáček, ale ten kdo má tričko M.S. je ten největší zloun a ohrožení tvojí svobody. K smíchu.
Z – majitelem jednoho exempláře trika Punx not Red sem i já, nevidím to jako agitku hodnou nácku.

26. Při prvním letmém poslechu „Zatraceného“ ve spěchu jsem si na chvíli myslel v koutku duše, že chcete pomstít skutečně zavražděného bratra a že jde o reálný citový vzkaz jeho vrahům. Myslím, že nevinných obětí (nejen skinheadských) a nepotrestaných vrahů je tu dost. Hnul s váma někdy nějaký případ tak, že jste chtěli vzít spravedlnost do svých rukou?

K – Jo nejednou se to stalo. Sám sem byl souzen za věc, se kterou sem neměl nic společnýho. Tajní s mroži si pro mne přijeli po roce od výslechu do práce a chybělo málo od vazby. Právník si vzal 60ku (na kterou sme se složili) ale stejně sem byl nakonec vinen. Tak je tento text o nás. O předem odsouzených, bez soudu. Jinak spravedlnost do svých rukou bere každý, když už jen rozbije hubu třeba za urážku.
M- Vzdycky bohužel záleží jaká je doba a jaké je zrovna politické klima. Po své vlastní zkušenosti ze soudy si nedělám o jejich spravedlnosti iluze a stejně jako běhá po svobodě chladnokrevnejch vrahu, tak sedí nevinnejch lidí. Tohle mě sere, ale bohužel nevím jak to změnit a myslím, že lepší to nebude. Může být ještě hůř, stačí se podívat do historie.

27. Kdo je největší nepřítel? Nácek v šusťákách schovaný za hooligans nebo bonehead v bomberu? Od písně na vašem CD Páni kluci ve které se zpívá „když nám nácek skříží cestu budeme se rvát“ jste se do nich moc neobuli. Má to nějaký důvod? Berete antifašismus skutečně jako nebezpečíhodnou politiku???

K – No nejsem už takové dítko a prostě mi k útoku na někoho nestačí to, že on si něco myslí. Pokud někdo hlásá to, že on je proti něčemu a každý ten co proti tomu není je taky nakažený. Něčím to zavání! Já budu vždy proti každé totalitě!
M- Antifašismus sám o sobě není žádná politika. To je prostě ochrana svobody. Svobody každýho kdo tu diktaturu tady nechce. Ovšem antifašismem se zaštiťují různé organizace, které politické jsou velmi a v případě moci ve svých rukách i nebezpečné.

28. Jak často doma posloucháte svá CDs, haha?

K- Naši muziku poslouchám vždy skoro pořád tak měsíc po natočení a pak už to dlouho nechci ani čut.
M- občas si to poslechnu, to nový asi nejvíc.

29. Jaké byly  začátky Operace Artaban? Zkušebny, nástroje…Hrál někdo z vás i v jiné kapele??

K – Pořád dokola :) Los Sommros, No pasaran. Stále basa. Zkušeben hafo..
M- Já hrál v nějakých šílených dá se říct " punkových" kapelách a pak v celkem známé HC/Black/Doom grupe Tisíc Let Od Ráje. Mimochodem jejich kytarista Honza nás dnes trénuje Thai Box.
Z – od 12 let sem hrál v punkrockové kapele Soudruzi, která se v roce 2002 rozpadla.

30. Žádná píseň typu „Zbrojovka do toho“ se už od té doby nekonala – fotbal vás už nebere?

K – Korupci v naší lize, kterou viděl každý dávno už před jejím odhalením, asi jen málo lidí přejde jen tak. Teď děláme na hymně pro Kometu (hokej Brno) Ne že bych si myslel, že je to tam košer...
M- Mě fotbal jako celkově bere pořád, ale bohužel naše Zbrojovka je bez stadionu, bez dobrejch hráčů, teď i bez diváků a se zkurveným vedením. Ale pořád jí samo, že fandím a celej život budu. Na ty zápasy kdy chodilo i padesát tisíc a to i v druhé lize, se nedá zapomenout. Vzpomínám na tu elektrizující atmosféru a doufám, že něco takovýho ješteě zažiju.

31. Popravdě řečeno jsem od Miloškovýho sólového projektu Svornost čekal skutečně balady, ale toto je na hranici melodického rocku. Pokud vemu v potaz texty, tak si myslím, že se Milošek od vašeho dávného rozhovoru v Bulldogu hodně změnil, že? Tenkrát dopisoval do Riot News a za své uváděl kapely jako Banda Bassotti, Erode atp! Co ten náhlý posun doprava a k patriotismu ? :o)  See you in Šaškec.

M- Tak já už sem psal o tom vývoji výše. No ty kapely co jsi jmenoval poslouchám pořád, dokonce velmi rád, já osobně sem trošku ujetej na politickejch kapelach ať už z leva nebo z prava:-) No a neřekl bych, že jsem nějak moc do prava, jak v čem. V něčem sem zase naopak. Ale hodně jsem ztratil iluze, dřív jsem byl větší idealista, věřil sem v lidi, věřil sem, že společnost může fungovat na lepší bázi. Ale pokud se podívam okolo, tak si začínám spíš myslet, že na to jací jsou někteří lidi šmejdi, ta společnost funguje ještě dobře. Spíš to může být jen horší. Taky jsem postupně  zjistil, že např. dělit lidi podle tříd je blbost, vím, že to zní jako fráze, ale všude jsou lidi dobří a špatní a prostě tyhle kapely co jsi jmenoval zpívají o něčem co prostě, ze současnejma lidma není možný a navíc s tím já osobně ani nesouhlasim.I když chápu, že to možná myslí dobře a jsou to v podstatě takový idealisti a pro ty já mám slabost. Jako ideály mám pořád, jsem pozitivní člověk a vždycky budu podporovat alternativní kultury, budu podporovat tu scénu, tu partu lidí který mám okolo sebe a vážim si každé scény co je nějak odlišná od těch konzumních sraček co se nám cpe. Ale celkově, globálně nevěřím že tady na světě by mohla nebo měla být společnost, kde jsou si všichni rovni. To je utopie a navíc blbost. A taky mi tady chybí takovej ten zdravej patriotismus, být patriotem a mít rád svou zemi je myslím fajn a je škoda to nechat náckům aby to používali pro ty svoje blaboly. To je další věc proč vznikla Svornost.

32. Byli byste pro trest smrti? Např  HC scéna je plná humanismu a má odmítavý postoj k jakýmkoliv podobným zákrokům…

K – Je rozdíl mezi trapným humanizmem a típkem odsouzeným „spravedlivým soudem“. Sám sem byl souzen a odsouzen za to čemu sem jen z dáli přihlížel. Nevím mít  100 % jistotu sem pro. Jen mít tu jistotu! Drsná hláška je „Když to rozhodl soud, tak je to pravda“
M- tak jak říká Kabanos, já nemám problém s tím, že trest smrti dostane třeba nějakej pedofilní vrah, ten si nic jinýho nezaslouží a jsem pro ho sprovodit z tohohle světa, ale bohužel nevěřím justici.

33. Co problémy s muslimskými pubertálními gangy ve Francii? Rozšířilo se to už do Sydney…

K – Za to přece může jen a jen naše společnost. Musíme být víc a víc tolerantní i přes to, že oni nejsou ani trochu :))))
M- Tohle je problém. Velkej problém. A pokud se předtím bude strkat hlava do písku, bude jen hůř. Sranda je, že tady těch se nejvíc zastávají takový ti ultra-humánní blázni, kterým ale asi nedochází, že se zastávají lidí co by tady udělali takovou společnost, která je přesným opakem nějaké humanity, lidských práv, práv žen atd...Vadí mi, že Evropa se dostatečně nezastává svých hodnot, svojí svobody co si vybudovala, což jsme viděli např. v kauze těch karikatur, kdy Evropská unie místo aby stála za členským státem, tak se ještě omlouvala a lezla do prdele těm, co vypalovali jeho ambasády. Já si myslím, že tímhle problémem by se měli zabývat normální strany, i třeba levicové strany a nepřenechávat to jen náckům, kteří na tom sbírají body, což nemusí dobře dopadnout. Ale těm "postiženým" lidem se není moc co divit, že jim dají hlas, když jejich problémy např. s muslimama nikoho z "normálních" stran nezajímají.
Z – jen doufám že se lidi probudí včas než nám to přeroste přes hlavu.

34. Jak je to vlastně s Rabiát gangem? Co bylo, co je? Pat mi povídal o odlivu lidí..pokud něco takového skutečně proběhlo, čím to bylo??

K – „Jeden křičel pak ztratil víru my však deme dál!“
M- To taky souvisí s věkem, ale myslím, že takový to zdravý jádro pořád valí.

35. Co drogy jako tráva a podobně? Dělá to z lidí debily dle mého názoru (pomalu ale jistě). Nebo je to jinak?

K – Je to tak. Ale každýho věc.
M- Tak záleží jak často hulíš a tak. Všechno, včetně chlastu když přeháníš, tak z tebe dělá debila. Ale pokud ten debil z toho není, tak ho neodsuzuju.
Z – myslím že chlast mě jako „droga“ postačí a s ničím jiným experimentovat nehodlám.

36. Udělali jste něco za co se stydíte, čeho litujete a co byste chtěli vzít zpět???

K – Jo něco by se našlo. Není to ale věc, která by patřila do této scény. Jestli bych se měl za něco stydět aspoň vím, že už to nikdy neudělám!
M- Tak určitě jsem udělal nějaký kraviny co už bych teď neudělal a něco mě třeba i mrzí a za něco se i stydím. Ale tady to zveřejňovat nebudu, sorry.
Z – zpět se to vzít nedá tak proč to vzpomínat.

37. Taky hrajete cover od Orlíku. Co takhle Orlík revival? Jeli byste?? A co skupina Revolta, která se Orlíkem revival nazývá?

K – Orlík je mi celkem blízko. Poslouchal sem to jako kindoš a hrál tam i můj nevlastní bratranec než přišel Landa s kterým už nechtěl dál spolupracovat a on odešel do Kritické Situace. Skupinu co jmenuješ neznám. V písni co na desce následuje po té naší se zpívá „Fašos tu nechceme“ :)
M- Tak na Orlíku jsem vyrůstal a je to prostě klasika. Chápu, že pro někoho může mít vzpomínka na Orlík, trpkou příchuť, ale pro mě to jsou jen fajn vzpomínky jak jsme to poslouchali na sídlišti, na školních výletech a připadali jsme si tak drsní a rebelsti, ale pořád to byla všechno sranda:-)
Z – o kapele Revolta sem slyšel, ale mezi publikum téhle kapely bych asi nezapad. Sám sem kdysi zakládal Orlík revival, ale nák z toho sešlo. Na Orlíku sem vyrůstal.

38. Čistě hudebně: RAC láká nejen mladé lidi kvůli drsnému zvuku kapel a jednoduchým zidealizovaným řešením. Líbí se vám nějaké kapely? Nebo je třeba je ihned atakovat, ignorovat atp?

K – Jak co.
M- Každýho věc, co poslouchá. Já nějaký R.A.C. poslouchám a něco z toho je skutečně hudebně vynikající. Ale samozřejmě mám svůj názor na to o čem zpívají.
A to stejný se dá říct i o kapelách z leva. Ať si každej poslouchá co chce, ale používá k tomu svůj mozek.
Z – pokud de o muziku tak Skullhead nebo Lions Pride sou vynikající kapelky.

39. Minule jsi mi psal Kabanosi, že ses porval s náckama a že máš ruku jako puchýř. Je to časté? :o)) 

K – No je mi 30 a nejsem magor:) Peru se jen když musím hájit svá práva! 

40. Hardset – pověz mi něco o těchto věcech? Podporujete  hokej? Jde o české kvalitní hadry?? Mívali jste značku Rascal, ale zdá se že byla zneužita neonacisty..přibliž nám to…

K – Je to nová Česká street značka hader a doplňků.
-Usoudili sme, že lepší než živit smrad je dobrý někoho sponzorovat tak sme si pod patron vzali malý hokejbalový klub.
-Jde o nejkvalitnější hardy! :)
-Někdo nám R zaregistroval něž sme si to udělali my. Víc nevím. Teď sem ale rád. Hardset zní lépe a originálněji :)