Oi! Alexi! Představ nám sebe a také zbytek kapely. Pověz nám něco o vašich činnostech, věku a práci.
Dobrá, jmenuji se Alex, je mi 40 let, učím angličtinu a mezi mé koníčky patří trápení mého Land Roveru z roku 1971 v džungli; dále rád chodím na koncerty, cestuji a plavu. Ve spojitosti s mým Land Roverem mě zajímají i klasická auta, takže mám i Plymouth Fury V8 z roku 1967. Leonellovi je 37, hraje na kytaru, má ještě několik dalších kapel a pracuje v počítačovém oboru. Basák Oscar je 24 let starý, zajímá se o box a pracuje v konstrukci. 20ti letý rytmický kytarista Chinin pracuje jako posel a   bubeníkovi GianKarlovi je 21 a momentálně neví kam skočit. Nejsem si jistý, zda-li mají Chinin a GianKarlo nějaké další záliby. Všichni se zajímáme o hudbu a předpokládám, že asi tušíš, že hrát v BZ je dost velký závazek. Všichni v kapele jsou skinheads mimo Leonella, který si ale holí hlavu, protože pak vypadá mladší.

Fajn, jak dál? Mám na Tebe mnoho otázek, protože Tvůj život je dost rozmanitý. Psal jsi v jednom rozhovoru, že v Peru lidi nemají moc páru o tom co znamená být skinhead. Měl jsi tedy díky svému skinheadskému image nějaké problémy, když ses tam přestěhoval? Vědí tamější lidé o existenci takových sort jako jsou nacističtí skins nebo rasisté?
Skinheadská scéna tady v Peru je velmi malá a čítá kolem 30-40 skinheads. Když jsem do Peru v roce 1999 přišel, tak jich tu bylo 10 nebo ještě méně. Zdejší skinheads objevili tento styl na internetu, takže si asi dokážeš představit, že jejich původní ponětí o tom být skinhead bylo naprosto odlišné od toho, co býti skinheadem skutečně znamená. Jak všichni víme, tak na internetu koluje mnoho různých variant “pravdy” o vzniku skinheads a podobně. Takže první zdejší skinheads byli RASH nebo redskins.  Ironicky zde ale byli a možná ještě stále jsou tací skinheads, kteří sami sebe nazývají “nazi”skinheads, ale tady v Peru stejně tak jako po celé Latinské Americe znamená být “nazi” skinhead pouze módní výstřelek než nějaká zarytá ideologie. Většina skinheadů nazývajících se nacisty jsou míšenci různých rasových genů. Tady je skinheadů opravdu jen pár a společnost o nich neví zhola nic, takže ani nevědí co si mají myslet, když nás vidí na ulicích. Situace je trošku odlišná na ska a punkových koncertech, kde jsou návštěvníci v tomto ohledu přece jen více sečtělí.  Běžná společnost na nás pohlíží jako na cizáky a neznámé bytosti a nemá cenu se tím zabývat. Na koncertech ale se všemi dobře vycházíme a jsme silně respektovaní. Dívají se na nás s respektem a obdivují nás (kde jinde na světě by tohle bylo možné ?!!!) Pozitivum takovéto malé scény je fakt, že můžeš postavit NOVOU zdravou scénu od úplného jejího počátku. A nemusíš se zabývat problémy spjatými s politikou. Můžeme začít se scénou apolitickou a s hodnotami jaké by v ní měly být ( přátelství, věrnost, hudba, fotbal, ulice, hadry, pivo atd.) a nedovolit ji zasvinit politikou. To je to v co věřím, že se uskuteční tady v Peru. Že skinheadská scéna bude apolitická od samotného jejího základu.  

Prozraď mi svůj zamilovaný románek s Tvojí krásnou peruánskou dívkou...Byla to láska na první pohled? Nebo jsi ji už znal déle?
Jsou všechny ženy v Peru tak velebné? Měla k Tobě nějaký despekt nebo dokonce strach ohledně Tvého skinheadského vzezření ?  

Haha. Dobře, máš pravdu. Kdysi jsem si sem přijel pro svoji lásku, ale už nežiju s tou, pro kterou jsem si sem přišel. Je matkou mé dcery, ale jinak jsme už nadobro od sebe. Ve skutečnosti ona i moje napůl peruánská dcerka žijí ve Velké Británii. Má nynější přítelkyně nění skinhead-girl a nezajímá se o scénu, ačkoliv mě 100% podporuje, chodí na vystoupení, je tolerantní a se všemi zdejšími skins se přátelí. Osobně si myslím, že ženy Latinské Ameriky jsou moc krásné. Ale je to otázka vkusu každého jednotlivce, samozřejmě.

Na prvním CD BZ jsou nějaké rasistické písně. Proč ses rozhodl být nacionalistou a rasistou, když jsi byl mladý? Co bylo hlavním důvodem? Šlo pouze o postoj třeba proti násilným anglickým ulicím plným gangů ?
Fajn, hlavně nechci aby to vyznělo tak, že se chci nějak vymlouvat.
Skinheadská scéna středních a pozdních 80tých let byla v UK velice malá. Nepolitická Oi! scéna byla prakticky mrtvá. Nebyly tam například žádné ska kapely. Takže bylo velice jednoduché dostat se mezi kapely typu Skrewdriver, Brutal Attack atd.  Hudba to byla silná a scéna byla velmi zdravá. A já jsem byl hodně mladý a přiznávám, že i naivní. Spousta mých kamarádů v místě kde jsem žil (Essex) byla pravicovými (RAC) skinheads, takže jsem s nimi šel na koncert, potkal tam další lidi a utvořil si přátelství napříc celou zemí  a krůček po krůčku jsem začal věřit té politice. Pro mě osobně neznamenalo být nacionalistou nebo rasistou bránit se. Popravdě řečeno v mém okolí odkud jsem byl nebyly žádné gangy a pouze několik nebílých přistěhovalců. Myslím, že jsem byl takový, protože jsem se holt vyskytl v určitém místě v danou dobu. V časech, kdy jsem byl mladý a stal jsem se skinheadem, v Anglii nebyla žádná jiná skutečná scéna, tak jsem se přirozeně přidal k tomu, co už fungovalo. Musím přiznat, že dny těch let byly skvělé. Některé kapely byly naprosto úžasné a atmosféra byla neuvěřitelná. A koncerty byly místem, kde jsi mohl vidět pohromadě stovky skinheadů. Bylo jednoduché stát se z toho všeho očarovaným a podlehnout.
Ale dnes, když se ohlédnu zpátky tak už vím, že ta politika, do které jsem byl zapálený, bylo něco, čemu jsem sám skutečně nevěřil. Prostě jsem jen následoval ostatní (to byl také jeden z hlavních důvodů proč jsem na začátku 90tých let opustil scénu, protože už jsem prostě nechtěl žít ve lži). Ale zůstalo ve mně pár aspektů dost silně zarytých. Například můj odpor k drogám  je stále silný, ačkoliv dnes už  je mi jedno, zda-li je bere někdo jiný. Já jim akorát nedovolím, aby se dostaly ke mně.

Byl jsi anglickým skinheadem dost dlouho, takže asi dobře znáš anglické ulice. Jaká je jejich skutečná tvář? Jsou dnes více bezpečné než tomu bylo v 80tých a 90tých letech? Nebo je situace vzhledem k multikulturní společnosti horší? Musím znát pravdu, proto nechodím kolem horké kaše..snad chápeš..
Abych byl opravdu upřímný, tak nevím, zda-li už nejsem trochu mimo mísu. V Anglii už 10 let nežiju. Ale jezdím do Británie každý rok a změny pozoruji. Myslím, že ulice jsou trochu více nebezpečnější než tomu bylo v 80tých nebo 90tých letech a to hned z několika různých důvodů. Napíšu pár postřehů založených na mých osobních návštěvách, na kontaktech se známými a s rodinou a samozřejmě na mém vnímání, protože se o situaci v mé zemi starám. Lidé se zdají být naprosto otupělí. Anglická mládež a teenageři jsou nekulturní, nezajímají se o nic a o nikoho, nečtou, nezajímají se o kulturu, umění nebo historii. Nevím co se stalo, ale když jsem byl dítě, tak to tak hrozné nebylo. Dnes můžeš být obětí náhodného násilí, když půjdeš ulicí, protože se tím děti prostě baví. Napadají cizí lidi jen tak z nudy.  Lidi raději čumí na ptákoviny typu Big Brother a další nekulturní braky v TV. A dalším problémem je také nekontrolovatelná imigrace, kterou vláda prostě nezvládá a nemůže tak určit kolik je skutečně cizinců v zemi. V zemi je proto ohromné množství gangů z východní Evropy jako bulharští zloději a kapsáři, albánští žebráci a spousta dalších skupinek. A zdá se, že v UK mají i dost velké problémy s muslimy. Imigrace sama o sobě není problémem, ale pokud je nekontrolovatelná a imigranti sami nechtějí uctívat daná pravidla, tak samozřejmě vzniká problém.

Být nacionalista nebo patriot neznamená být rasistou. Já osobně věřím v pravý patriotismus. Kdysi jsi zpíval “hrdý být skinhead, hrdý být nacionalista”...Stále se pokládáš za vlastence nebo nacionalistu? A která zem je nejbližší Tvému srdci? Anglie, Peru, nebo jaká ?
V těch 90tých letech, kdy jsem tohle zpíval, znamenalo být nacionalistou vlastně synonymum pro to být rasistou. Vlastně to znamenalo úplně to samé. A domnívám se, že v Británii je to pořád to samé v závislosti na kontextu. Ale patriotismus má pro mě úplně jiný význam. Považuji vlastenectví za prvek hrdosti ke své vlastní zemi. A “země” je velice odlišné pojetí od slov “stát” nebo “vláda”. Věřím, že pokud jsi hrdý na svoji kulturu, historii, regionalitu, architekturu, jídlo, hudbu nebo úspěchy své země, pak by ses měl považovat právě za patriota. Není to žádná “pravičácká” věc a už vůbec to nemá co dělat s rasovým pojetím. Mé osobní pocity jsou trošku smíšené a ztížené tím, že žiji ve dvou zemích. Narodil jsem se v Anglii a prožil jsem tam 30 let mého života. Měl jsem obrovské štěstí, že jsem vyrostl a vzdělal se v zemi, která mi poskytla mnoho možností. Ale věci se tam od té doby ukrutně změnily. Miluji Anglii. A ve své paměti uchovávám krásné vzpomínky na zemi, kterou byla. Nostalgicky stále vzpomínám na to, jaká Anglie byla, když jsem v ní vyrůstal. Dnes už to není ta Anglie, kterou jsem znal. Už tam 10 let nežiju, ale pravidelně ji navštěvuji. Jsem v kontaktu s přáteli a s rodinou a podle toho co vidím, co čtu a co vnímám to není ta země co bývala. Ale ta Anglie, kterou jsem znal má speciální místečko u mě v srdci. Zato Peru má pro mě speciální význam a pojem. Mám přeci napůl Peruánskou dcerku. Cítím sepjetí s touto zemí a nemohl bych už žít jinde. Navrhuji závěr, že jsem vlastně patriotický k oběma těmto zemím, pokud to tak můžeme shrnout.

Hrál jsi kdysi také v České republice. Pamatuješ si na ten koncert? S jakýma kapelama jste vystupovali a Tvůj názor? Byl to gig organizovaný Hammerskins nebo Blood and Honour, je to tak?
Tu událost si pamatuju velice dobře. Bylo to poprvé a jedinkrát co jsem byl ve Východní Evropě. Koncert byl organizován Bohemia Hammer Skins a šlo možná o stejné lidi co potom založili B&H, ne? Hráli jsme s kapelami Buldok a Kratky Proces. A možná tam byly ještě nějaké kapely, ale nejsem si jistý.  A taky si nepamatuju název města kde jsme hráli, ale myslím, že to bylo někde blízko hranic s Polskem. Bylo tam obrovské množství Skinheads. Pamatuji se, jak jsem viděl několik naplněných autobusů skinheady z Polska. Abych byl čestný, tak musím uznat, že lidi z Buldoku i BHS byli skvělí hoši a po celou dobu se o nás pečlivě starali. Zajímalo by mě, jestli mají pořád stejné názory..A ještě něco bych chtěl podotknout. Krátky Proces je do dnešního dne zřejmě NEJLEPŠÍ skinheadská kapela jakou jsem kdy na koncertě viděl. Nerozuměl jsem jim sice ani slovo, ale jejich hudba a nasazení bylo neuvěřitelné. Lidi naprosto šíleli. Také se tam nahrával záznam našeho vystoupení. Viděl jsem jeden klip na  youtube.  Taky jsme strávili pár dní v Praze. Je to báječné město.

Chtěl by sis zase někdy u nás zahrát? A kolik peněz bychom si museli připravit na letenky? A pro kolik lidí se vám vyplatí hrát?
Tvoji zem bych jednou navštívil mile rád. Stále si myslím, že Praha je jedno z nejbáječnějších měst na světě. Popravdě si ale myslím, že pro BZ by bylo dost obtížné si u vás zahrát. Peruánci z kapely nikdy nedostanou visa. Ale možná by byla možnost uspořádat koncert společně s BZ USA, kde účinkují členové z The Templars.  Ale nejsem si jistý, jestli by to byl dobrý nápad hrát v Evropě. Mám složitou minulost a předpokládám problémy z leva ( v jejich očích jsem nacista), tak i zprava (v jejich očích jsem rasový zrádce). Takže je to trochu podivné. Ale moc rád bych se k vám zase podíval.

A kterou další zemi máš ještě rád? Cítíš větší respekt k evropské kultuře a dědictví nebo Tě spíše láká více západní nebo východní civilizace?
Mám rád svůj život v Peru a to hned z několika důvodů. Je to vzrušující zem (Andy, pobřežní pouště a Amazonská džungle). Ale nepokládám se za Peruánce. Mé dědictví je Evropské. Narodil jsem se a vyrostl v Anglii, ale mí rodiče byli imigranti. Moje mamka je Španělka a tatík je napůl Malťan (Malta spadala pod Británii, když jsem se narodil) a napůl Řek. Nezajímám se o východní (asijskou) kulturu a nikdy jsem v Asii nebo Africe nebyl a ani se tam nechystám. Cítím spojitost s Jižní Evropou a se Středozemím a tak to je, protože mí rodiče odtamtud pocházejí. A také miluji knihy o Britské historii.  

Je v Tvém životě něco co bys chtěl změnit nebo vzít zpátky? A proč?
Kdybych měl šanci žít znovu, tak bych určitě pár věcí udělal jinak. Přál bych si, abych nikdy nespojoval své skinheadství s politickými aspekty. Byl bych rád více nad věcí a spojoval skinheadství s věcmi, které s ním blízce souvisí. Dělal bych vlastně to co teď (hadry, hudba, pivo, přátelství, fotbal atd.). Ale tehdy jsem byl holt mladík a lehce jsem se nechal zmást. Ale neznamená to, že jsem prožíval nějaké krušné chvíle nebo že jsem si to neužíval. Ale opravdu si přeji, abych nikdy nenásledoval nepříjemnou politickou cestu.  I když právě všechny tyto prožitky ze mě učinili člověka, jakým jsem dnes. A stále si pevně udržuji zásady ovlivněné tou dobou (stále jsem striktně proti drogám a i když nejsem rasista, tak vím, že imigrace musí být kontrolována a řízena v KAŽDÉ zemi). Další politováníhodné události jsou více na soukromé bázi a nemyslím si, že bych je tady měl rozebírat :p

Nechal sis také předělat svá stará tetování. Které z nich jsi změnil? Za svůj symbol jste brávali keltský kříž. Stále se o keltskou historii zajímáš? Nebo to byl vámi zvolený symbol pro bílou sílu?
Nechal jsem si předělat všechna svá tetování. Ve velkém rozsahu se kérky pouze dobarvily a jen několik z nich bylo předěláno. Problém je v tom, že Peru je velmi slunná země a že tetování staré přes 20 let už opravdu nevypadalo dobře. Tetování tady vyjde levněji a je zde několik vynikajících umělců. Můj tatér je mým osobním přítelem a jeho studio je vzdálené jen několik bloků od místa, kde žiju (www.artesagrado.com). Všechny ty malé runy a keltské kříže jsem si během toho předělávacího procesu nechal předělat (ale moc jsem jich neměl), protože jak jsi správně zmínil, tak reprezentovaly hlavně hnutí bílé síly. Nejsem Kelt a nekoluje ve mně keltská krev, ačkoliv jsem se narodil v Británii. Takže nebyl žádný důvod nechávat si je na sobě.  

Máte nějaké nové písně, které hrajete na koncertech s BZ Peru a BZ USA? A prozraď nám, jestli jste byli zúčastnění na nějakém výběru. Připravujete nové CD?
S Battle Zone USA hrajeme pár starých válů od Battle Zone a měli jsme v plánu nahrát pár nových věcí, ale popravdě řečeno, jsem v USA vždycky na pár dní, takže na zrealizování tohoto plánu není dostatek času. BZ Peru má několik nových písní (v angličtině) a chystáme se nahrát mini album (možná takových 5 nebo 6 nových písní včetně starého ztraceného raritního materiálu zakomponovaného jako bonus). Mělo by to být tento rok (2009), ale je dost těžké najít si čas na zkoušení. Ale pevně doufám, že tento rok se nám něco podaří vyprodukovat.

Alexi, když teda hrajete nějaké staré písně, tak u nich taky pozměňujete slova? Mám na mysli třeba písně Victimsed, Nerves of steel, England nebo Nowhere to hide…
Hlavně je skutečně pár songů, které nechceme už vůbec nikdy hrát. Jako Nowhere to Hide, Young Gifted and White. Ale na druhou stranu je pár takových, u kterých jsme pozměnili slova a hrajeme je pořád, jako např. Victimised.

Vaše druhé CD nebylo doposud vydáno? Nebo bylo vzato pod hlavičku nějaké nazi skupinky a prodáváno? Cítíš zlost když vidíš prodávat vaše stará CD na internetu vedle klasických WP cédéček? Vydělali jste prodejem těchto věcí vůbec někdy nějaké peníze?
Nikdy prakticky nevyděláš peníze hraním v kapele, prodáváním CDs nebo koncertováním. Peníze pro mě nebyly nikdy důvodem proč jsem byl v kapele. Peníze, které vyděláš prodejem nahrávky se vždy investují zpět do zkušeben, koncertů a dalšího nahrávání.  Mockrát jsme hráli koncerty naprosto zdarma a nechtěli jsme ani kolikrát ani zaplatit cesťák. Někdy jsme to holt tak chtěli udělat. Nikdy mě nerozčílil prodej mých CD’s a vlastně jsem je nikdy neviděl v žádném internetovém distru. Druhé album bylo sice nahrané, ale nebylo nikdy dokončené, protože chyběla finální mixáž. Nějací kluci z Hang em High Records mě vystopovali několik let poté co se BZ rozpadla a nabídli mi, že vydají právě to druhé album. Já jsem souhlasil, namixovali jsme to a oni to vydali na vinylu několik let poté, co to bylo nahrané. Pak taky dost investovali do kooperace s nějakým evropským labelem, aby to mohli vydat na CD. Ale já osobně jsem na BZ moc nevydělal. Všechno bylo dělané hlavně pro zábavu a všechny vydělaný prachy šly zpět na chod kapely.


V roce 1994 jsi ukončil veškeré styky s WP hnutím. Bylo to Tvým zklamáním? Proč jsi ten krok učinil...Neumím si moc představit jak to chodilo uvnitř této “společnosti”. Zde bylo podobné uskupení doslova rozkradeno několika jedinci (případ Bohemia Hammer Skins atd.).
To by byl dlouhý příběh, takže se pokusím shrnout to do několika řádků. Začalo to tím, že jsem zjistil, že vlastně nevěřím v ideologii “white power”. Uvědomil jsem si, že už jsem dávno za touto “fází” a že jsem nikdy vlastně nevěřil v rasovou nadřazenost a podobné věci. V ten samý čas se v Británii objevili Combat 18. A to byl problém. Snažil jsem se pomalu se distancovat od WP scény (ale stále zůstat skinheadem), a tak jsem přemýšlel o ukončení vydávání fanzinu, který jsem dělal (Last Chance) a o chvíli dřív jsem se rozhodl ukončit činnost kapely. Naneštěstí si ale C18 všimli, že mám stále vliv (hlavně skrze můj zine, který jsem chtěl paradoxně ukončit) a chtěli, abych je podporoval, hrál pro ně na koncertech a psal o nich v mém zinu. Brzy zjistili, že s nimi ale spolupracovat nechci a tak o mně začali šířit pomluvy (to se teprve poznalo, kdo byl můj opravdový přítel, protože hodně lidí věřilo těm pomluvám namísto aby vyslechli a uvěřili mně. Byla to klasická ukázka lidské povahy). Nastaly mně krušné časy a vyvrcholilo to tím, že vpadli do mého domu a zdecimovali to tam mačetama (C18 nevěděli kde bydlím, ale můj tehdejší nejlepší přítel je tam zavedl. Je to ten, co má fotku na zadní straně obalu na druhém albu-vinylová edice). Nejprve jsem se pokoušel diskrétně krok po krůčku vypadnout ze scény (nešlo to udělal jednoduše ze dne na den). Ale po tom incidentu s nezvanými hosty a když jsem zjistil, že mě “přátelé” zrazují, jsem se rozhodl se ztratit a skoncovat s tím vším hodně rychle. Ponaučil jsem se z toho opravdu hodně. Teď už jsem daleko opatrnější ve výběru svých přátel. A pomohlo mi to ke zjištění, že většina těch lidí, kteří se nazývají nadřazenými, jsou jen obyčejní zmrdi. Jsou to sráči. A myslím teď hlavně lidi, kteří byli svého času ve scéně pojmy, takže třeba skinheadi z kapel atd. Bylo komické, když následující roky jim udělali C18 to samé co mně a když vyšla najevo pravda o tom, že původní C18 spolupracovala s fízlama atd. Tito lidé mně pak volali a lákali zpátky. Celá tato epizoda mě jen utvrdila v tom, že veškeré řeči o Bílé Síle a nadřazenosti rasy jsou jen hovadiny. Můj případ byl názornou ukázkou lidské povahy. Dost jsem se z toho ponaučil.

Nejsem si jistý, jestli skinheads v 80tých letech byli zvyklí uživat drogy, ale tady dost takových hulí trávu a sjíždí LSD..Bylo to stejné tehdy v Anglii?
Scéna, ve které jsem se pohyboval já (WP, RAC nebo jakkoliv to chceš nazývat) byla totálně celá proti drogám. Nikdo na koncertech nebral drogy (dostal bys pěkně do držky, když by ses o to pokusil) a skinheadi demonstrativně mlátili hipísáky, kteří hulili trávu.  Opravdu jsem věřil, že skinheads těch dnů skutečně jednali tak jak kázali a že šlo o kulturu, která neužívala drogy. O to bolestivější bylo pak zjištění, že lidé brali drogy v soukromí svých domovů. Já jsem proti tomu všema deseti a vždycky jsem byl. Vím, že ve Francii v 80’s a 90’s bylo užívání drog mezi WP skinheads běžné, ale ve stejném období v Anglii za dob Skrewdriveru jsem NIKDY nic takového neviděl. Ale vsadím se, že dnes je to jinak.

Napsal jsi jednu píseň o vraždách ve jménu kosmetiky...což je velmi zajímavé od skinheadské kapely. Jsi stále proti násilí páchaném na zvířatech?
Míval jsem daleko větší zájem na zvířecím blahu než mám teď. Jsem přesvědčený, že testování na zvířatech ve jménu kosmetiky a parfumérie je špatné (o tom je i ta píseň). Ale jsem také přesvědčený, že testování ve jménu lékařství je nepříjemná nutnost. Ale nesouhlasím s farmaceutickým průmyslem, když testuje na zvířatech proto, aby našel levnější verzi léku. Měli by to dělat proto, aby našli nový a lepší lék, když už to dělat musejí. Byl jsem vegetarián 13 let (stal jsem se jím poté, co byla píseň Cosmetic Murder nahrána). Jsem proti lovení ve jménu sportu a také proti násilí na němých tvorech všeobecně. Ale nejsem aktivní a mé pohledy se od té doby trošku změnily. Musím podotknout, že v těch časech to bylo pro skinheadskou kapelu (speciálně RAC kapelu) dost neobvyklé, aby se zabývala podobnými tématy. Paul Burnley (který byl svého času mým blízkým kamarádem) napsal jako reakci na naši vzájemnou diskusi a na píseň Cosmetic Murder song o uchování bílé rasy namísto starání se o zvířata (na přesný název písně si nemůžu vzpomenout)!

Co pro Tebe znamená „být skinhead“, můj příteli?
Nechci používat nějaká klišé, ale je to dost složité popsat to v několika slovech. Někteří lidé se jako skinheads narodí, ale většina lidí ne. Pro mě jsou mé pocity tak složité, že nejdou jednoduše popsat. Je to něco, čím jsem od svých 15ti let. Oblečení, hudba, přátelství, historie a samozřejmě ještě daleko víc. Znamená to být součástí něčeho velkého a sdílet společné vidění se stejně smýšlejícími lidmi. Jsou to “pocity”, které neumím a nemůžu popsat, ale jsem si jistý, že Tvoji čtenáři mně budou rozumět.

A ještě 1 věc..jsi stále proti imigraci jak jsi to popsal v písni Nowhere to hide? Nemyslím si to :-)
Má stanoviska se hodně moc změnila a určitě nekorespondují s TOU písní. Ale přiznávám, že imigrace musí být kontrolována. Není žádný problém, když migrují zruční lidé, kteří chtějí pracovat a podílet se na budování společnosti. Ale pokud jde o imigraci, která probíhá právě teď v Evropě, a ve které jde jen o to vyžrat přídavkový a sociální systém, tak potom nastává problém. Imigrace jako taková je v pohodě. Oba mí rodiče byli imigranti a vlastně i já sám jsem imigrant. Ale imigrace musí být kontrolována a imigranti musí kladně přispívat společnosti, která je hostí.

Co bys chtěl na závěr vzkázat komukoliv a kdekoliv?
Chtěl bych poděkovat Tobě, Petře, za trpělivost a taky bych chtěl pozdravit všechny Tvé čtenáře.
Děkuju.