The Housemartins

"Pokud mít je rád znamená být špatný, pak nechci být dobrý..."

Píše se rok 1985 v severní Anglii, blíže specifikováno v Kingstonu. Už rok zde burácí stávky a demonstrace dělníků a horníků, kteří tak reagují na rádoby-demokratické diktátorské choutky a postoje paní Thatcherové. Jennifer Rush právě boduje na vrcholu britské hitparády s hitem 'Power Of Love' a The Housemartins se ztrácení pod 124.příčkou se singlem 'Flag Day' . A proč taky ne. Byla to vyhrocená doba a žádala si poklidné hity. Nikoliv ty burcující dělníky.
Příběh této kapely začal ještě dříve a to v květnu roku 1962, kdy se první leader kapely Paul Heaton přestěhoval s rodinou do Sheffieldu (později založil Beautiful South). Jeho záliba v Punku ho dohnala k založení kapely Tools Down, jež se inspirovala Sex Pistols, The Jam a nejvíce (hlavně politickým posláním) The Clash. Později s kamarádem ze školy založil Stomping Pond Frogs, přičemž míchali popové chytlavé melodie s ostrými sociálně kritickými texty. Po neúspěších na různých universitách se Paul rozhodl věnovat se hudbě se vším všudy. V srdci byl pravým fanouškem Northern soulu, takže jakým směrem se bude ubírat bylo naprosto zřejmé. Levicové místečko Sheffield (mimo jiné centrum soulové pop-punk/oi! kapely Redskins) tomu dodalo ještě zřejmější podtext. Také otevřel obchod v Humberside. Později zplodil The Housemartins jako dvoučlennou kapelu s kamarádem (matematikem) z univerzity.Často koncertovali v okolí a v červnu 1984 nahráli své demo plné chytlavých folk-pop-soulových tónů. Mezi písněmi byl i song 'Skatburg' známý z pozdějšího v pořadí druhého alba 'Johannesburg'. Vzhledem k jejich levicovému zaměření byli požádáni o odehrání benefitu pro National Union jako podporu stávky dělníků. Lidi však zaskočilo, když se odmítli přidat k Red Wedge (koncertní šňůra pořádána mladými Labouristy před volbami v roce 87).Tím si však u skins a punks z undergroundu uchovali tvář, protože nechtěli zabřednout mezi politické avantýry. Levicové ideály a dělníky podporovali, politické strany nikoliv. Po přibrání bubeníka a basáka se zúčastnili na nahrávání písně 'Flag Day' pro kompilaci Laughing All The Way To The Bank. A to si jich všiml John Peel. Pak ještě koketovali s labelem Go Discs!, který vlastnil politický popový chytač talentů Billy Bragg a tou dobou vznikla jejich jemně rocková klasická skladba 'Power Of Love'. Poté už byla historie kapely ve znamení turné a koncertů a založili si i vlastní kancelář pod názvem The House Of Strangeness, kde se prodávali trička a placky kapely se slogany 'The Housemartins Are Quite Good' a 'If Liking Them Is Wrong I Don't Want To Be Right' jako obdoba sloganů jejich oblíbených velikánů The Clash.
Mezi jejich největší hudební úspěchy se řadí singl 'Happy Hour', ke kterému natočili i video, ve kterém ukazují takové taneční kreace, jaké snad předvedla jen Madonna a Wham! Prodali 250 000 kopií což se už potom nikdy nepovedlo. Královská rodina si je však neoblíbila. Ba naopak- kvůli jejich stálým útokům na bulvární tisk v nich spatřovala podvratné živly (vzpomeňte, jak novináři dokázali odrovnat Mattyho z Blaggers ITA. Dohnali ho až k sebevraždě předávkováním – pozn.SkinReadu). Později nahráli svůj debut s širokoúhlým pojetím muziky. Od punkových rytmů až po „modrooký soul“. V textech hodně naráželi (tak jako všechny Oi! a punk kapely té doby s výjimkou Combat 84, kteří Thatcherovskou mrtvolu neprozřetelně milovali – pozn.SkinReadu) na Thatcherovskou politiku. Viz slogan  'Apathy Is Happy That It Won Without A Fight'…
Později vydali svůj největší trhák, se kterým se udrželi na špici hitparády celý týden. Tím trhákem byla píseň 'Caravan Of Love', která se trefila do vánoční prosincové atmosféry.
V médiích byli přesto označování za tlupu násilníků a arogantních troublemakerů. To vedlo k odchodu bebeníka a k jeho celkovému zhnusení všech těch pisálků. Kapela měla přesto stále mnoho fanoušků, ale těm mladším unikalo stále více jejich jasné politické poselství. I když zpívali o třídních nešvarech a nesrovnalostech, tak mladí to rádi přehlíželi a brali na lehkou váhu.
V roce 1987 vydali svůj poslední singl, kde byla i zúčastněna píseň o Paulových školních dnech, což by mohl být jeden z největších hitů 60tých let. Ale veřejnost tomu asi nepřisoudila dostatečnou váhu a píseň se umístila až na 35.místě. Ale to už se psal pomalu ale jistě konec Housemartins. Kapely, která nikdy nezradila své fanoušky a které patří místo v síni slávy popových kapel. V různých encyklopediích jsem se dočetl, že nikdy předtím ani potom se žádné jiné kapele nepodařilo zkloubit tak vynikajícím a smyslným stylem politické poselství a popovou hudbu.

A kde jsou teď ?

Paul Heaton

Paul Heaton jako lídr Housemartins se stal hlavním zpěvákem kapely Beautiful South, jejichž album 'Carry On Up The Charts'  se stalo nejlépe prodávaným kouskem všech dob! A společně s kámošem jménem Dave Rotheray se zapsali mezi nejúspěšnější komponenty. Hned za duem Lennon/McCartney. Vydali ještě  'Greatest Hits' LP obsahující 12ti letý průřez jejich hity. Od roku 2001 vystupuje sólo se svým jasně vyhraněným stylem pod pseudonymem Biscuit Boy AKA Crackerman.


stan cullimore

Stan (neplést si ho se slavným fotbalistou jenž měl stejné jméno) udělal pár demo verzí, ale nikdy své přímé soloalbum nevydal. Vždycky měl talent pro psaná povídek pro děti a vlastní svoji společnost pro nahrávání filmů a tvoří programy pro BBC a ITV.  Také si otevřel svůj vegetariánský obchod, který byl naprosto příšerný a pro vegetariány by byl jistě noční můrou, ze které by se dle svědků staly zajisté nočními šelmami lovícími maso!


norman cook

Poté co potkal pár dalších „ztracených“ duší založil, kteří atakovali hitparádu s coverem od SOS Soul Weekender  'Just Be Good To Me'  v březnu 1990. Další album ('Let Them Eat Bingo') už se nesetkalo s takovými úspěchy. Během let 1991 a 1993 se dostal do Guinesovy knihy rekordů v počtu nahraných singlů pod jménem MC Wildski, Feelgood Factor a nebo Pizzaman. Jeho popově-houseový projekt byl celkem úspěšný a mezi největší hity patří jistě 'Sex On The Streets', 'Happiness' a hymna 'Trippin' On Sunshine'.

 

V roce1993 Norman založil jeho druhou kapelu Freakpower společně s charismatickým kanadským  zpěvákem a trombonistou Ashley Slaterem. Společně opět dobyli hitparádu.
Také vydal pár klasických disco-house a latin-ska singlů pod svojí hlavičkou Mighty Dub Katz  'Magic Carpet Ride' na svém labelu Southern Fried House a také založil novou věc Fatboy Slim. V roce 1996 se spojil se Skint records a jeho šéfem Damienem Harrisem (který pomáhal i Chemical Brothers) a zrodili nám všem známý pojem 'big beat'. Trocha sepětí housu a hip hopu a UK hitparády měly hned co hrát. První album Fatboy Slim 'Better Living Through Chemistry' z roku '97 nebyl zase až tak moc velký komerční trhák, ale jasně nastínil cestu, kterou se budou ubírat. 'You've Come Along Way, Baby' udělala z Normana Cooka slavného mecenáše hip hopu se vším všudy! Na žádné kompilaci nemohla chybět.
Norman realizoval ještě v roce 2000 třetí dlouhohrající album Fatboy Slim 'Halfway Between The Gutter And The Stars' , které je temnější a objevují se na něm i samply podobné jako od Jima Morrisona z Doors. Norm žije se Zoe Ball (známá z TV), jsou vzatí a mají jedno dítko, které s nimi žije v Brightonu.


hugh whittaker

Po jeho vyloučení z kapely v roce '87, se Hugh spojil se svojí původní kapelou Gargoyles a vrátil se zpět na univerzitu studovat hudbu. Málem se stal novým bubeníkem stále slavnějších Beautiful South, ale stalo se co nemělo :-) Po autonehodě, ze které byl obviněn vzal spravedlnost do svých rukou a dealera aut pana Jamese Hewitta ohrožoval sekyrou. Story skončilo ale šťastně a tak Hugh dnes žije v Leedsu  playing regularly around the city in several local bands.


dave hemmingway

Hugh předvedl své vokální ambice na singlu 'Build' svým úžasným výkonem. Takže se chytl i s Beautiful South a spolupracoval na hitech jako 'Song For Whoever' a 'One Last Love Song'. Jeho pravý moment slávy nadešel až v roce 1990, kdy začal spolupracovat hlavně po textové stránce s osobou BrianCorrigan a jejich video materiál je prý to nejlepší z 90tých let.


ted key

A Ted Key na tom je 100% nejlépe, protože a poněvadž učí matematiku v Berkshire :-)

Flag Day

Myslil sis, že bys mohl změnit svět
Odhodlán otevírat jeho chaos lidem pod pódiem
A to všechno ve jménu chudých, ve jménu chudičkých
Ale byla to jen ztráta času, protože víš, co si ti druzí myslí
Tak hoď výbušninu před paní královnu
Protože její pěněženka je tlustá až praská ve švech
Příliš mnoho rukou v prázdných kapsách
A tak málo rukou na srdcích
A tak mnoho těch, kteří budou o tom žvanit
Ještě něž začne den
A ty jsi stále věřil bohatým, že dokáží věci změnit
Na pódiu jsi odhalil černého Petra jako apel
A to všechno ve jménu chudých, ve jménu chudičkých
Den vlajky, den vlajky, den vlajky

Build

Šplhající muži ve velkých těžkých botách
Vykopali moje sídlo, osvětlili moje kořeny
Postavili město jako by bylo z modelíny
Postavili nás a zase nás zbourali
Od Meccana až po Legoland
A teď přichází s cihlami v jejich rukou
Muži s hlavami naplněnými pískem
Budou budovat

Staví domy kde můžeme bydlet
Kousek po kousku každý den
Staví cesty, po kterých můžeme jezdit
Staví pro nás vše kolem, vše kolem, vše kolem

Pískající si muži ve žlutých náklaďácích
jsou právě ti, kdož rýsují nákresy
jsou právě ti, kteří nám ukazují smysl těžké práce
a pokud by o tom někdo pochyboval, není pro ně problém vše zase zničit
Pomalu, pomalu, rychle, rychle, tempo
Zeď za zdí, cihla po cihle
Rychlá práce, ze které se až točí hlava
To je realita stavby

Dolů s palicemi, nahoru s cihlami
V botách a s hrdostí na původ
V montérkách a stále novými členy
To je stavba

Caravan Of Love

Are you ready?
Are you ready?
Are you ready?
Are you ready?
Are you ready for the time of life?
It's time to stand up and fight
So alright
So alright
Hand in hand we take a caravan to the marble land
One by one we gonna stand up with pride
One that can't be denied
Stand up!
Stand up!
From the highest mountain of valley old
We all shall together with heart of gold
Now the children of the world can see
This a better place for us to be
The place is which we were born
So neglected and torn apart

Every woman every man
Join the caravan of love!
(Stand up!) stand up!
Stand up!
Every body take a stand
Join the caravan of love!
(Stand up!) stand up!
Stand up!

I'm your brother
I'm your brother don't you know?
She's my sister
She's my sister don't you know?

We'll be living in the world of peace
And the day when everyone is free
Bring the young and the old
Want you let chilled flow from your heart

Every woman every man
Join the caravan of love!
(Stand up!) stand up!
Stand up!
Every body take a stand
Join the caravan of love!
(Stand up!) stand up!
Stand up!

I'm your brother
I'm your brother don't you know
She's my sister
She's my sister don't you know

So are you ready? ( he's coming )
Are you ready? ( he's coming )
Are you ready? ( he's coming )
Are you ready? ( he's coming on the caravan )
You better get ready ( go for it )
You better get ready ( go for it )
You better get ready ( go for it )
You better get ready