Zde je rozhovor s Baskickou kapelou, o jejíž hudebních kvalitách nemám sebemenších pochyb. Vidět jejich vystoupení naživo je skutečně bouře plná energie a nespoutané síly. Pro mnohé se tento rozhovor stane kontroverzním nebo dokonce neakceptovatelným. Chytří lidé přečtou a buď se zamyslí nebo budou tiše ignorovat. Hlupáci a méně bystří spoluobčané mě budou napadat a neustále dokola rozebírat to samé. Kdysi jsem si dal závazek, že budu dělat rozhovory s kapelama, o kterých se běžně nedočtete a s kapelama, které jsou neotřelé a nějakým způsobem zajímavé a originální. A to hodlám dodržovat!
Ani mě se nějaké odpovědi nelíbily a mnohdy se mi i příčily, ale nemám právo něco cenzurovat, a tak jsem se často jen pousmál. Narozdíl od dalších “bojovníků” jsem ale charakter a vše co mi nesedělo jsem si s kapelou osobně vyříkal. No a přežil jsem to :-) Co je taky muay-thai oproti vytříbenému taekwon-do, že ? Ba ne, jsou to sympaťáci se vším všudy.
Mnozí z vás odmítají něco o čem nic neví. Nechť vám aspoň tento rozhovor pomůže k širšímu rozhledu!

 Pověz mi něco o členech kapely jako věk, záliby, rodinné závazky, zaměstnání...Vůbec nic o vás totiž nevíme.
TXAMPI- všech šest členů kapely Nucleo Terco jsou pracující v různých sektorech. Někdo protějšek má, někdo ne, někdo trénuje, jiný zase ne, někdo je politický aktivista, jiný zase ne. Jsme úplně odlišná šestice lidí, kterou spojuje jeden projekt a všichni máme za cíl prosazovat své cíle a posílat poselství skrze hudbu.

Jak byste popsali svoji kapelu? Jde o čistě (red)skinhead nebo punk či herbert band?
TXAMPI- Bez pochyb jde o Proletářský Rock. Nucleo Terco není skinhead band nebo punk či herbert nebo snad Oi!. Členové Nucleo Terco nejsou profesionální muzikanti a to je taky důvod, proč nejdeme nikam zařadit. Pro nás je skutečně nejdůležitější šířit myšlenku. Nechceme upadnout do témat jako chlast, párty nebo bitky. Vnímáme žití a politickou a sociální realitu kolem nás a chceme útočit na podstatu těch problémů a nikoliv se jim vyhýbat.

Mám moc rád vaši hrubou muziku s příměsí Hard-Core. Proč jste se rozhodli hrát právě tento styl muziky? Vím, že třeba chlapi z Opcio K-95 se rozhodli nenazývat se Oi! kapelou kvůli drogám uvnitř této scény. Jaký je váš postoj k dorgám?
TXAMPI-  Je nám jasné, že hudba musí jít ruku v ruce s texty a naše témata o něco bojují, takže proto hrajeme rychleji. Určitě by se naše texty nehodily zapasovat do ska nebo reggae. Jistěže odmítáme konzumaci drog ať už jsou legální nebo ne. Ale nikdo nemůže nakazovat lidem jak mají zacházet se svým zdravím a nakládat se svým tělem. Disciplína začíná doma.

Podporujete nějakou komunistickou stranu? Jste také v kontaktu s nějakou anarchistickou skupinou, nebo se striktně držíte jen komunistické vize?
TXAMPI- Bohužel u nás není žádná komunistická strana reprezentující zájmy dělnické třídy a spolupracující s dalšími partajemi na bázi ideologie Marxismu-Leninismu. Často spolupracujeme s anarchisty jako spojenci v antifašismu nebo RASH subkultuře.

Ve vašem bookletu a na vašem webu jsem viděl obrázky Stalina. Jaký je na něho váš názor? Mnoho lidí jako já ho nenávidí a mimochodem Lenin ho neměl rád stejně tak :-)
 TXAMPI- Nemáme v úmyslu být za každou cenu kontroverzní, protože naše víra je jasně vytyčená. Ale známe všechny historické osobnosti Marx-Leninismu a všechny jsou podrobeny zkoumání. Ale jedna bez druhé by prostě nemohla existovat. Je příliš mnoho zkreslených historických faktů, ale z našeho hlediska je role Stalina před a po Druhé světové válce v Sovětském svazu, který vedl, spíše pozitivní.Oceňujeme jeho práci, ačkoliv nedosahuje takových úspěchů jako Lenin, Marx a Engels. Stejně tak podobně můžeme spekulovat o jménech jako Simón Bolívar, Rosa Luxemburg, Enver Hoxa či Ludo Martens. Máme každý svůj názor, ale popírat jejich historické role je poněkud pokrytecké.

Vaši fanoušci a několik členů kapely jsou docela silní hoši. Zajímáte se o nějaké bojové sporty nebo posilování?
TXAMPI – Ano, někteří členové Nucleo Terco praktikují box, Muay-Thai, Kickbox…

Máte rádi Union Jack a španělskou vlajku? Co vás napadá, když vidíte tyto vlajky vlát?
TXAMPI- Jsou to 2 vlajky, které nás nijak nezastupují. Nevěříme v národní podstatu, ale ve smysl sociální třídy. Union Jack je imperialistická vlajka a my kritizujeme skinheads, kteří ji nosí s pýchou jakoby šlo o jejich vlastní.

Španělsko, Madrid…Můžete mi popsat street-skinhead scénu ve vašem okolí nebo zemi? Máte u vás hodně nácků a je scéna u vás úplně sjednocená ?
TXAMPI – Nežiju v Madridu, ale v Baskicku. V Madridu jsem žil 25 let, takže jsem poznal všechno. Převážná část skinhead scény je antifašistická, ale nějaké rozpory mezi anarcháči a komunisty se najdou taky. Ale všichni jsme zajedno v tom, kdo je náš nepřítel. Je tam spousta Nazi organizací, jejichž členi jsou u policie, v armádě nebo děti soudců, takže mají legální podporu státu. Takže není moc šancí, jak se jich zbavit. Po vraždě 16ti letého Carlose Javier Palomina v listopadu 2007 se v Madridu spojily veškeré antifašistické síly pro boj proti náckům na ulicích!!  
Tady v Baskicku je taky pár neonacistů a jsou taky u policie nebo v armádě. Ale moc se proti nim nebojuje, protože je jednoduše nepoznáš. Tady se naše síla soustřeďuje na boj za nezávislost a na vybudování Baskického socialistického státu.

Máte nějaké potíže ohledně vašeho bolševického smýšlení? Tady se běžně nemůžou dohodnout redskins s anarchisty atd.
TXAMPI- Všeobecně ne, protože známe opravdu hodně kamarádů z různých míst ještě z dob, kdy jsme nehráli a po vydání našeho třetího alba mnoho kapel přebralo myšlenku Rock Proletario jako mezinárodního hudebního a politického bodu, takže veškerá kritika padla pod touto vahou http://www.rockproletario.org/. Byli jsme obviněni z autoritářství, přirovnáváni k nacistům a samozřejmě jsme se nemohli bránit nebo to nějak vymluvit. Nechceme se zaobírat těmito útoky, protože ve finále s tím stejně nemůžeš nic dělat.

Vaše plány do budoucna (nemyslím zrovna hodně koncertů a tak :-)) Máte v úmyslu nahrát taky něco v angličtině?
TXAMPI- Jak už jsem zmínil předtím, tak nejsme hudebníci, takže aktivita Nucleo Terco bude záviset na naší časové vytíženosti. Před měsícem jsme vydali nové CD, takže nastane čas živých vystoupení a kdo ví, jestli nezavítáme i do České republiky…

Zajímáte se o fotbal? Jakému klubu fandíte?
TXAMPI- Někteří z nás fandí fotbalovým týmům, ale žádný z nás není hooligan nebo extrémní fanda. Někteří přilnuli k Rayo Vallecano a já ke Celta de Vigo … ale ne že bychom nemohli kvůli fotbalu spát.

Kam byste si rádi vyjeli na dovolenou?
TXAMPI- No hlavně bysme rádi věděli, kdy budeme mít více dovolené !

Váš názor na A) prostituce  B) násilí na ženách C) vikingrock
TXAMPI - A)                          Stavíme se proti obchodování s ženami, dětmi, muži a odmítáme je vtělit do objektu požitku nebo výdělku peněz. Věříme, že každá lidská bytost  je hodná laskavého přístupu. Prostituce a cokoliv s ní spojeného prostě smrdí.
B)                          Je to zavrženíhodné a neodpustitelné stejně tak jako zneužívání dětí nebo týrání zvířat. Jakýkoliv výpad proti těm, které miluješ je šílený, odpuzující a trestuhodný (a nemluvím zde jen o nutnosti finančních postihů).
C)                         Je to pro mě hudební styl jako další typy metalu. Neposlouchám to, upřednostňuji Hardcore…

Kdo je pro nás pro všechny nepřítelem č.1?
TXAMPI- Každý pracující bez třídního podvědomí.

Máte nějaké idoly ?
TXAMPI- Spoustu, jen nechcem popsat celý tento zine.

S jakou kapelou byste si rádi zahráli a kde?
TXAMPI- Budeme hrdí, když si zahrajeme s jakoukoliv kapelou podobnou naší politické ideologii a pravidlům.

            Jste vlastenci ? Cítíte nějakou spojitost a svazek s rodnou zemí ?
TXAMPI  - Takže i tentokrát musím upozornit, že jde o moji osobní zpověď, nikoliv o názor celé kapely. Historie španělského státu je psána a poskvrněna krví již z dob, kdy bývalo Španělsko impériem, které zabíralo a plenilo kolonie a určitě nebudovalo jednotné centrum kultury a volného spojenectví, nýbrž plundrovalo kolonie a ničilo tamější jazyky, zvyky a lid. Necítím se být Španělem.
Tady v Baskicku jsou politické strany postaveny mimo zákon, zavírají se lidé, jsme nazýváni komunistickými teroristy, zatímco policie beztrestně a velice bezcitně mlátí muže, ženy a děti. Mučení v Baskicku bylo už několikrát odsouzeno před orgány jako Amnesty International, ale každý raději dělá, že to nevidí. Stavění levicových stran mimo zákon bylo odsouzeno i ve Štrasburgu, ale ani to neprolomilo bariéru. Je to stát pohotovosti. A toto všechno se děje na pozadí snu o jednotném Španělsku a Tobě nepomůže ani to, že k němu patřit nechceš nebo že k němu ve své podstatě ani nepatříš.
A náš třídní zájem je nadhodnocen zájmu národnímu. Smysl Nucleo Terco spočívá v třídě, pro kterou musíme bojovat. Nikoliv za národ..Obtížně se mi tato otázka vysvětluje v jazyce, který mi není vlastní, ale doufám, že porozumíte.

Vaše poslední vzkazy všem skinheadům a čtenářům SkinReadu ?
TXAMPI-  Zdravíme všechny Tvé čtenáře a těšíme se na všechny příspěvky ohledně našeho třetího alba na http://www.nodo50.org/nucleoterco. Bylo nám ctí. Dlouhý život dělnickému boji!