Nejprve se mi trošku představte. Záliby, rodinný stav, věk, zaměstnání, odkud jste, hráčský um :-)
Jindra: Ahoj, takže já se jmenuju Jindřich a celý život, přesněji 25 let bydlím v panelovém domě v Ústí nad Labem. Žádná slast no. Na baskytaru v podstatě nic neumím a ani se nic neučím, mám jí v pazourách pouze na zkouškách. To co umím mi stačí, protože se mi stejně spíš líbí jednoduchá muzika. :) Z vlastní zkušenosti totiž vím, že jak se kapela naučí hrát, tak to pak stojí za hovno. :)
Mára:  Jsem Mára, je mi 26, jsem svobodný, ale mám přítelkyni. V kapele hraju na bicí. A jsem amatér – samouk.

Jak dlouho jste zainteresovaní v underground scéně? Jste odjakživa punx?
Jindra: Od středního proudu jsem se oddělil někdy ve čtrnácti, když jsem se náhodou seznámil s jedním "punkáčem" a dostal se na první punkovej konzert. Poslouchal jsem tehdy hlavně metal a později se zamiloval do grindcoru. :) Později jsem se díky internetu dostal k pár raritním starým českým punk a HC nahrávkám a tím pro mě začala další éra života. :) Za nic se však nepovažuji, jsem normální člověk se svýma názorama. ;)
Mára:  Co na to mám odpovědět...? Jsem prostě Mára a za nic takového, na co se ptáš se nepovažuji.

Jak byste charakterizovali styl, který hrajete? Jak vaše kapela funguje dlouho, jak jste se dali dokupy a jak vám vyhovuje fakt, že jste jen 2. Nechybí vám třeba další kytara?
Jindra: Vzhledem k tomu, že hudbu co hraju nedokážu vnímat tak jako posluchač, těžko říci co přesně hrajeme. Spíš jde o hudbu kterou jsme momentálně nejvíce ovlivněni a u mě to jsou teďka hlavně staré hardcore/punk kapely. V srdci mám i třeba grind a crust, takže to taky bude mít jistě vliv na výsledek. :) Hrajeme spolu něco přes dva roky. On s náma původně začínal hrát na kytaru kámoš, ale přestalo ho to bavit asi po dvou zkouškách. :D Kytara by byla jistě fajn, ale bohužel jsme zatím nepotkali kytaristu co by chtěl hrát přesně to co chceme my. Tady u nás tohle prostě nefrčí...
Mára:  Myslim si, že hrajeme punk a hrajeme necelé tři roky. Mě to vyhovuje, že jsme dva. Na kytaru by s náma mohl hrát nejspíš jen jeden člověk, který už ale není mezi náma.

Jaké plány (životní nebo s kapelou) máte dobudoucna? Chystáte vydat nějaký debut, nebo zůstanete webovou kapelou? Má to své výhody?
Jindra: Tak webovou kapelou zůstat rozhodně nechceme. Už delší dobu plánujeme udělat nahrávku v jednom  domácím studiu, ale zatim to nějak nevyšlo. Stálo by nás to jenom 3000, takže to jistě brzy nahrajem. :) Celá nahrávka pak bude samozřejmě volně stažení na internetu.
Mára:  Já bych teďka hlavně chtěl dodělat bydlení. A jinak se chci snažit žít dobrý život.  Ke kapele: napadlo mě, že bychom mohli vydat demo, které by se jmenovalo „Made in Corso“ a neslo by vybrané písně, které jsme nahráli v bývalé zkušebně v kulturním domě Corso za těch dva a půl roku, co jsme tam ztrávili. Demo by bylo volně ke stažení na našich stránkách www.nepritel-lidu.kaspy.cz. Chce to jen vybrat písně a udělat obal.

Odehráli jste někdy vůbec nějaký koncert? S jakou kapelou byste si chtěli nejvíce zahrát?
Jindra: Zatím ne, dlouho jsme to odkládali a teďka se ještě nenaskytla vhodná příležitost. Nevim jak Mára, ale já jsem dost natěšený. Poslední dobou se dala dohromady spousta starých kapel, tak třeba s nima. Já osobně z nich nejvíce s Qýchodu, protože to je opravdu kapela, co má své názory a nebojí se je říkat. Žádné hraní na všechny strany, nebo kopírování nějakých ideálů.
Mára:  Žádný konzert jako Nepřítel lidu jsme neodehráli. Jsou kapely, které bych si živě poslechl, ale ani by mi nevadilo, kdybychom na tom konzertě nehráli.

Mezi své oblíbené kapely jste zařadili i Orlík, IPB, My-Lai nebo Valašskou Ligu. Viděli jste nějakou z těchto kapel  na živo? Bavili jste se někdy s jejich členy? Myslíte, že mají co říci i dalším generacím?
Jindra: Bohužel když tyto staré kapely hráli, tak jsme byli ještě děti, takže ne. Kdysi jsem si chvilku psal se zpěvákem z I.P.B. a vytahal z něj spousty zajímavých informací o kapele, ale jinak s nikým. Instrumentálně to bude dobré vždycky a většina textů bude aktuálních taky asi pořád, takže pokud to někdo bude chtít slyšet, jistě mu to něco řekne i v budoucnosti.
Mára:  Na to jsem asi mladej, abych tyto kapely viděl a s nikým z těchto kapel jsem nemluvil – snad Jindra. Nevím jestli tyto kapely mají co říct dalším generacím, ale některému jedinci snad ano.

Teď jedna otázka čistě do ankety: váš názor na Orlík. Pozitiva, negativa, prostě vaše mínění.
Jindra: Tak Orlík byla moje první taková ta tvrdší kapela co jsem poslouchal a jejich texty mě dosti naplňovaly, protože se mě ta problematika dost úzce týkala. Nic jiného než Orlík a Landu jsem v té době neměl a tak jsem to poslouchal pořád dokola. :D S odstupem času spoustu věcí vidím samozřejmě jinak. Vím, že to nebyli žádný správňáci jak zpívali. Nicméně po instrumentální stránce je to pro mně naprostá špička pořád.
Mára:  Orlík je kapela, kterou jsem poslouchal snad už ve čtvrté třídě a je to kapela, přes kterou jsme se dostal k jiným kapelám. Asi je to pro mě takový „odrazový můstek“, který si i dnes, když mám na to náladu pustím.

Máte 2 cover verze od My-Lai.Překvapilo mě, že jste dobře porozuměli textům, které já ze svých nahrávek které vlastním moc nepochytím. Máte snad nějaké ryze čisté nahrávky, které hned tak někdo nemá? Nebo jste to poslouchali tak dlouho, až jste nějaké to slovo ulovili :-)
Jindra: Ne žádné čisté nahrávky nemáme a bohužel tam taky hodně věcem nerozumíme vůbec. V těch coververzích jsme něco vynechali a něco domysleli. :)
Mára:  Ty covery od My-Lai jsou spíš prací Jindry, takže spíš dotaz na něj.

Co se mi líbí je fakt, že zpíváte o skutečných problémech a za nic se neschováváte. Klobouk dolů! Berete tedy hudbu jako prostředek k poukázání na problémy, které zde existují, akorát se na ně každý bojí ukázat, aby nebyl nařčený z bůhví čeho?
Jindra: Díky za kompliment. Nebereme to ale tak jak píšeš, prostě nás baví hrát a co nás sere tak o tom zazpíváme. Není to nějaký záměr, nevím o čem by jsme měli zpívat jiným a hlavně našim cílem není mít co nejvíc masy posluchačů, nepotřebujeme hrát na všechny strany a zpívat radši o blbostech. Komu se líbíme ať nás poslouchá a komu ne tak ať táhne o dům dál. :)
Mára:  Já si moc nedokážu představit o čem bychom dělali texty, než o tom co se nás nějak dotýká, nebo o tom, nad čím se zrovna zamejšlíme. Asi je to tím, že kapely na kterých jsem vyrostl to dělaly taky tak a jestli na ty naše texty má někdo nějaké výtky, tak je to jeho problém. Je to naše kapela, takže i naše věc, jakým způsobem to děláme.

Máte ve své hudební sbírce nějaký poklad, který byste nikdy nikomu nedali nebo neprodali?
Jindra: Nemám rád škudlení nahrávek, radši podpořím scénu a pustím svoje pracně sehnané nahrávky dál do světa, aby mohly potěšit i ostatní. :)
Mára:  Pro mě jsou nějaký věci vcelku poklady, neznám důvod, proč bych se o ně nepodělil. Ale rozdávat je nebudu. Jo a momentálně sháním demo „Odnikud nikam“ hlavně kvůli kapele „Pro slepičí kvoč“. Kdyby o tomhle demu někdo věděl, dejte mi prosím vědět třeba na email.

Domníváte se, že marihuana je na stejném měřítku jako pivo? Alkohol je metla, to je jasný. Ale THC je přece jen halucinogenní látka, jejíž projevy (na změnu osobnosti) díky jejímu dlouhodobému užívání nejdou zpochybnit. Když vidím zfetovaná zhulená děcka, cítím, že něco není ok. Z alkoholu se poblijou a vyspěj, ale travka jim zachutná, oblíběj si ji a je možné, že jim po čase nebude stačit. Takže přijde řada na hašiš, tripy, extáze, kokain. Vidíte to jinak?
Jindra: Ona jakákoliv droga není dobrá z hlediska dlouhodobého pravidelného užívání. Je jedno jestli to je marihuana, alkohol, tabák, nebo heroin. Problém ale je, že zatímco denně umírají tisíce a tisíce lidí následkem alkoholu a kouření, si půjde pěstitel neškodného konopí sednout do kriminálu. Zfetovaná hulená děcka jak říkáš jsou absolutně neškodná, ale vožralej blbeček a ještě za volantem je hodně často smrtí někomu dalšímu. Kdo vypadá víc jak feťák, ten kdo se trošku víc směje, ale jinak je zcela při smyslech, nebo ten kdo ani neví co mluví, nejde mu mluvit, motá se, zvrací jak mu je blbě, pak mu je z toho celej druhej den blbě...? Lidi jsou stále zblblý těma lžima co nám vtloukávali ve škole do hlavy. Je to normální fraška!
Jsem pro výrazné omezení prodeje a propagace tabákových výrobků a alkoholu a dekriminalizaci konopí. Já si opravdu nemyslím, že patřím do kriminálu. Nejsem nebezpečný společnosti, nechápu proč by mi měl někdo brát něco tak cenného jako je svoboda jenom proto, že si vypěstuju pár kytek konopí. Není to absurdní? A co se týče konopí jako přestupové drogy, tak to jsem myslel, že už je to dávno zapomenutá fáma. :D
Mára:  Každá takováhle věc ve velkém je asi problém. Já dnes vidím svoje zkušenosti se vším co jsem zkusil jako dobrou zkušenost, která mi obohatila život. Je důležité nad drogama neprohrát a mít to pod kontrolou. A jinak si myslím, že alkohol dokáže nadělat lidem větší paseku než marihuana.

Ve svých textech hodně narážíte na stát. Máte nějakou lepší variantu než momentální státní uspořádání? Nebo by stačilo v rámci demokracie učinit pár razantních kroků v zákonech a hlavně v trestním právu?
Jindra: Politiku vůbec nesleduju, ani neřeším, takže žádnou lepší variantu nemám. Ale pár razantních kroků v zákonech a trestním právu to chce rozhodně udělat, to jo.
Mára:  Politika je pro větší hlavouny než jsem já. Já se jí snažim co nejvíce ignorovat, neboť si myslím, že je na světě spousta duchaplnějších věcí nežli politika. Lidi by se měli podle mýho víc zajímat o jejich nejbližší okolí a moc nekoukat do nebes. A taky si myslím, že na politiku zas tolik nenarážíme!

Co vás vůbec nejvíce „sere“ na dnešní společnosti? Co vám den co den trhá žíly?
Jindra: Asi zabedněnost a až úchylná honba za penězma. O naprostém odproštění od přírody ani nemluvě. Ale taky to jde celkem mimo mě, mám svůj vlastní svět...
Mára:  Nevím jestli mě to přímo sere... spíš mě to udivuje. Taky to asi nebude jen v dnešní době. A je to to, jak lidi vidí chyby a špínu u druhejch a nezamýšlej se sami nad sebou. Měli by si nejdřív zametat na svým dvorku. Ještě mi vadí, že lidi házejí odpadky po lese.

Nemůžu se nezeptat na vás a ska a reggae. Odsuzujete míchání těchto stylů do punkové scény. Ani jako okořenění to není dobré? :-)
Jindra: Jako okořenění jistě jo, nemáme nic proti žádném hudebním stylům, ale co je moc, to je moc. :)
Mára:  SKA mě nebaví a reggae vcelku jde. Některý texty reggae kapel mi přijdou při nejmenším zajímavý. Nejspíš narážíš na náš song, tam je to řečený trochu drsně, ale myslím si, že to tak drsně nemyslíme. Od té doby co hrajem to mám tak, že si mnohem víc vážím každého, kdo si třeba vezme kytaru a něco dělá. A ta píseň je mířená spíš proti momentální módnosti těchto stylů. A tou písní hodně míříme do našeho města, kde byl (možná i je) módní ska-punk.

Máte nějaké motto na závěr? Nebo něco co byste chtěli vzkázat lidem? Nebo se mě na něco zeptat? Díky moc za rozhovor!!!
Jindra: Tak hlavně děkujeme moc za rozhovor my. Bylo to moc fajn. Lidem bych vzkázal snad jenom ať jsou hlavně svoji a snad jim budeme moct někdy zpříjemnit konzert. Motto mě teďka napadlo jako taková parodie: vlastní mozek nade vše. :) Ahoj, Jindra.
Mára:  „Dělejte jak uznáte za vhodný.“ Já ti chci poděkovat za trpělivost a omluvit se, že nám to tak dlouho trvalo, ten rozhovor.

Rotovina

Po vzoru svých idolů, vožralej po pivu
kopu do popelnic a na školu chčiju
jako správnej punkáč velký áčko nosím
cikáni mi nevaděj, systému se hnusím
Tak se hochu prober začni přemýšlet
musíš něco dělat začít se rozhlížet
máš svou vlastní hlavu tak s ní kurva mysli
neřiď se podle davu dej na svoje smysly
Máš své vlastní zkušenosti tak se jima řiď
nenechej se ovlivnit v hlavě si rozsviť
jenom žádnou přetvářku vždyď máš svojí hrdost
lést někomu do prdele to je přeci blbost
Ref:
Dennodenně potkávám je
jsou jich tady celý hejna
vlastní názor nikdy nemaj
jejich hlava bývá stejná

Práskej pro lepší budoucnost

Na ulici přepadnou tě
nebo ti barák vykradou
a ty jen nečině stojíš
náladu máš skurvenou
Takhle to nechat nemůžete
takhle to budou dělat dál
mlčení je podporuje
musíte je napráskat
Ona byla ještě panna
když jí ten čůrák znásilnil
byla ještě tak moc mladá
styděla se a nezmohla nic
Čím víc mít budou záznamů
tím dřív to dělat přestanou
poseděj si chvilku v chládku
lepší časy nám nastanou

Ústí nad Labem

Město plný fabrik a panelových domů
Polovina bílejch a polovina romů
Čtyřicet let vzalo si své komouši tu řádili
Dovezli sem tuhej panel, krásný stavby zničili
Všude samý hospody, nikde ale žádný kluby
Dobrej konzert jednou za rok, žádná změna, žádnej pokrok
Narozeni pod komínem, prachu plný plíce
Zamořená voda i vzduch, plný nemocnice

Ref:
Ústí nad Labem, město kde žijem
Ústí nad Labem, město kde chcípnem