˝Motorno Ulje interview

Tak se nám představte – jak jste staří/mladí, kolik vás v kapele hraje atd…
Motorno ulje je Chorvatská oi/punk kapela založená v létě roku 1997.
Členové jsou:  Digić (25) – kytara
Taradi (23) – basová kytara
Strija (22) - bicí
Lazar (23) - zpěv
V roce 1998 jsme nahráli jedno split-demo se skupinou Corewar a naše vlastní studiové demo z roku 1999 se jmenuje ˝Zadnja litra˝ ("ani litr˝ - recenze v minulém čísle – pozn.SLUT)

Studujete a nebo už pracujete?
Digić je veterinář, ale momentálně je spolupracovníkem místních sportovních novin. Taradi je nezaměstnaný řidič, Strija pracuje v počítačové firmě a já stíhám pracovat v tiskárně a ještě studovat.

A jaká je street-scéna v Chorvatsku - ujde to?
Chorvatsko má spoustu dobrých punkových kapel, ale ne moc oi/punku. Kapely tady většinou hrají punk-rock, HC punk, old schol HC, anarcho punk… Většina zdejších kapel má svůj typický nepopiratelný zvuk  - říkáme tomu ˝Balkánský Punk˝.

Můžeš nám povědět něco o Chorvatských kapelách, crews …?
Nejstarší a nejlepší Chorvatská punková kapela jsou ˝KUD Idijoti˝. Hrají jednoduchý punk-rock a to více než 20 let. Mimo ně patří momentálně mezi mé oblíbené Chorvatské kapely ještě Fakofbolan, Frontalni udar, Anti-Todor, Antifrik, Đubrivo… V '90tých letech zde fungovalo několik opravdu dobrých oi/punk kapel jako Alergija, Oi!Stompers, Trn u oku… ale dnes už je to jen část historie. Největší punkový koncert pořádaný v Chorvatsku je ˝MONTE PARADISO˝ v Pule. Každý rok vždy první víkend v srpnu se tam sjedou kapely z celé Evropy. Jde o tradiční smetánku několika tisíc punkerů a skinheadů z této části Evropy. Skvělá atmosféra. Mrkněte na: http://www.monte-paradiso.8m.com/

Co vás vedlo k tomu začít hrát punk-rock?
Máme moc rádi tenhle životní styl a tuto muziku. Digić a Taradi hrají punk, protože chtějí být populární a balit tak kočičky. Hehe.

Nenávidíte fašismus…máte s nimi nějaké vážnější problémy?
Ani ne. Několik menších bojůvek a verbálních výměn s místními nacistickými parchanty. Na našem prvním demu máme proti těmto vesničanům písničku.

Posloucháš nějaké cizí kapely?
Jasně že jo. Mám rád stovky kapel z celého světa. A obzvlášť jsou mojí pochoutkou kapely z méně známých zemí. 

Co posloucháte za hudební styly?
Oi!/punk/ska/HC a taky nějaké kapely s jinými hudebními styly (metal, pure rock, YU-rock, reggae…etc)

Co víte o České republice a o naší scéně?
Ve spoustě zinů co jsem přečetl jsem četl o České a Slovenské scéně a taky jsem četl několik vydání Bulldog zinu. Vím, že máte velice dobrou scénu a že můžete být hrdí, a taky máte levné pivo! To vám fakt závidíme! J

Čteš nějaké zahraniční ziny/magazíny?
Samozřejmě. Objednávám si hudební časopisy a fanziny z celého světa.

Tvůj názor na hooligans a fotbalové násilí?
Když se chtěj řezat jen kvůli fotbalovým barvám, tak ať se potlučou. Jinak se o to nezajímám, protože na fotbalové zápasy nechodím. V Chorvatsku bylo (a bude!) obrovské množství fotbalových zápasů kvůli násilí ukončeno!

Co bys nám mohl říct o válce v Jugoslávii?
Hmm…to je ale zasraná otázka. Je neskutečně těžký říct něco o té válce a hodit to do pár vět. Jugoslávie neměla takové štěstí jako Česko-Slovensko, které se rozpojilo v míru. Všechno zkurvili politici.

Chtěl bys navštívit mé skromné město uprostřed divočiny /hehe/. Máme tady víc než 13 hospod – to jde ne?
Mně klidně stačí jedna hospoda s Tvojí peněženkou! J

Skupina Heros§Zeros žije v Holandsku ale jejich zpěvák Marko a další členové žili v Srbsku. Ta kapela se mi teď fakt líbí – znáš je?
Pokud si pamatuju, tak ze Srbska jsou pouze zpěvák a kytarista. Zpěvák Marko je také zpěvákem Dánské HC kapely ˝Vitamin X˝. V Srbsku měl v letech 1992-93 krátce fungující kapelu Spiteful. V Srbských a Chorvatských fanzinech jsem četl některé z jeho článků, ale ve skutečnosti o něm a o ostatních členech ˝Heros & Zeros˝ moc nevím.

Je to jednoduché žít v Chorvatsku?
Posledních několik let je obrovským problémem nezaměstnanost. Ale pokud máš práci, tak život tady nemá chybu! Můžeš přijet na letní dovolenou a uvidíš jaký jsme nezdvořilci (hehe).

Nějaká závěrečná slova pro čtenáře Skin-Read zinu?
Chtěl bych Ti říct adresu našich internetových stránek, ale momentálně žádnou nemáme, protože to nějakej posera zkurvil. Děkujeme za rozhovor, SLUTe, a připíjíme na zdraví všem SHARP skins a punkerům v České republice!
NEVER SURRENDER!                                                                                                          

Lazar and ˝Motorno ulje˝

Ranko Obadić-Lazar
Ivanovec h.velikana 1
40000 Čakovec
Croatia
e-mail: lazo@hi.hinet.hr