Jesus Skins (interview was not originally made for SkinRead magazine !)

Myslím, že se zeptám jako mnoho dalších přede mnou. Hrajete pro zábavu a nebo ve svém poslání spatřujete něco důležitějšího? Nejde mi pořád trošku na rozum, jak se dá dělat křesťanská Skinheadská hudba!?
Tato otázka se stává už takovým naším bezvýznamným folklórem (běžně ji dostáváme v každém rozhovoru a pereme se s ní jak jen se dá). Zakládající členové kapely (z nichž jeden jsem já a další tři na přeskáčku) byli především Křesťané. A to dlouho před tím, než se stali Skinheady. Jako Skinheads stojíme především sami za sebou a nevidím důvod, proč bychom měli hrát a zpívat proti našemu vlastnímu myšlení. Jako kapela jsme chtěli hrát Oi! a křesťanské texty v tom od prvopočátku z těchto důvodů hrály pochopitelně hlavní roli.  

Jak si tedy potom vyložit vaše texty, které se z části opírají o násilí. To moc nekoresponduje s Křesťanským učením, nebo se mýlím?

Nebo může být násilí i „dobrá“ věc, když slouží k obraně víry a ochraně života?
Také tuto otázku už důvěrně známe, tak jako tu předchozí. Tak v krátkosti: Násilí neshledáváme zrovna ideálním. Ale zároveň je nám jasné, že tady u nás nejsou Křesťané žádní hipísáci, Ghándíovci nebo fanatičtí pacifisté, kterým násilí nic neříká. Křesťanství nás formovalo v daných situacích, které nebyly růžové a už vůbec nebyly nenásilné. My nejsme žádní prvotní křesťané, kteří by za svoji víru bojovali tím, že se nechají předhodit lvům. Vycházíme z této doby, která je naprosto odlišná. Proto je částečně násilí v našich textech obsaženo a jsme si vědomi toho, že hodně rozhněváme všechny ty křesťanské hipíky! A taktéž doufáme, že se změní pohled na Křesťanství jako takové, o což usilujeme.

Pocházíte z Hamburgu. Mnozí asi nechápou váš přívlastek "Jesus Skins Nazareth".
Vlastně ani nevím. Nějak to vyplynulo z toho, že jsme chtěli udělat trika kapely ve stylu lonsdale, tak jako to dělají další kapely. A to co zbývalo vyřešit pod jménem byl název města. Tak se zvolil tento formát, který ale nebyl určen pro kapelu, nýbrž pro křesťanské Skinheady všeobecně. Lidi okolo naší kapely ale chtěli něco šité na míru přímo nám, takže přišli s nápadem "Jesusskins Sektion - Hamburg". Tato trika byla určená už jen hamburgským. Proč se ale nakonec právě logo s Nazarethem objevilo na zadním obalu naší LP skutečně nevím a nijak jsem se po tom nepídil.

Co vás inspiruje při psaní vašich textů? Vznikají sporadicky a nebo přebíráte i křesťanské zpěvy a vměstnáváte je do vaší hudby?
Nápady zrcadlí náš každodenní život. Ale v našich textech můžeš najít i to co by měl slyšet každý křesťanský Skinhead aspoň jednou za dva dny. A taky lásku k chlastu a fotbalu. O zhudebnění křesťanských zpěvů jsme už přemýšleli, ale poté jsme od toho ustoupili. Raději píšeme vlastní texty a melodie tvoříme sami namísto toho, abychom je kradli.

Chystáte v dohledné době vydat nějaké další album?
To ti teď nemohu říct. Máme totiž různé plány ( jako třeba cover verze známých německých punkových písniček s křesťanskými texty), takže uvidíme jak to všechno vyplyne...

Na vašich koncertech jsou k vidění převážně Skinheads a Punks. Chodí na vás i "normální" lidi ???
U nás je každý návštěvník vítaný. Ať už pochází odkudkoliv a nebo jakkoliv vypadá! Z každého návštěvníka máme radost. Nevydejcháme jenom Nacisty a lidi co mají v hlavě jen násilí a chtějí se rvát.

Mám taky takovou hloupou rýpavku: Ježíš měl dlouhé háro a nosil sandále. Nebyl náhodou hipík?
To je fakt blbá otázka. Jak Ježíš vypadal dnes nikdo nemůže vědět a vlastně to ani nehraje žádnou roli. A Hipík určitě nebyl. Tak ho chtějí vykreslovat pouze dnešní mravokárci, kterým se to hodí do krámu. Pravý obraz Ježíše je však jiný.

Jak reagují ostatní křesťané, když vás například vidí v kostele? Vidět Skinheady v kostele na mši není zrovna moc všední záležitost, ne?
Jsou tolerantní jako většina Skins a Punks. Kostel nenavštěvujeme v houfu a nejsme ožralí, ani hluční. Umíme se chovat. Spousta křesťanů oslavuje každého mladého člověka, který si najde cestu do kostela. Občas zakážeme vstup do kostela nějakému fašounovi a pak vznikne trošku povyražení, ale když všechno vysvětlíme, tak už není žádný problém.

Napadlo vás si v nějakém kostele zahrát a nebo něco oslavit?  
Ano. Už jsme se na hraní v kostele ptali a dožadovali jsme se toho, ale ze strany katolické církve nám to bylo zamítnuto. Boží dům je prý posvátný. Ale v tom případě by měl být všem přístupný, což není. Takže s tím my nesouhlasíme. Oi! ale opravdu není hudba určená ke hraní v chrámu božím a té hudbě by to vůbec neprospělo. A o akustické hudbě a podobném crapu jsme neuvažovali, protože mně to přijde jako hipísácká záležitost. Ale hráli jsme už v baru Mitzwah při jedné příležitosti biřmování. Prakticky bez připojení k elektrice. Na druhou stranu bez elektriky vyzněly naše texty daleko honosněji, až to rozhorlilo rodinné příslušníky zúčastněných rodinek.

Někdo vás už kvůli vaší víře osočil nebo nařknul?
Jo, to se děje neustále. Ze strany Skins, kteří tvrdí, že zabíjíme kult, od Punks že napodobujeme The Slime, od křesťanů, že jsme ostudou jejich náboženství a od nácků, že tím napadáme a potlačujeme jejich pohanské přesvědčení. Takže takhle to s námi je.

Z vašich písní se dá usoudit, že satanisty zrovna mít v lásce nebudete. Ale jaký postoj máte k Muslimům, Hinduistům a dalším náboženstvím? Křesťané o nich mnohdy moc v pozitivech nemluví.
Nám je milejší jakýkoliv Žid, Muslim, Budhista, Hinduista, Taoista (...) než 90% všech těch povrchních idiotů, kteří bohužel obývají tuto zemi, ale nemají ani páru o všem okolo. Náboženství činí lidi chytřejšími. I když musím uznat, že znám i chytré Ateisty.

Takže "SkinHeads Against Religious Prejudice" je organizace, kterou jste založili vy? Kolik už čítá členů?  
Tak počkej, aby nevzniklo nějaké nedorozumění. My jsme SHARP nezakládali jako organizaci. A už vůbec ti nejsem schopen říct kolik má členů. Lukáš měl ideu vytvoření tohoto loga a po jeho úspěšném ztělesnění ho pověsil na web.

Mockrát díky za rozhovor. Chcete něco dodat závěrem?
Moin, moin a 77! Posíláme pozdravy z Hamburgu, kde se Jesusskins nebetyčně rozpínají. Užívejte si skvělého života a přijďte na náš koncert! Děkujeme za rozhovor!