Ahoj Seveřani!! Je mojí pýchou představit vás v mém zinu. Je Kalevalan Viikingit kapelou založenou dvěma skinheads? Nemůžu uvěřit tomu, že pouze 2 lidé dělají tak precizní a silnou muziku! Co znamená vlastně váš název? A jaké byly vlastně začátky kapely?

-Kalevalan Viikingit znamená "Vikingové z Kalevaly", což je trošku legrační název z dob, kdy jsme se ještě nepokládali za „vikingy“. Pocházíme z Finska, které sice je Severskou zemí, ale s trochu odlišnou mytologií a národním eposem. Jde o více než jen o postoj. A 2 Skins? Heh heh, já jsem skin, ale myslím, že Harri se za skina nepovažuje. Je to spíš opilej hulvát. Založil jsem kapelu v roce 2007 a šlo o setkání pár muzikantů ve studiu a výsledkem bylo nahrání prvního EP. Pak Harri skočil za bubny a s ním jsme toho nahráli už víc.

A sakra, zapomněli jsme představit kapelu..pověz něco o svých zálibách, práci, věku a stavu (kvůli našim fanynkám, haha).

-Je mi 33, mám 2 děti, ženu & dům, (takže sorry holky!) běžný příběh. Pracuji s lidmi co mají duševní problémy atd. Takže Working Class. Rád čtu, posiluju a piju pivo.
Harri má taky dům, přítelkyni a vykonává jakousi dělnickou profesi. Také často hraje na bubny s nějakými hospodskými kapelami.

Poslal jsi mi 2 CD: Work and Fight a Working Class Vikings. První bylo vydáno u Olifant Records a to druhé pod Living Dead Records. Oslovili Tě oni první nebo jsi tyto firmy našel sám? V Tvé zemi nejsou žádné labely? Nebo co bylo hlavním důvodem ke spolupráci s maďarským a polským labelem?

-Už si nevzpomínám, ale myslím, že mě oni kontaktovali jako první. Zdá se, že je to dost těžké najít podobný label. Když jsem hrál v metalových kapelách, tak jsem nahrál spoustu věcí s různými světovými labely, ale s Kalevalan Viikingit je uskutečnit něco podobného dost složité z několika důvodů. Proto bych chtěl pozdravit labely, se kterými jsme spolupracovali.

Jak se ty metalové kapely ve kterých jsi hrál jmenovaly?

- Hrál jsem v Morningstar (1989-2007), nahráli jsme 6 alb, mini cd a 7". Nějaké písně jsou zde:
http://www.youtube.com/watch?v=rPTkxxR5lrc
http://www.youtube.com/watch?v=o65s3ck2QbI

Jde o drsný a skutečný metal inspirovaný Celtic Frost, Manilla Road, Cirith Ungol, Bathory..starší alba jsou více do black metalu & německého thrahe, ale stále dosti epické.

Také jsem hrál v doom metalové kapele Minotauri (1995-2007), což byla první klasická doom metalová kapela ve Finsku, která skutečně něco vydala. Máme za sebou 2 alba a několik vinylů.
http://www.youtube.com/watch?v=sTIJWOTGr9E
http://www.youtube.com/watch?v=RkzECqUP_Mg

A stále ještě hraju s kapelou Heathen Hoof, což je tradiční metal/hard rockovka, a máme nahrané 12" LP, split 7" a nějaká dema. Tuto zimu vydáme ještě LP.

Které CD nebo EP z vaší diskografie máš nejvíce rád a proč? Jsi spokojený se svými nahrávkami?

-Já mám rád naprosto všechny, protože na každého působí trošku jinak, což je skvělé. Jsem spokojený, ale nedívám se na to co bylo. Vznikly z nějaké příčiny a svůj účel splnily. Nová věc je vždycky ta nejlepší ;-)

Je Kalevalan Viikingit studiová kapela nebo jste taky odehráli nějaké koncerty? Chtěli byste si zahrát u nás? Kolik peněz si máme připravit? :-) Co vlastně všeobecně víte o mé zemi? 

-Odehráli jsme 2 malé koncerty se zkušebním basákem, ale šlo o soukromé akce. Momentálně jsme studiovou kapelou. Ale hledám stálou sestavu a potom budeme určitě koncertovat. Nemůžu Ti teď říci nic o zahraničních akcích, ale všechno je možné! Vím, že překypujete pivní kulturou! A známe taky váš hokejový tým!

Finsko je moc zajímavé, ale myslím, že lidi u nás o něm moc věcí neznají. Hlavně třeba o politickém zřízení. Prozraďte nám nějaké specialitky o zemi plné krásných jezer a divoké přírody..

-Ano, máme skutečně báječnou zemi: lesy, skály, jezera, kopce, řeky. Spousta zeleně & nádherných krajinek. A docela dost sněhu přes zimu. Mimochodem  Santa Klaus/ otec Vánoc žije také ve Finsku ;) Naše vláda je momentálně pěkně na hovno a taky máme obvyklé partaje zleva doprava, tak jako je tomu v ostatních západních zemích. Jsme jediná země, která přetrvala válku proti Rusku za Druhé světové války (nikdy nás nepokořili).
A ohledně divokých zvířat Ti povím jen to, že jsem měl minulou zimu v patách vlka.

A co vaše scéna? Znám jen Anti-hippie zine, ale co dál? Jsou u vás další skinhead nebo punk kapely? Která města bychom měli navštívit, když bychom chtěli potkat nějaké skinheads? Máte nějaké své kluby, kde se setkáváte?

-Myslím, že největší skinhead crews jsou v Helsinkách, Tampere, Joensuu a Turku. Máme tady skinheads od SHARP po WP skins až po "skins", kteří jsou příležitostní a poněkud divní. A to také platí pro mnoho dalších kapel. Nemáme tu moc zinů ani kapel, ale jen pro představu pár street punk/Oi! kapel vyjmenuju: Dead On´s, Wrongdoers, The Hoist, Fist Season (RIP). Ale my máme naprosto odlišný zvuk než mají tyto kapely.
V mém okolí nejsou žádné kluby pro setkávání.

Jste nepolitickou vlasteneckou kapelou, což kvituji! Máte nějaké problémy s politickými křídly uvnitř vaší skinheadské scény? Vím, že jste měli aktivní kapely jako Mistreat nebo Sniper. Proč si myslíš, že lidé u vás následují ideály NS? A máte např. i nějaké Redskins? Myslím, že ne.

-Moc se o politiku nezajímám, ale vnímám ji, abych věděl co se děje. Nemáme uvnitř scény žádné problémy. Ty nám dělají spíše internetoví punk-válečníci. Protože to není ve Finsku moc „in“ hrát Oi! Většina skins ve Finsku jsou přívrženci WP. A nevím co je žene k tomu podporovat NS ideály. Pro mě jsou to nesmysly. Stojím za Finskem a ne Národním Socialismem. Máme tady taky SHARP, ale myslím, že jich moc není. 

Dost mě bere vaše původní náboženství! Uctívám Ásatrú jako svoji přirozenou cestu. Zajímáte se o tento směr také? Nosíš Thorovo kladivo, tak si myslím, že jsi hrdý na to být členem dávné vikingské rodiny. Jak vnímáte, když je vaše mytologie zneužívána různými politickými aspekty? A je křesťanství bráno jako cizí prvek ve vaší společnosti? Nebo lidé ve Finsku žijí vedle sebe ve smíru (pohané a křesťani)?

- Thorovo Kladivo nosím čas od času, abych ukázal kus respektu. Někteří lidé ve Finsku dříve nosívali kladiva, ale to hlavně na pobřeží, kde to bylo dost ovlivněné Švédským vzorem. Mí předci pocházejí z lesů, jezer a hor, kde vládl Odin Vikingům a Ukko Finům. Ale vlastně je to totéž.  Finsko bylo jednou z posledních evropských zemí, která přestoupila na křesťanství. Není to tak dávno. A běžně starší lidé podstupovali denní pohanské rituály. Mé druhé jméno je Tapio a znamená Bůh Lesa.

Je pro vás lepší zpívat anglicky nebo ve vaší mateřštině? Finštině moc nerozumím, tak bych rád věděl o čem vaše písně pojednávají.

-Máme jak anglické tak finské, ale myslím, že do budoucna budeme zpívat více ve finštině. Zpíváme o naší historii (hlavně o válkách), obvyklých skinhead tématech a pýše na dělnickou třídu.

Zpíváte o vaší zemi a ty písně mám fakt rád. Ale něco na mě působí dost smutně. Hlavně když zpíváte o tom jaké to bylo a co už se nevrátí. Také stojíte proti globalizaci a EU. A dost vás tíží gangy, drogy a veškerá ta špína vašich měst...Popište nám skutečnou realitu vašich ulic. A cítíte z Unie nějaké kroky omezující vaše práva a svobodu?


-Finsko bývalo docela bezpečnou zemí, ale za posledních pár desítek let se situace dost změnila. Máme vyšší kriminalitu v těchto aspektech: drogy, znásilnění, násilí atd. a zákony jsou moc měkké! Když uděláš nějaký daňový podvod, tak si půjdeš sednout do lochu, ale když někoho znásilníš nebo zabiješ opilý v autě, tak z toho vyjdeš snáz, a nebo si prostě hrcnout do lochu nepůjdeš vůbec. Všechny továrny se budou stěhovat do zasrané Číny, takže lidé přicházejí o veškerou obživu. Globalizace nepřináší nic dobrého. Byl bych rád, kdyby se Finsko izolovalo. A imigrace? Pokud někdo potřebuje skutečně pomoci, tak mu pomožme. Ale pokud chceš pouze zneužít náš systém a vydělat na tom a dělat bordel, tak bysme tě měli odsud vykopat. Takové tu nepotřebujeme.

Vydáváte se někdy na cesty třeba do Švédska kvůli festivalům? Máte rádi viking rock typu Ultima Thule, Perkele, SOT, Hel, Kraftheim, Donars Groll nebo třeba i kapely podobného ražení jako Midgaard Söner atd.?


-Vzhledem k mé práci a dětem už moc necestuji. Staré Ultima Thule mám rád hrozně moc stejně jako Perkele (což je mimochodem finské slovo ;-) Většina viking rockových kapel je nudná, ale stará alba U.Thule dokáží nakopnout prdel.

Připravujete nějaké nové písně? Prozraďte mi víc o vašich budoucích plánech. Máte něco jako kapela na prodej?

-Právě jsme nahráli 5 nových válů (mrkněte na náš myspace profil a poslechněte si "Partisaanit" a "I don´t believe in anarchy"), ale zatím není možnost to někde vydat. Stále máme na prodej naše nové album "Work & Fight" stejně jako "Working Class Vikings" CD, které obsahuje některá starší EPs.

Vzkázali byste něco rádi komukoliv a kdekoliv na konci tohoto rozhovoru?

-Děkujeme za pestrý rozhovor & podporu. Lidé si nás můžou najít na: http://www.myspace.com/kalevalanviikingit